Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

AquaEl Acti Substrate Pro+

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Ciąg dalszy z usuwaniem zmętnienia.

Obecnie mija już blisko miesiąc od zalania bańki a zmętnienie dalej występuje :( Nie wiem skąd to się bierze, bo nie dłubie w podłożu a filtracje mechaniczną mam bardzo dobrą (Aqua Clear 50 w 60 litrach).

Co ciekawe, podłoże bardzo mocno obniża kH i nie wiem, gdzie leży przyczyna tego mechanizmu. Dwa dni temu zrobiłem podmianę 80% (kranex - RO ok. 1/3) i miałem kH 3 (przed podmianą 0). Dziś (dwa dni późnej) mierzę sobie kH i znów jest 0 :shock: pH przy tym spadło do 6 (było 6,6 - 6,8).

Winą za zmętnienie postanowiłem obarczyć właśnie kH, a właściwie jego brak. Dziś zrobiłem podmiankę też 80% z tym, że wlałem kranex - RO 1 do 1. Jak na razie woda po podmianie jest całkiem klarowna. Ciekawe jaka będzie do jutra i jak się zmienią jej parametry.

EDIT 4.11.2009
Wczoraj po podmiance kH wynosiło 4. Dziś zmierzyłem i spadło do 3.
Na worku po podłożu przeczytałem, że jest na bazie czarnej gleby bogatej w kwasy humusowe, garbniki naturalne i różne minerały. Jak widać pewnie to jest przyczyną ciągłego zakwaszania wody i spadku kH.

EDIT 6.11.2009
Chyba powoli powstaje dziennik :P
Teraz woda już nie mętnieje, ale robi się "brunatna". Próbowałem dociec przyczyna, dlaczego tak się dzieje i dochodzę do wniosku, że odpowiedzialne są za to garbniki naturalne, które to zapewne są wyrzucane z podłoża do wody. Więc nie ma innej rady jak tylko częste i duże podmiany wody, aż do momentu, w którym podłoże się "ustabilizuje" i przestanie wydzielać nadmierne ilości garbników i kwasów humusowych.
Co do obniżania kH, to dalej obniża się z prędkością 1st.n na dzień. Przy stosowaniu tego podłoża lepiej mieć średnio twardą wodę. Woda miękka szybko się destabilizuje poprzez zmniejszenie zasadowości do zera, co za tym idzie pH spada nam poniżej 6.
Ostatnio zmieniony 07 lis 2009, 14:55 przez Mirro, łącznie zmieniany 5 razy.
ZOOIGUANA
Firma
Posty: 76
Rejestracja: 14 paź 2009, 8:19
Imię: zooiguana
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: ZOOIGUANA »

Miroslaw wylej to idaj aquasubstrat II ja zalalem klientowi aciti patrze i masakra kakao. Moim zdaniem jest to wina zbyt slapego wypalenia powloki okrywajacej granulke. Czuc ze jest wilgotniejszy i sie rozplyw troszke w rekach. klient dostal aquasubstrat i jest szczesliwy.Zglosilem to przedstawicielowi mam napisac reklamacje i maj rozpatrzyc.
Jak bede wiedzial wiecej to dam znac.
Pozdrówka
Ostatnio zmieniony 06 lis 2009, 16:54 przez ZOOIGUANA, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

No tak, tyle, że za to podłoże "stówke" dałem i raczej jego wyrzucenie nie wchodzi w grę. Póki co jeszcze powalczę.
Ostatnio zmieniony 06 lis 2009, 17:32 przez Mirro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
victus
Posty: 100
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:57
Imię: Paweł
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: victus »

Może, jak nie będziesz mieć na niego rady, to zaadaptowanie go jako podłoże podżwirowe?
Moje 200L
gg 6284957
Obrazek
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

No widze że jest ono nieobliczalne ciekaweco z niego wyrośnie :P
Sam chciałem sprawdzić Acti ale chyba odpuszczam
ZOOIGUANA
Firma
Posty: 76
Rejestracja: 14 paź 2009, 8:19
Imię: zooiguana
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: ZOOIGUANA »

tez myslalem zrobic podzwirowe ale po co tyle za nie placic. lepiej tropike podzwirowa lub jbl.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Już po walce. Podłoże zapakowałem do worka i wylądowało w piwnicy. Nie chce mi się męczyć i bawić z tym podłożem. Firma po prostu poleciała w kulki i nie dopracowała tego podłoża (moim zdaniem oczywiście). Teraz mam ASII+ i jestem zadowolony.

A u Ciebie jak?
Ostatnio zmieniony 06 gru 2009, 21:22 przez Mirro, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Na roslinachakwariowych pisali, że mali producenci testują na akwarystach bo nie mają odpowiednich laboratoriów badawczych itd. Stąd oni zalecają ADĘ. W tym pierwszym zdaniu coś prawdziwego jest :D W tym drugim, że polecają też :P
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

Dziękuję za ten wątek, to dobre ostrzeżenie, bo sam chciałem kupić to podłoże. Niestety widzę, że nie jest warte swojej ceny.
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7056
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

leszcz25 pisze:Dziękuję za ten wątek, to dobre ostrzeżenie, bo sam chciałem kupić to podłoże. Niestety widzę, że nie jest warte swojej ceny
I ja także przyłączam się do leszcza, dziękuje testerom-królikom doświadczalnym :lol:
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
andrzej123
Posty: 102
Rejestracja: 28 lis 2009, 17:45
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Pstrągowa
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: andrzej123 »

Przy podłożach typu substrat ważną rzeczą jest nalewanie wody które powinno odbywać sie bardzo delikatnie i tym sposobem unikniemy zmetnienia wody, nie ma znaczenia jakiego substratu użujemyi jakiej firmy jak nie bedziemy powoli wlewać wody to zmętnienie nigdy nie ustąpi. Sa też tacy którzy takie podłoża płuczą co jest totalnym nieporozumieniem.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

andrzej123, Czy lanie przez wężyk fi 5 (taki jak do napowietrzania), to zbyt szybkie zalewanie akwarium?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”