Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Cegła

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Dla budowlańców sól to sól tak jak wino to wino :)
Oooo znalazłem:
W wyniku licznych badań i testów stwierdzono, że naloty pojawiające się na cegle klinkierowej można podzielić na dwie grupy: wykwity solne (w większości chlorki, siarczki, siarczany) oraz wykwity wapienne. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku ich źródłem jest cement portlandzki zawarty w zaprawie lub betonie.
Źródło: http://muratordom.pl/

Czyli raczej chodzi o przenikanie różnych soli z zapraw a nie wyłażące wprost z cegieł. Pewnie przy obecności wapienia, jak piszesz, może to się pojawić i na nieużywanych cegłach.

Mimo pozornie nie na temat ma to swoje przełożenie - użyta kiedyś cegła, np. z rozbiórki, może już być nasycona niektórymi solami wynikającymi z zaprawowania.
comatose pisze:...gdzie w akwarium dla pyszczaków użyta była cegła, taka w stylu pustaka "maxa".
Widziałem cegły kratówki itp. dziurawki wrzucone do kreweciarni czy raczkarni zapewniające kryjówki dla zwierzyny :)
O taka:
Obrazek
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
karoltbg
Posty: 13
Rejestracja: 28 paź 2010, 18:24
Imię: Karol
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:

Post autor: karoltbg »

Jeśli w skład cegieł wchodzą wszelkiego rodzaju 'cementy' - odradzam ich stosowania. Diabli wiedzą co wchodzi w skład cementu - w dzisiejszej chemii budowlanej można znaleźć niemal całą Tablicę Mendelejewa w postaci utwardzaczy czy tego typu rzeczy, a które podejrzewam mają duży wpływ na chemizm wody. Często jednak w cegielniach dalej używa się samej gliny z pobliskich wyrobisk do wypalania cegieł, jak w moich stronach. Jeśli ktoś jest zainteresowany cegłami w swoim baniaku, to proponowałbym się rozejrzeć za jakimś 'wyrobem naturalnym' :)
Obecnie: 200l CW Ameryka południowa (Dicrossus filamentosus 2+3)

"Nikt nie rozumie świata w którym żyje, ale jedni są w tym lepsi od innych." Richard P. Feynman
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

No takich tradycyjnych cegielni to już na palcach liczyć. W większości to kombinaty gdzie ważny jest przerób. Do większości mieszanek stosuje się np. substancje spulchniające, środki żelujące i inne, które ulegają potem wypaleniu itd. a zostający w cegle popiół to jak piszesz:
karoltbg pisze:można znaleźć niemal całą Tablicę Mendelejewa
Tym niemniej po długotrwałym moczeniu w wodzie powinny już dać radę.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
ppaul76
Mecenas
Posty: 130
Rejestracja: 16 mar 2014, 14:31
Imię: Paweł
Lokalizacja: Leżajsk
Płeć:

Post autor: ppaul76 »

zulix pisze:No takich tradycyjnych cegielni to już na palcach liczyć
Zgadza się, coraz mniej i się wykruszają, ale ja u siebie mam cegłę zwykła dziurawkę własnie ze starych cegielni jak ja wybierałem to była aż przepalona ( nie wypalona) po ukształtowaniu wierzchniej strony i przycięciu, odpowiednio wyszlifowanej umyciu i wyparzeniu służy mi bardzo długo i nic się z nią nie dzieje ani z wodą czy rybkami. Po co mi była, to świetne miejsce dla moich pięknych glonojadów następne pokolenie już w drodze jajka złożone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”