Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Czy dobre podloze

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

Przemek-Umbrosorium
Posty: 349
Rejestracja: 11 lis 2010, 21:12
Imię: Przemek
Lokalizacja: Górny Śląsk ;)
Akwarium: 112,60,54,30,20
Płeć:

Post autor: Przemek-Umbrosorium »

Gagaris pisze:m zamiar kupić worek 9 litrów na akwarium 98l wymiary 80 x 35 :)
Dwa wory starcza Ci zdecydowanie, jesli masz kase możesz jeszcze sobie dokupić np. power sand special, albo sam stworzyć podsypke podobna do power sandu ;) Przepisy znajdziesz w necie.

Natomiast co do najlepszego podłoża, tu bym się kłócił. Na Azoo osiagam podobne efekty jak na Amazonii I (może rosliny nieco mniej szybko rosną)... Poza Amazonią i Azoo polecić można napewno Elos a i w sumie jak na początek i Pro Soila (aczkolwiek lubi pochłaniać fosfor na poczatku).
Ale z drugiej strony dobre akwarium umiejętnie prowadzone na ziemi tez może byc bardzo ładne, przykładem może być Michał Plutonow z holenderskie.pl nigdzie tak pieknej toniny jak u niego nie widziałem :)
Decyzja oczywiście nalezy do Ciebie
Pozdrawiam Serdecznie :)

"Zainspirowany niepowtarzalnym pięknem natury"
Gagaris
Posty: 31
Rejestracja: 13 paź 2013, 10:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Trzciana
Akwarium: 98 l
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Gagaris »

wiesz tu chodzi glownie o kase troche kosztuje takie cos a cos mozna zmienic by zmiescic sie w jednym worku albo czy takie cos jak dzoena pisala byloby?
Pozdrawiam Dawid
Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

Jeśli Ci chodzi o kasę to najlepszym rozwiązaniem jest to co napisała Dżoena , czyli ziemia i bazalt. Ja mam tak w swoim i nie dość że tanio to jeszcze super. U mnie bezproblemowe akwarium w tym temacie, oczywiście jeśli postępujesz zgodnie z instrukcjami odpalenia zbiornika. Jeśli interesuje Cię postawienie akwarium na ziemi możesz zajrzeć do mojego tematu http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=18811- jak to się odbyło u mnie. A więcej na ten temat znajdziesz również tutaj : http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=20, lub tutaj http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=2637. A jak poszukasz to jeszcze znajdziesz parę tematów na forum odnośnie ziemi.
Pozdrawiam - Kaśka
Gagaris
Posty: 31
Rejestracja: 13 paź 2013, 10:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Trzciana
Akwarium: 98 l
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Gagaris »

dzieki wielkie tego mi bedzie potrzeba :)
Pozdrawiam Dawid
Przemek-Umbrosorium
Posty: 349
Rejestracja: 11 lis 2010, 21:12
Imię: Przemek
Lokalizacja: Górny Śląsk ;)
Akwarium: 112,60,54,30,20
Płeć:

Post autor: Przemek-Umbrosorium »

Gagaris pisze:wiesz tu chodzi glownie o kase troche kosztuje takie cos a cos mozna zmienic by zmiescic sie w jednym worku
ale nie można sie zmieścić w jednym worku, bo podłoża bedzie za mało.
Gagaris pisze:czy takie cos jak dzoena pisala byloby?
tak było by, ale start na ziemi wydaje mi się nieco trudniejszy dla osoby, która idzie pierwszy raz w tego typu akwaria, ale nie jest nie mozliwy.
Pozdrawiam Serdecznie :)

"Zainspirowany niepowtarzalnym pięknem natury"
Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

start na ziemi wydaje mi się nieco trudniejszy dla osoby, która idzie pierwszy raz w tego typu akwaria, ale nie jest nie mozliwy.
Nie wiem jaki byłby start na innym podłożu, ale jeśli chodzi o start na ziemi - to był mój pierwszy raz i nie miałam problemów (pojedyncze glony same zeszły po paru dniach -ledwo widoczne były zresztą ), ale może miałam szczęście. A może właśnie trzymałam się rad kolegów i to mi ułatwiło zadanie.
W każdym razie cena jest nie porównywalna.
A jak chcesz kupić dobre podłoże to nie ma sensu dawać mało - jak kolega wyżej napisał. Bo jak masz dawać za mało to lepiej w ogóle nie dawać.
Pozdrawiam - Kaśka
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Dżoena pisze:Koszt na 450 l to coś ok. 50 zł.
Sorki, skojarzył mi się litra po tym poście, co nie było związane z twoim baniaczkiem ;)
Przemek-Umbrosorium pisze:co do najlepszego podłoża, tu bym się kłócił
dlatego pisałem "ja uznaję..." :P - podłoża AZO widziałem tylko na fotografiach - głównie twoich.

Podłoże jest jedną z rzeczy, które trudno zmienić bez demolowania akwarium. Stąd tu bym nie oszczędzał. Wszystko inne można zmienić jeżeli pojawią się nowe środki finansowe. Dlatego nie tu bym oszczędzał. Gdy jednak chcesz oszczędzać to nie na ilości podłoża tylko na rodzaju: polecam baniak na ziemi dla niegotówkowych.
Trudno, nietrudno - chyba nie ma podłoża które po wsypaniu do akwarium nie wymagałoby od użytkownika jakiejkolwiek wiedzy. Sama uprawa roślin to obszerna wiedza, której jeśli nie znamy to czy to ADA, czy goły żwir i tak będziemy niezadowoleni. Wtedy lepiej stracić ziemię niż podłoże za 300 zł. Zanim zainwestujesz duże pieniądze w podłoże sprawdź czy masz inne "elementy układanki" tj. głównie odpowiednie światło, CO2. Inaczej może to być kasa wyrzucona w błoto.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Gagaris, masz tu linka do mojego roślinniaka postawionego na ziemi i bazalcie:
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... c&start=75
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... &start=105
Niewielkim kosztem baniak cudnie funkcjonował. Póki butla z CO2 się nie uszkodziła :(
Polecam założenie akwarium na ziemi, ale nie mam porównania z innymi podłożami, bo ziemia + bazalt spełniały moje oczekiwania zarówno finansowe jak i dawały doskonały rezultat.
Może przesadziłam z 50 zł, ale:
3 czy 4 worki bazaltu po ok. 13 zł + worek czy 2 ziemi wychodziło na moje ok. 80 zł. Oczywiście mowa o 450 litrowym akwarium.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”