Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Ziemia uniwersalna

Ziemia uniwersalna czy może być taka

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Alex89
Posty: 32
Rejestracja: 30 maja 2013, 22:07
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Częstochowa
Płeć:

Ziemia uniwersalna

Post autor: Alex89 »

Witam all czy może być taka ziemia uniwersalna w akwarium i potem przysypana żwirkiem ??


Właściwości :
Odczyn pH (H2O) 5,5-6,5
Zasolenie w g NaCI poniżej 2,0
Postać : stała ,sypka , frakcja 0-20mm
Deklarowane wartości zostały oznaczone w momencie wytwarzania .
Przed użyciem zaleca się wykonanie analizy chemicznej , gdyż dłuższe przechowywanie wpływa na skład chemiczny wyrobu .

Skład :
Torf pośredni i niski do 60% ,
Torf wysoki do 35% ,
Nawóz wysokowydajny NPK 12-11-18+(Mg,B,Fe,Mn,Zn)do 1,5kg/m3
Kreda do 5,0kg/m3
Kora sosnowa mielona kompostowana do 5%.
Ze względu na naturalne pochodzenie części składników , wyrób może zawierać właściwe dla siebie organizmy . W trakcje wytwarzania nie stosowano odkażania chemicznego oraz termicznego .
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Ja bym sobie darował. Ziemia nie powinna zawierać nawozów. Udaj się do casto lub biedrony i tam kup.

Niepokoi mnie mikro i chlorek sodu.


Żwirek ? Szukaj i granulacji 2-4mm. W większym będzie ciężko sadzić rośliny. Nie dawaj nic pomiędzy żwir a ziemię. Posadź raz i później zakaz grzebania i wyrywania roślin. Żwir wymiesza się za jakiś czas.
Awatar użytkownika
akwarystyczny24
Firma
Posty: 293
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:33
Imię: Zespół sklepu
Lokalizacja: Świdwin
Płeć:

Post autor: akwarystyczny24 »

Nie bardzo wdize sens takiego rozwiązani,zdecydowałbym się na jeden rodzaj podłoża,jeżeli już ziemia naturalna to oczywiście bez żadnych nawozów,to nie wchodzi w grę.
http://www.akwarystyczny24.pl/
Największy, Specjalistyczny Sklep Akwarystyczny
Oferujemy Akwamonety, Akwaloterię, Rabaty 24%, Wysyłkę 24H i 5000 produktów.
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Witam troszkę odkopię temat gdyż dzisiaj pojeździłem po okolicznych sklepachw poszukiwaniu ziemi.
Jeden Pan z ogrodniczego powiedział mi że wszystkie ziemie które są w sprzedaży posiadają jakieś tam nawozy a czystą ziemie jak chcę to gdzieś z jakiś łak i pól nie nawożonych.
Mam pytanie bo znalazłem taką ziemie czy taka może być?
Obrazek


Druga sprawa jak taka ziemia jest zła to czy mogę wziąć ziemie z kretówki?
Pewnie tak ale teraz ciężko o niezamarzniętą kretowinę.
Czy jak wezmę zamarzniętą ziemie i postoi ona u mnie w kotłowni i odmarznie to się nada?

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 23 paź 2015, 15:56 przez maxio69, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Ciężko powiedzieć co się stanie z tą co masz. Może zakwaszać wodę, może za dużo nawozów uwalniać. Z kretowiskiem nie będzie problemu odmarznie i będzie dobra. Możesz dodać tej co masz - jak będzie na górze duża warstwa żwiru czy piasku to bym dał pół na pół z kretowiskiem
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Hm no ok mam już kretowinę zamarzniętą w wiaderku stoi i się odmarza druga sprawa jest taka nie będę mieszał tej z fotki w/w gdyż po 1 nie wiem dokładnie co to jest a po 2 fotka jest ze sklepu tzn zrobiłem w sklepie fotkę.
Czy do wiadra z tą kretówką coś dodawać? tzn lać np wodę by się zrobiło błoto czy samo od siebie dobrze odmarznie?
Jeszcze mam takie pytanko czy taki żwirek na przysypanie tej ziemi i wgl na zastosowanie w akwarium będzie odpowiedni stosował go ktoś? Czy on czasem nie jest barwiony?
http://www.allegromat.pl/aukcja148193
Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

Jak dla mnie drogo.Jeśli bywasz w Rzeszowie to w kwarc systemie maja tani bazalt. worek 25 kg kosztuje ok 15 zł. dużo osób tam brało go do akwarium. granulacja np 1-3mm. A może nawet komuś z forum jeszcze pozostało, jeśli Ci tyle nie potrzeba to w dziale giełda popytaj.
Pozdrawiam - Kaśka
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Wiem że w Rz taniej bym kupił ale mi trzeba żwirek już na czwartek piątek bo roślinki przyjdą.
Kolejna sprawa to to co podałem na alledrogo to tylko by pokazać co to za żwirek w majstrze tu w Przeworsku kosztuje 40zł.
Zastanawia mnie tylko czy on nie jest jakoś malowany bo i na alledrogo można kupić taki sam w różnych kolorach.
Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

tego Ci niestety nie powiem bo nie miałam z takim do czynienia, może ktoś inny 8)
Pozdrawiam - Kaśka
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Jak chcesz mam nieco wolnego bazaltu z kwarc systemu, na oko jakieś 12 kg, za przysłowiowe piwko mogę ci go odstąpić.A ten żwirek którego tyczy się owa aukcja na allegro to zwykły kwarc malowany na czarno, kiedyś miałem te dziadostwo nie polecam bo po jakimś czasie lakier lubi od niego odłazić. Co do ziemi ogrodowej którą prezentujesz to mam na niej swojego LT'ka i jestem z niej zadowolony, jednakże nieco zakwasza wodę.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Bazaltu nie chcę ; / i tak mam dość lipną wodę.
W kranie płynie mi istny kamień ;)
ph 8 kh i gh w granicach 20.
Chyba będę zmuszony zakupić to podłoże bo nie wybieram się na Rz dopiero w weekend a jak rośliny przyjdą we czwartek bądź piątek to musze akwa robić.
Ukopałem kretówkę teraz rozmrażam ziemię ;) zmieszam tą ziemie w takim razie z tą co podałem fotkę.
Myślę że z rok pociągnie ten żwirek co powiadasz że lakier z niego złazi?
Gdzieś czytałem że on jakąś specjalną żywicą jest malowany.
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Pamiętaj, że Józek tam mógł się odlać do tej ziemi. Poza tym deszcz zawiera paskudztwa, a z opadem idzie to do ziemi.
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Mówisz o ziemi którą zebrałem z kretówki?:D
Jak tak to powiem Ci jedno że żaden Józek się nie odlał gdyż ja ją zebrałem z własnego ogrodu obok domu;)
No chyba że jakieś zwierze aczkolwiek i w to wątpię.
Po za tym czy mróz nie zabije tych paskudztw ?
Fakt ziemia była jak skała zamarznięta teraz się trochę ciapa zrobiła.
Szczerze to ja bym zaufał tej ziemi którą uzbierałem niż tą co kupie ;) skąd mam pewność że do niej się Józek nie odlał?;)
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Chciałem zwrócić uwagę na to co dostaje się do niej z zewnątrz. Z doświadczenia wiem, że może tam być cała tablica pierwiastków.
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Ja chyba zaryzykuje i wymieszam kretowine z ta ziemia co fotke dodalem :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”