Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

TZDK nasycany solami i mój restart akwarium

fotorealacja i uwagi

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bols88
Posty: 270
Rejestracja: 14 lis 2009, 14:13
Imię: Paweł
Lokalizacja: Gniewczyna
Akwarium: 240
Płeć:
Wiek: 43

TZDK nasycany solami i mój restart akwarium

Post autor: bols88 »

Witam. Po przeczytaniu kilku(dziesięciu) postów na temat podłoża postanowiłem zrobić restart akwarium. Nie pchałem się w podłoże firm Tetry czy Filtusa lub podobnych firm, które słono sobie płacą za kawałek pokruszonej skały. :suchy:
Ale do tematu nawiązując, bardzo zainteresował mnie TZDK. Oczywiście nie jako główne podłoże, ale jako warstwa pod głównym podłożem.

Zaopatrzyłem się w żwirek dla kota w Tesco, a kolega dziwił się że go kupiłem chociaż nie mam kota :zdziwko: Ale to nie koniec na tym. Zaopatrzyłem się też w keramzyt, który też ma dobre właściwości wymiany jonów. Trochę duży, ale będzie, zobaczycie później dlaczego :hyhy:
Obrazek

TZDK i keramzyt moczyły się ponad tydzień w symfonii złotej, K2SO4 i dodatku płynnego nawozu do kwiatków który zakosiłem mamie :hyhy: Kolor i zapach TZDK niebanalny. Chyba mam za bardzo wyczulony węch, ale zajeżdżało mi siarkowodorem jak kładłem go w akwarium. :zakrecony:
Obrazek

Na aukcjach, wiadomo jakich jest dużo kulek glinianych z dodatkami pierwiastków. Zrobiłem po swojemu, glinę od sąsiadki dostałem, połączyłem z domieszką symfonii i K2SO4. Pewnie się dziwicie czemu tylko w symfonii i potasie, bo tylko to miałem :/
Obrazek

Całkowicie zapomniałem o torfie, który przez tydzień stał otwarty w opakowaniu. Torf organiczny bez dodatków, pH 3.2 - 4.5. Poszedł jako cienka warstwa na sam dół, tylko tyle by zakryć dno
Obrazek

Jak widzicie, odgrodziłem torf od czarnego żwiru kartonem od strony przedniej i po bokach.
Następna warstwa to TZDK, i tak to wygląda, ale zapach powala. Koty mają najlepiej :super:
Obrazek

Teraz przyszedł czas na keramzyt. Jak na zdjęciu, jednak na siłę wepchałem go w TZDK. Być może wielkość keramzytu zmniejszy ilość i wielkość stref beztlenowych. Rośliny i tak sobie poradzą z tymi strefami, więc nie ma się czego bać, ale można to ograniczyć.
Obrazek

Na koniec powsadzałem mniej więcej po równo kulki gliniane z tyłu i po środku. Resztę wypełniłem czarnym żwirem, z przodu wysokość wynosi 6 cm , z tyłu 9 cm.
Akwarium z tym podłożem wystartowało dnia 2 czerwca 2009, i zobaczymy jak się będzie prowadziło :)

Czytałem też o nawozach Osmocote, być może w przyszłości zaopatrzę się w coś takiego.

Czekam na sugestie i opinie, pozdrawiam Paweł

Obrazek

Poprawiono tytuł aby był bardziej jednoznaczny - zulix


Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 19 paź 2015, 17:37 przez bols88, łącznie zmieniany 2 razy.
Markiz

Post autor: Markiz »

Dla mnie fajne :D
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

No ciekawy jestem jak "ziemia" będzie się w akwa sprawować
Ten korzonek bym bardziej w prawo położył lub jakimś mchem wysłał(moja sugestia) a tak to reszta fajnie wygląda
Awatar użytkownika
bols88
Posty: 270
Rejestracja: 14 lis 2009, 14:13
Imię: Paweł
Lokalizacja: Gniewczyna
Akwarium: 240
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: bols88 »

Nie będę opisywał jakie rośliny, osprzęt itp bo to nie ten dział.
A o tym korzeniu się pomyśli :D , pewnie microsorium będzie.
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

hmmm wiesz mogłeś go chyba do galerii wstawić(temat) i pokazywać zmiany jakie następowały w odstępach czasu. Byłby fajny dziennik :)
Awatar użytkownika
bols88
Posty: 270
Rejestracja: 14 lis 2009, 14:13
Imię: Paweł
Lokalizacja: Gniewczyna
Akwarium: 240
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: bols88 »

Dziś mam dość, od 10 do 19 zapier.....ol przy tym. :zakrecony:
Może jutro się zobaczy
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

No ale jaki efekt!! Myślę że było warto :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

torybcia pisze:mogłeś go chyba do galerii wstawić(temat) i pokazywać zmiany jakie następowały w odstępach czasu.
Myślę, że zbiorniczek tam się znajdzie i jego fotorelacja z odesłaniem tutaj jako do podłoża. Zobaczymy jak się sprawdzi podłoże :D .
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
bols88
Posty: 270
Rejestracja: 14 lis 2009, 14:13
Imię: Paweł
Lokalizacja: Gniewczyna
Akwarium: 240
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: bols88 »

Małe uaktualnienie. Na razie podłoże spełnia swoją rolę. Rośliny dobrze rosną, żabienice myślałem że pójdą na straty, a tu piękne liście wypuszczają. Reszta roślin też rośnie. Przy sadzeniu gdzie nie gdzie można odsłonić grubszy keramzyt, ale daje się wepchać pod żwir bez problemów. Problemem są nitki, które ostatnio zaczęły rosnąć, więc przestałem podawać nawozy płynne. Ogólnie dobrze się prowadzi.

Tu macie linka do galerii
http://rzefa.podforak.ayz.pl/viewtopic.php?t=648

[ Dodano: 2009-07-20, 17:24 ]
Dalsze uaktualnienie postu. W galerii macie jak wygląda. Co do podłoża to gites, nie narzekam. Nawozy nie podaję żeby ograniczyć glony, krasnorosty i nitki. Akwa dobrze się prowadzi, nie mam żadnych "bomb" typu zdechłe rybki, albo zapach siarkowodoru. Roślin nadmiar, planuję jeszcze "pozyskać :lol: " kilka gatunków.

Jeśli ktoś rozważa taki typ podłoża to nadmienię że po podmianach wody (ok50%) mam na następny dzień tarło kirysków i szyby oblepione ikrą. Tarło odbywają też skalary, pojawiają się też młode mieczyki, bystrzyki też coś działają.

Tak że polecam takie albo trochę zmienione podłoże. Pozdrawiam, Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”