Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

ziemia ogrodowa a trawnik

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
pietras
Posty: 12
Rejestracja: 10 lis 2013, 23:52
Imię: piotrek
Lokalizacja: S-dz
Akwarium: 200
Płeć:

ziemia ogrodowa a trawnik

Post autor: pietras »

Witam. Jeżeli gdzieś już był taki temat to przepraszam ( że nie znalazłem). Ale od czego są bardziej doświadczeni akwaryści. Wertuje od kilku dni forum i nie mam 100% pewności. Otóż chodzi mi o zbiornik na bazie ziemi ogrodowej+ odpowiednia warstwa żwirku ok 4 cm gr.2-3 mm i do tego trawnik. I tu rodzi się moje pytanie i czekam na fachową Waszą pomoc. Wszyscy wiemy,że te roślinki maja słaby system korzeniowy. Myślałem także by dać jakieś kulki lub substrat w ten żwir by pomóc trawnikowi. Chyba,że rośliny trawnikowe biorą substancje ze słupa wody.A może podłoże na ziemi ogrodowej jest nie odpowiednie pod trawniczek i muszę pomyśleć o firmowym podłożu. Dzięki za każdą opinie w/w temacie. Co do baniaka jest 200L z CO2 z butli 4x39W T5. Wszystko przygotowane ale lepiej zapytać o wszystko niż iśc na zywioł
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Przy takim świetle i Co2 to nawozić by się przydało.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

A jakie roślinki mają tworzyć ten trawnik?
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
pietras
Posty: 12
Rejestracja: 10 lis 2013, 23:52
Imię: piotrek
Lokalizacja: S-dz
Akwarium: 200
Płeć:

Post autor: pietras »

No tak zapomniałem dodać,że nawozić także mam zamiar wg kalkulatora Zilux`a i intermag
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

A z czego ten trawnik ma być?
Istotnie roślinki takie mają dość słaby system korzeniowy, ale nie oznacza to, że w ogóle go nie mają ;) W porównaniu z innymi roślinami, zwłaszcza tymi ziemnobłotnymi, korzonki roślin trawnikowych wyglądają licho. Eleochatis jednak rozwija bardzo wiele korzeni, które silno trzymają go w podłożu i jestem pewien, że przez ten dość bujny i długi korzonek potrafi coś pobrać z podłoża. Glossostigma choć niezbyt bujny korzeń posiada (zazwyczaj dwie niteczki z jednej sadzonki), to sięga nim bardzo głęboko w podłoże.
Wyjątkiem jest Hemianthus callitrichoides. Ten to rzeczywiście ma bardzo słaby system korzeniowy, który prawie wcale nie trzyma rośliny w podłożu. Ale mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Roślina ta nie pobiera zbyt wiele substancji odżywczych z podłoża (o ile wogóle coś z podłoża pobiera) a raczej z wody, zatem zasobność podłoża w tym przypadku ma małe znaczenie. Raczej nawożenie słupa wody.
Także nie jest aż tak źle jak sobie to wyobrażasz ;) Sprzęt masz, więc walcz :) Do boju.
pietras
Posty: 12
Rejestracja: 10 lis 2013, 23:52
Imię: piotrek
Lokalizacja: S-dz
Akwarium: 200
Płeć:

Post autor: pietras »

Dzięki Mirro za odpowiedz:D wreszcie wiem. Na "henia " nie liczyłem Myslałem bardziej Eleocharis Parvula na 1 plan i o Glossostig
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

staurogyne jest dość pancerną rośliną na pierwszy plan.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
pietras
Posty: 12
Rejestracja: 10 lis 2013, 23:52
Imię: piotrek
Lokalizacja: S-dz
Akwarium: 200
Płeć:

Post autor: pietras »

Trawnik to są plany -chce mieć. Za obecne i przyszłe porady bardzo dziękuje. I jakbym mógł dodać jeszcze... 3-5 cm od ścianek akwa muszę się "odsunąć" z ziemią . Myślicie, że tam też się zazieleni trawniczek?
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Roślina wypuszczając korzenie nie wypuszcza ich pionowo w dół, a raczej krzewi i wpuszcza korzenie tam, gdzie wyczuje, że ma jedzenie. Przy ściance też się zazieleni. Parvulus choć niewysoki również obficie się ukorzenia. Zresztą niemal każda roślina wypuszcza korzeń ze trzy razy dłuższy niż ona sama. Nie martw się tak na zapas ;)

Staurogyne bardzo ładnie się prezentuje posadzone tuż przek kamieniem czy korzeniem.
Fatal
Posty: 95
Rejestracja: 09 maja 2011, 22:45
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Fatal »

Parvula i glośka spokojnie dadzą radę. E. tenellus również. Testuję teraz jeszcze jedną roślinkę i dam znać jak się będzie sprawowała
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”