Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jak wybrać ziemię do akwarium.

Metody określania pH ziemi bez pH-metru

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Jak wybrać ziemię do akwarium.

Post autor: zulix »

Stawiając zbiorniczek na ziemi zwykle nie zastanawiamy się jaka powinna być kwasowość ziemi. Bierzemy tę ze sklepu patrząc aby nie było nawozów, za dużo badyli (substancji organicznych) i robactwa. Jeżeli jest zła "faktura" to mieszamy z żwirem, piaskiem, laterytem, gliną, czasem dolomitem bądź wapieniem.

Sprawa kwasowości ziemi jest dość istotna. Ziemia kwaśna będzie emitować więcej produktów (mikroelementy, nawozy, organiczne CO2). Kwasowość wody w takim akwarium będzie rosnąć (pH będzie spadać). Ziemia, szczególnie torfowa będzie też nieco zmiękczać wodę usuwając przy okazji nieco nawozów sztucznie podanych.
Przy ziemi zasadowej będzie prawie odwrotnie. Gleba taka będzie też zwiększać twardość wody.

Oczywiście pH gleby nie jest jedynym czynnikiem powodującym, że każde akwarium na ziemi jest niepowtarzalne. W sumie to każda ziemia nadaje się do akwarium LT, ale znajomość pH gleby pozwoli lepiej kontrolować akwaria, szczególnie te HT.

Wartość pH sama z siebie nie jest istotna. Stąd badanie nie musi być dokładne. Testy akwarystyczne się słabo nadają, pH-metr mało kto widział na oczy, test z sodą nie działa ;) W Rzeszowie i okolicach przeważa ziemia kwaśna.

Przy próbie stosowania ziemi z ogródka lub innego zagajnika proponuję popatrzyć na rosnące na ziemi chwasty. Metoda tyle dobra, że przy wprawie wiemy prawie wszystko. Jest tylko 1 wada. Mało kto potrafi rozróżnić te rośliny..... :D
- Przy kwaśnej glebie chętnie rosną: rdest, szczaw, wrzos zwyczajny, koniczyna polna, fiołek trójbarwny, rumian polny
- Na ziemi obojętnej rosną chętniej mak polny, babka zwyczajna, pokrzywa żegawka, nostrzyk, podbiał pospolity
- Na glebach zasadowych, wapiennych rosną: czarnuszka polna, lepnica rozdęta, rukiewnik wschodni, rolnica pospolita, czarnuszka polna, wilczomlecz drobny, rolnica pospolita, cieciorka pstra, lucerna sierpowata, czyściec roczny.

No i jeszcze zasobność gleby:
- na piaszczystych i na zakwaszonych glebach gliniastych dominują: sporek polny rdest ostrogorzki, szczaw polny, gęsiówka piaskowa, sit dwudzielny,
- na glebach próchniczych, mokrych, jak też okresowo podtapianych bez względu na odczyn i zawartość azotu masowo rosną: pięciornik gęsi, mięta polna, jaskier, skrzyp polny, podbiał pospolity, rdest kolankowy
- na glebach próchniczych, bogatych w składniki pokarmowe jak azot, glebach ogrodniczych występują: komosa biała, tasznik pospolity, gwiazdnica pospolita, pokrzywa zwyczajna, rdest plamisty, starzec zwyczajny, żółtnica drobnokwiatowa,
- przy dużej zawartości potasu dominujący jest mniszek lekarski, a przy jego braku mak polny. :-D

Oczywiście nie jest to zbyt precyzyjne bo dużo zależy też od jeszcze innych cech gleby (zwięzłość, zasobność itd).

Zmiana tytułu na bardziej jednoznaczny
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”