Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kora drzew w akwarium

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
korghdor
Posty: 4
Rejestracja: 17 lip 2013, 9:24
Imię: Maciej
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Kora drzew w akwarium

Post autor: korghdor »

Witam. Chciałbym zmienić aranżację mojego akwarium i mam taki pomysł żeby na środku akwarium plaża. Po bokach akwarium drobny czarny bazalt oddzielony właśnie kawałkiem kory od piasku lub drobnych kamyczków. Czytałem, że najlepsza jest kora dębowa ale zastanawiałem się, czy może też być kora innego drzewa? Np. kora bukowa?
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Hmm, może być, ale musisz się liczyć z tym że kora to nie tylko estetyka, ale również dość spora dawka garbników do wody.

Także wszystko zależy jaką masz wodę i jaką obsadę planujesz... ;)
korghdor
Posty: 4
Rejestracja: 17 lip 2013, 9:24
Imię: Maciej
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: korghdor »

Wode mam dość twardą ze studni głębinowej, a obsada w akwarium będą małe rybki neonki, brzanki, otoski, kirysy i jakieś pojedyńcze parki danio, pawiki. Do tego planuje krewetki i może dwa raczki. Akwarium mam 112 l. I jeszcze takie pytanie jak dokładnie wpływa kora?
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

WIęc co do obsady, powiem ci od razu co i tak usłyszysz.

Rybki stadne czyli neonki i danio - zdecyduj się na jeden rodzaj i daj ich 10 a nie pojedyncze parki.

Brzanki mogą się średnio dogadać z neonkami jak będą malutkie. Krewetki bedą w 99% wyjadane przez brzanki a może i inne.
korghdor
Posty: 4
Rejestracja: 17 lip 2013, 9:24
Imię: Maciej
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: korghdor »

co do obsady to wg mnie nie ma reguły, poprzednio miałem pyszczaki + skalary + male mieczyki i dwa kirysy przez ponad pół roku i duże pyszczaki ktore sa agresywne jak wiadomo zyly sobie spokojnie z tymi rybkami od czasu do czasu lekko szarpnęły ogon skalara więc hmmm można różnie eksperymentować :P
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Ale jaki sens ma takie eksperymentowanie jeżeli te ryby co podałeś żyją w całkiem innych wodach z innymi parametrami ???

To jest nic innego jak męczarnia- także nie masz się czym chwalić kolego drogi :P :evil:
korghdor
Posty: 4
Rejestracja: 17 lip 2013, 9:24
Imię: Maciej
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: korghdor »

Hmmm no dobrze, ale dalej sie nie dowiedziałem jak kora różnych drzew wpływa na parametry wody :P i czy on np po jakimś czasie może sie no rozpaść??
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Wpływa tak że zależnie od gatunku drzewa kora i reszta części tegoż drzewa posiada w sobie różną ilość garbników które z kolei wpływają na zakwaszanie wody i co się z tym łączy obniżanie twardości węglanowej- kH

Najwięcej garbników posiada drewno i kora oraz liście orzecha, potem w dalszej kolejności dąb, buk, grab, olcha itp itd ;)

Po jakimś czasie kora przestanie emitować garbniki do wody i stanie się praktycznie obojętna dla niej oraz zacznie się rozkładać, to chyba wiesz bo to norma że coś po jakimś czasie się rozpada jeżeli jest czy było kiedyś żywe ;)
Awatar użytkownika
akwarystyczny24
Firma
Posty: 293
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:33
Imię: Zespół sklepu
Lokalizacja: Świdwin
Płeć:

Post autor: akwarystyczny24 »

W zasadzie wiele czynników wpływa na PH wody,nie tylko sama kora i weź to pod uwagę. Poza tym ta opcja jaką podałeś z rybkami,których naturalnym środowiskiem są zupełnie inne warunki- nie warto gotować im takich męczarni w akwarium.
http://www.akwarystyczny24.pl/
Największy, Specjalistyczny Sklep Akwarystyczny
Oferujemy Akwamonety, Akwaloterię, Rabaty 24%, Wysyłkę 24H i 5000 produktów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”