Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Problem z wyborem podłoża.

j/w

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

1 kg bazaltu o frakcji 2-4 mm 1,75 zł uczciwa cena czy zdzierstwo?
lepszy byłby o frakcji 1-3mm.
Jeśli chodzi o cenę to np. u nas kupisz worek 25kg za ok.20zł
Koledze zapewne chodzi o to że jak robisz akwarium na ziemi to żeby nie było dwóch roslin na krzyż tylko obsadz dużą ilością roślin po prostu. Wyszukaj sobie tematy w działach gdzie użytkownicy stawiali akwarium na ziemi i będziesz się zorientuj co i jak.
obsypać do okoła dno akwarium,tak żeby do okoła szkła był bazalt, na wysokość powiedzmy 2 - 3 cm, potem w środek ziemia, i dopiero na to właściwy bazalt do wysokości 5 - 6 cm. i dobrze ubić to wszystko? dobrze kombinuję?
dobrze
:)
Pozdrawiam - Kaśka
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

farban pisze:1 kg bazaltu o frakcji 2-4 mm 1,75 zł uczciwa cena czy zdzierstwo?
W kwarcsystemie wychodzi po ok. 0,60zł/kg, ale pewnie ciżko będzie lepszą cenę znaleźć.
farban pisze:obsypać do okoła dno akwarium,tak żeby do okoła szkła był bazalt, na wysokość powiedzmy 2 - 3 cm, potem w środek ziemia, i dopiero na to właściwy bazalt do wysokości 5 - 6 cm. i dobrze ubić to wszystko? dobrze kombinuję?
Tak. Dobrze.

Ale pisząc o obsadzeniu dna roślinami chodziło mi raczej o coś takiego, żeby obsadzić całe dno roślinami (jak na obrazku wyżej), a nie zostawiać wolnych, nieobsadzonych miejsce (jak na obrazku niżej).
Obrazek

EDIT

Właśnie zobaczyłem post Kosteczki
kosteczka pisze:Koledze zapewne chodzi o to że jak robisz akwarium na ziemi to żeby nie było dwóch roslin na krzyż tylko obsadz dużą ilością roślin po prostu. Wyszukaj sobie tematy w działach gdzie użytkownicy stawiali akwarium na ziemi i będziesz się zorientuj co i jak.
Właśnie o to mi chodziło :)
farban
Posty: 152
Rejestracja: 18 lut 2014, 18:06
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: farban »

Widzę że Ciężko bedzie cenę z kwarc system przebić ;) chyba pozostaje mi tylko allegro ;) w krośnie wszędzie mają ale tylko dużą frakcję ;)
Ostatnio zmieniony 20 paź 2014, 21:55 przez farban, łącznie zmieniany 1 raz.
_____

Dziękuję i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

farban pisze:mógł byś wytłumaczyć dla czego jak najgęściej?
Ziemia pod żwirem gnije. Jeśli nie ma roślin to zachodzi rozkład beztlenowy. Powstające związki zredukowane typu siarkowodór mogą być trujące dla życia w akwarium (czasem woda zaczyna też śmierdzieć). Rośliny pompują tlen do podłoża i przez to rozkład ziemi następuje w warunkach utleniających. Rośliny pobierają produkty przemiany materii jako nawóz i ekosystem działa dobrze.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
farban
Posty: 152
Rejestracja: 18 lut 2014, 18:06
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: farban »

I o taką odpowiedź mi chodziło! ;) dzięki
_____

Dziękuję i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
misiekdz
Posty: 526
Rejestracja: 27 maja 2013, 14:27
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 160l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: misiekdz »

Więc do sklepu po ziemię i bazalt frakcji 1-3 mm i czekamy na zdjęcia po założeniu akwa ;)
farban
Posty: 152
Rejestracja: 18 lut 2014, 18:06
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: farban »

Jeszcze jedno pytanie, koniecznie musi być 1-3 ? czy może być 2-4? i dla czego tak i nie?
_____

Dziękuję i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
misiekdz
Posty: 526
Rejestracja: 27 maja 2013, 14:27
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 160l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: misiekdz »

Też dobry, ja miałem ostatnio frakcje 2-5 mm ale jak zmieniłem na 1-3 normalnie inna bajka to co się super sadzi rośliny to szok. Po drugie mniejsze prawdopodobieństwo że ziemia Ci wyjdzie
farban
Posty: 152
Rejestracja: 18 lut 2014, 18:06
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: farban »

Dzięki jako ze na miejscu nie ma nigdzie bazaltu małej frakcji zamówiłem na allegro 1-3 czekam przesyłkę i myśleć by co dalej z akwarium
Dzięki za pomoc pozdrawiam!
_____

Dziękuję i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
misiekdz
Posty: 526
Rejestracja: 27 maja 2013, 14:27
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 160l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: misiekdz »

Nie zapomnij o dużej ilości roślin na start bo u mnie to kiepsko wyglądało. W galerii mojej wszystko jest ;)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

farban pisze:czy może być 2-4?
Nawet lepiej dla roślin. Podłoże będzie lepiej napowietrzone. Przy drobnych roślinach jest jednak gorzej. Na pewno też się gorzej sadzi tak jak pisze kolega, może czasem też gorzej wygląda.
Im drobniejsze ziarna tym bardziej podłoże jest "uszczelnione" co przy ziemi może mieć znaczenie, choć nie obserwowałem problemów z ziemią a miałem kiedyś żwir 3-7 mm. Ważne jest aby jego warstwa była jak najgrubsza (uważam, że min. 5 cm).

Ponieważ zamówiłeś to już po ptokach - myślę, że będzie jednak najlepiej. Sam mam 1-3 mm - chyba jest to najpopularniejsze uziarnienie w rośliniakach.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
farban
Posty: 152
Rejestracja: 18 lut 2014, 18:06
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: farban »

Dzięki za podpowiedzi ;) Myślę że jak dostanę bazalt spotkamy się jeszcze w kilku tematach ;)

pozdrawiam!
_____

Dziękuję i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

farban, życzę wytrwałości przy płukaniu bazaltu ;)
farban
Posty: 152
Rejestracja: 18 lut 2014, 18:06
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: farban »

K2 pisze:farban, życzę wytrwałości przy płukaniu bazaltu ;)

aż tak źle się płucze?
_____

Dziękuję i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Płucze się dobrze, tylko bardzo długo ;)
Jeśli mieszkasz w bloku to będzie uciążliwe. Najlepiej to robić na działce czy podwórku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”