Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jakie niedrogie podłoże do 96l ?

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Jakie niedrogie podłoże do 96l ?

Post autor: tomeksup »

Niedługo restart. Mam chyba dość ziemi ze względu na jej nieprzewidywalność w obecnej konfiguracji.

Jakie niedrogie podłoże polecacie do 96 l ?
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Ja też robie restart tyle, że w 54l akwa to u mnie trochę mniej pójdzie tego podłoża mimo wszystko ja wybrałem Amazonie ale jak bym miał brać inne to po Amazonii wybrał bym ProSoil albo ostatecznie ASII+
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Ja szukam czegoś taniego. Szkoda kasy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Używana Amazonka :P
I tak każde podłoże szybko staje się jałowe bez nawożenia więc trzeba walić i walić sole. Amazonia ma jednak bardzo wygodną strukturę.
Często używają ja krewetomaniacy bo zbija parametry. Gdy przestaje to wymieniają więc można odkupićnawet do połowy taniej. W ten sposób zdobyłem 2/3 mojego podłoża. Reszta była "z worków".

Jeśli chodzi o substraty nowiutkie to kolega Przemo-umbrosorum testował podłoże Azoo - wydaje mi się, że wypowiadał się o nim bardzo dobrze - jest w galerii. Inna sprawa, że nie znam ceny więc może być kicha.

Gdy mowa o bardzo tanich to przez rok testowałem TZDK. Ma pewne właściwości jonowymiene ale jest bardzo lekkie - trudno sadzić rośliny. Stąd ja najpierw miałem zwykły żwir a na wierzchu TZDK. Sadzenie musiało być głębiej.

Wersja ekstremalna - spora część eksperymentatorów preferują goły żwirek jako najlepsze podłoże. Może kiedyś wrócę do niego bo teraz mam więcej wprawy w nawożeniu choć pewnie nie - mamlenia i nie będzie mi się chciało pilnować wszystkich pierwiastków.
Kiedyś miałem jednak goły żwir a pod nim paczkę nawozu Osmocote. Przez jakieś pół roku było dobrze a potem trzeba było dawać Osmocote znowu - wkładałem kostki lodu z zamrożonymi granulkami, ale to już nie było to samo. No i kulki mi wyłaziły na wierzch (a miały się w 100% biodegradować) - niezbyt ładnie - wywaliłem.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Poczytałem o zaproponowanych podłożach, chyba zostanę przy ziemi wzbogaconej o dodatki.

Moja propozycja
-ziemia ogrodowa 5-6pH z casto
-glina piaszczysta brązowa na dno - ostatnio mam sporo akwarystów chętnych na PRAWDZIWĄ glinę
-ił

Jaki wpływ będzie miał ił na nawożenie ? W związku ze swymi wiązaniami między pakietowymi będzie absorbował ? Czas sięgnąć do literatury.

Co jeszcze warto dodać do podłoża ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

I glina i iły będą wymieniać jony. W sumie to właśnie jest fajne w podłożach na ziemi.

Kiedyś bawiłem się i dodawałem pod podłoże montmorylonit, tlenek magnezu, siarczan potasu i inne bzdety, ale skutek raczej fascynujący nie był. Nie widziałem różnicy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Poza tym ziemia magazynuje i wiąże metale ciężkie z wody. Pewnie mikro także.

Chyba zostanę przy wzbogaconej ziemi.

Nie wiem ile dać tej ziemi, bo ostatnio przegiąłem dając 5cm ziemi i 2cm bazaltu.
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Teraz daj na odwrót. 2 cm ziemi 5 cm bazaltu. Tak powinno się dawać
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Najlepsze podłoże jakie miałem to jbl aquabasis + tylko warstwę żwiru trzeba dać grubszą niż producent zaleca. Przerobiłem Amazonię, ASII i ziemię pod bazaltem - jbl zdeklasował rywali.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

tomeksup pisze: Nie wiem ile dać tej ziemi, bo ostatnio przegiąłem dając 5cm ziemi.
Do swojej 112 używałem zawsze około 8l ziemi(nie całe 2 worki po 5l) pakując ją do worka uszytego z podwójnej moskitiery(formując worek dawałem 2cm z przodu reszta z tyłu a na to 4-5cm żwirku).
Worek napełniałem poprzez obcięta butelkę z obu stron np.1,5 litrową.
Taki materiał kupisz w sklepie z firanami wydasz około 6zl,.
Co to daje?.
Przy przesadzaniu roślin,ziemia nie wyłazi na wierzch a bardziej ukorzenione roślinki obcinasz korzenie tuż pod podłożem.
Przy restarcie nie musisz martwić się,że ziemia wymiesza się z podłożem (np.żwirkiem) w ten sposób oszczędzasz czas i kasę a wiec same plusy.
W moim akwarium wszystko pięknie rosło na samej ziemi bez ulepszania(gliny, iłu).
Jeżeli koniecznie chcesz ulepszyć ziemie to może tym Azoo Color Condensed Basic Fertilizer
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Po zastanowieniu zrobię tak:
- glina piaszczysta
-ił piaszczysty lub pylasty
-torf kwaśny do stabilizacji ph, kh, gh
-ziemia
-bazalt
- jak uda mi się dorwać błękitny piasek to będzie coś fajnego
postaram się uformować dno
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

tomeksup,
Po co pytałeś jak i tak robisz po swojemu ,za bardzo kombinujesz z tym podłożem i wyjdzie to co do tej pory.
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Chciałem jakieś markowe podłoże. Jednakże po zapoznaniu się cenami zostanę przy tym co zawsze. Te domieszki są po to aby te podłoże wzbogacić.

Tym razem dam dużo mniej ziemi i dużo więcej bazaltu.
Bziumek
Posty: 115
Rejestracja: 28 lut 2011, 19:25
Imię: Szymek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200L
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Bziumek »

Tomku, trochę cierpliwości. Ja swój baniak miałem na ziemi ogrodowej, ale po 2 miesiacach udało się uzyskać z drugiej ręki substrat za bezcen ;)
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

No właśnie znalazłem 5-6l BENIBACHI BLACK SOIL. Mało ale za 10zł warto.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”