Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

lawa wulkaniczna

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Ale wykopałem :P. Od ponad roku bawie sie tym podłożem i próbuje na nim krewetki typu crystal uchować z różnym skutkiem. Na pewno wyższe gradacje nie dadzą rady , z moich doświadczeń wynika ze s-ss to max co ma szanse na lawie wulkanicznej przetrwać. lawa wulkaniczna czarna bo taka mam zalana woda destylowana zawsze podnosiła mi kh do 2 gh zostawało 0 . Początkowo próbowałem utrzymać ph w okolicy 6,3-6,5 przy pomocy bufforu ph ale wtedy przewodność była wysoko okolo 650-700 i co zauwazyłem że mimo stosowania wody do podmian o parametrach gh 6 i kh 0 kh ciagle szło do 3-4. potem zrezygnowałem z soli bufforujacych ph na rzecz instalacji co2 przewodność w okolicy 380 ale kh ciagle trzymało poziom 4 .Po zmniejszeniu dawki co2 tak zeby ph staneło na okolicy 6,8 kh spadło do 2-3 z tad wniosek ze kwaśna woda coś wypłukuje z lawy co podnosi kh. Koniec konców udało sie doprowadzic Crystale do zajajczenia i "szczęśliwego rozwiązania" obecnie obserwuje wzrost i rozwój maluszków CR od 2 tygodni. Podsumuje lawa wulkaniczna czarna granulacja 3-6mm dla neocardin bedzie oki dla crystali juz nie bardzo , myśle ze jesli ktos chce trzymac crystale koniecznie na naturalnym podłozu to najlepszy bedzie czysty piaseczek kwarcowy przy którym liscie i korzenie powinny w naturalny sposób utrzymywac lekko kwasny odczyn wody.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 684
Rejestracja: 04 sty 2012, 17:55
Imię: Aneta
Lokalizacja: Brzozów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Aneta »

A tak w ogóle... Skała lawowa... cóż to może być? :P

Ja podejrzewam, że może to być obsydian - szkliwo wulkaniczne. Skała kwaśna (dużo SiO2). Czy da się wytworzyć syntetycznie - tego nie wiem.
Pozdrawiam,
Aneta
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Akurat tej co mam jak sie przygladam wnikliwie z bliska i z powiekszeniem wyraznie widac ze blizej temu do pumeksu niż do śzkliwa bardzo porowate stosunkowo lekkie( choć nieduże ale są problemy z ukorzenianiem roslin )i kolor nie jednorodny słowem mieszanina minerałów stopiona,zmieszana nasycona gazami pod wysokim cisnieniem potem gwałtownie wyrzucona i rozprezajacy sie gaz zrobił te liczne pory w zastygłej ..lawie.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 684
Rejestracja: 04 sty 2012, 17:55
Imię: Aneta
Lokalizacja: Brzozów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Aneta »

Może... zwykły żużel? :P

Pumeks to też szkliwo wulkaniczne.

Jaki to ma kolor (mniej więcej - jasne, ciemne?)
Pozdrawiam,
Aneta
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Eeee z tym szkliwem to przesadzasz zapytaj wujka Google jak szkliwo wulkaniczne wyglada a jak lawa :P .Sprzedawca zapewniał ze to lawa wulkaniczna oceń sama czy to lawa wulkaniczna czy żużel z huty:P dodam od siebie rok czasu krewetki na tym zyja neocardiny maja sie świetnie, niższe gradacje crystali sie udało rozmnożyc z powodzeniem
Obrazek

czy to jest robione w fabryce ???? szczerze watpie ile energi trzeba by zuzyc żeby roztopic mieszanke minerałów wi wtłoczyc w to gaz zeby uzyskac efekt porowatości w kazdym razie na alegro 2pln za 1l lub kg sprzedaja nie pamietam ale to szczegół dało by sie za 2zeta 1kg zrobic ? czy taniej wagonem z włoch przywieść wyjdzie w przeliczeniu na 1kg ?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 684
Rejestracja: 04 sty 2012, 17:55
Imię: Aneta
Lokalizacja: Brzozów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Aneta »

Tak się składa, że wiem co jak wygląda. Z tym żużlem to był żart... 8-)

To trochę na taki miks skał magmowych wygląda, dlatego przyjęto nazwę ogólną - lawa wulkaniczna, żeby się nie trudzić :P Jest to dość pospolity proceder. Jeszcze na jakieś perydotyty przetopione może to wyglądać, nie wiem, nie mam tego w ręku...

No ale oczywiście sprzedawca zawsze wie najlepiej ;)

W przetopieniu raczej nie byłoby nic ciężkiego, wełnę mineralną też przecież uzyskuje się m. in. z bazaltu na przykład, w ten właśnie sposób, a też nie jest jakoś horrendalnie droga. (jakieś 70 zł za belę, a oprócz przetopienia minerałów jest jeszcze obróbka innego typu).
Pozdrawiam,
Aneta
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Zgadza sie pozostaje kwestia skali a co za tym idzie opłacalnosci ile beli sprzedaje sie wełny mineralnej a ile podłoza akwarystycznego o nazwie lawa wulkaniczna mozna by sie spierac co jest a co nie jest lawa przychyle sie do twojej definicji "mieszanki skał magmowych " tak teraz mi sie przypomniało w tym podłozu zwanym lawa wulkaniczna które posiadam znalazłem kilka niewielkich przezroczystych /lekko białawych kryształów o nieregularnych kształtach co to mogło byc twoim zdaniem?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 684
Rejestracja: 04 sty 2012, 17:55
Imię: Aneta
Lokalizacja: Brzozów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Aneta »

Inc0gnit0, może stopiony kwarc, albo jakieś jego fragmenty... większość minerałów jest biała lub przeźroczysta, więc trafienie na ślepo co to mogło być, to jak 6 w totolotka ;) Gdybyś jeszcze to gdzieś miał, to można by sprawdzić, czy rysuje szkło (jeżeli tak to najprawdopodobniej rzeczywiście kwarc) jeżeli nie, to jeden Pan Bóg wie :D Ewentualnie polizać - jak słone to halit, polać kwasem solnym - jak się pieni to Kalcyt (CaCO3), itd. Wersji jest skolko godno. Przydałaby się też fota.

Na tym zdjęciu powyżej, np. te zielone fragmenty będą miały dużo oliwinu w składzie, te czarne to zapewne sam biotyt, itd...
Pozdrawiam,
Aneta
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

nie był bym soba jak bym ich nie polizał - nie były słone i nie pieniły sie pod wpływem kwasu siarkowego ... kwarc?? bo raczej nie diamenty:P no nie wiem jak z fota bedzie..jak sie rzuci w oczy to zrobie .
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 684
Rejestracja: 04 sty 2012, 17:55
Imię: Aneta
Lokalizacja: Brzozów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Aneta »

OK ;) Najprawdopodobniej kwarc, skoro to "mieszanka skał magmowych", jak już ustaliliśmy :D Chyba, że ktoś, kto sypał to do wora, stłukł nad tym butelkę, ale... szkło to też kwarc, więc pat :P
Pozdrawiam,
Aneta
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: akwa_mielec »

Podepnę się coby nie tworzyć kolejnego zbędnego tematu. Otóż potrzebuję skałki, czarne, nieregularne mniejsze i większe takie aby nie zmieniały parametrów wody. Myślałem o tej lawie ale kolega pisze, że podnosi KH. Czego zatem użyć, o co pytać i gdzie? Jakie skały mają kolor czarny? Potrzebne do aranżacji typu "AMANO - NATURE" czyli biały piasek i kontrastujące z nim czarne skałki.
Larwa mać!
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

akwa_mielec, zobacz w Kalinie na Wojsławskiej lub w składzie kamienia na Witosa.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

bazalt, granity ale kazda skała cos dodaje od siebie i jak wyżej napisałem lawa przy ph rzedu 6,0-6,4 podnosi kh do około 2-4
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: akwa_mielec »

K2 pisze:akwa_mielec, zobacz w Kalinie na Wojsławskiej lub w składzie kamienia na Witosa.
Tak zrobię, choć ilekroć tam bywałem zawsze była tylko czerwona lawa ale faktycznie na Witosa może coś będzie czarnego :mrgreen:
Larwa mać!
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Jak na Witosa nie będą mieli nic czarnego co by Cię interesowało to w rowie koło składu też można znaleźć coś ciekawego ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”