Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Piasek jako podloze w akwarium roslinnym.

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Piasek jako podloze w akwarium roslinnym.

Post autor: maxio69 »

Witam.
Potrzebuje info na temat jak rosliny rosna na piasku gradacji 0 interesuje mnie sprawa czy pod taki piasek mozna dac ziemie lub jakis substrat.
Jakie rosliny beda dobrze rosly na piasku czy z bardziej wymagajacych np parvula heniek pociagna mi te rosliny na piasku?
Chce dac piasek ze wzgledu na rybki pielegnive ramirez.
Gdzie w Rz kupie odpowiedni piasek?
I odbiegajac od tematu jaki mech nada sie dobrze na korzen?
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Nie ma takiego piasku o gradacji 0. Są pewne zakresy.

Pod piach spokojnie możesz dać ziemie. Ja dałem u siebie http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=25055 i na to jakiś piasek do piaskownic z Leroy Merlin

Mchy to każdy na korzeń praktycznie będzie odpowiedni
Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

Ja bym chyba raczej się bała dać ziemie pod piach w obawie że mi ziemia wypłynie. Nawet przy sadzeniu może być problem. Uważam że to kiepski pomysł... i gloniska murowane.
czy z bardziej wymagających np parvula heniek pociagna mi te rosliny na piasku
Raczej chyba nie...
Chce dać piasek ze względu na rybki pielegnive ramirez.
Zawsze możesz dla tych rybek stworzyć ścieżkę albo coś w tym rodzaju z samego piasku...
Jeśli chodzi o mech to każdy się nada, pytanie jaki efekt chcesz osiągnąć? Czy ma rosnąć do góry czy ma się rozkładać w szerz itp...
Pozdrawiam - Kaśka
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Mniej niż 1 mm to stanowczo za drobno. Uwzględnij że ziemia pod piaskiem będzie "żyła" a przy takiej frakcji będziesz miał w niej strefę beztlenową- bomba zegarową. Dużo bezpieczniej będzie oraz do zniesienia dla ramirez 1-2 mm.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Kasiu, ja mam u siebie piach i bardziej on trzyma tą ziemie niż kiedyś jak mialem żwir. Przesadzałem już kilka razy rośliny i nie wyszło ani grama ziemi.
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Gdzies na innym forum tez pisali mi ze moze byc ziemia pod piachem.
Chcial bym stworzyc przyjazne akwa z korzeniem na cale akwarium porosnietym mchami mikrozoriami i anubiasem do tego trawka z np parvuli tak by ramirezy dobrze sie czuly.
Jakie rybki moga byc z ramirezami chodzi mi o jakas lawice?
Bziumek
Posty: 115
Rejestracja: 28 lut 2011, 19:25
Imię: Szymek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200L
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Bziumek »

Pumba pisze:Kasiu, ja mam u siebie piach i bardziej on trzyma tą ziemie niż kiedyś jak mialem żwir. Przesadzałem już kilka razy rośliny i nie wyszło ani grama ziemi.
Daj się rośliną dobrze ukorzenić to zobaczysz czy ziemi nie wyciągniesz razem z nimi :)
maxio69 pisze:Gdzies na innym forum tez pisali mi ze moze byc ziemia pod piachem.
Chcial bym stworzyc przyjazne akwa z korzeniem na cale akwarium porosnietym mchami mikrozoriami i anubiasem do tego trawka z np parvuli tak by ramirezy dobrze sie czuly.
Jakie rybki moga byc z ramirezami chodzi mi o jakas lawice?
Więc proponuje sam piach, a pod niego użyj pałeczek nawozowych i kul glinianotorfowych :)
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Jak się już rośliny ukorzeniu to jaki sens w ich wyciąganiu ? Przy restarcie i tak zazwyczaj wywala się wszystko.

Zrobi jak będzie chciał. To jest moje zdanie odnośnie piachu
Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

U mnie czasem tak bywa że trzeba jeszcze coś przesadzić, coś wyjąć bo się rozrasta itp. i powiem szczerze że nawet przy bazalcie ta ziemia wyłazi, ale da się to uratować. więc nawet nie chcę myśleć co się dzieje przy piachu.
Daj znać co zadecydowałeś ;)
Pozdrawiam - Kaśka
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Chyba zdecyduje sie na plaze xD nie duza a rezta to bazalt czarny i pod nim ziemia.
Ja tez przy bazalcie i ziemi jak wyciagalem rosline by ja przesadzic czy cos z nia zrobic innego robilem zawsze to przed podmiana fakt ziemia teoche wychodzila ale odessalem caly syf a potem lekko przysypywalem to zwirem nowym i obylo sie bez glonow i innych plag ;)
Mysle ze mala plaza po boku bedzie dobra dla ramirez zas na bazalcie i ziemi beda fajnie rosly rosliny.
W sumie to cala atrakcja akwa ma byc spory korzen i na nim anubiasy i mikrozoria i jakis mech a w kolo niego parvula i blyxa a piach to dla ramirez.
Sorki za byki pisze z tel ;)

Edit ogolnie akwa chce zrobic cos podobnego jak ma Bandziorka na 1wszej stronie swojego tematu. Tylkokorzen potrzebuje ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”