Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Podłoże do roślinnego 63l

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
przemx23
Posty: 43
Rejestracja: 17 wrz 2014, 22:26
Imię: Przemek
Lokalizacja: Zielona Góra
Płeć:

Podłoże do roślinnego 63l

Post autor: przemx23 »

Witam, przejdę od razu do rzeczy.

Przede wszystkim chciałbym, żeby akwarium przetrwało z minimum 3 lata bez żadnego restartu.
Dlatego też muszę wybrać trwałe podłoże, które nie straci szybko swoich wartości, oraz nie będzie się równie szybko rozkładać. Do tego nie chciałbym wydawać dużo kasy na to (nowy filtr, oświetlenie, ryby, rośliny, no i zbliżające się święta). Z tego względu odpada raczej AS ll+. ADA Amazonia też droga.
Jednak co mi ostatnio chodzi po głowie i zacząłem się tym interesować to ziemia ogrodowa. Dosyć ciekawe rozwiązanie według mnie. Do restartu przeprowadziłbym jej mineralizację. Ziemia na spód, a na nią żwir kwarcowy czarny lub bazalt (jeśli nie miałbym ryb dennych).

CO2 jest, oświetlenie 2x 15W oraz dodatkowo 5-7W Power LED do tego nawozy solami, więc uważam, że na ziemi mógłbym zaoszczędzić.

Rośliny jakie bym chciał mieć w zbiorniku to przeważnie łodygowe: Rotala rotundifolia, Rotala rotundifolia green, Ludwiga repens może jeszcze jakaś kryptokoryna
Tymi najbardziej wymagającymi gatunkami jakie chciałbym mieć to wydają się być Hemianthus callitrichoides oraz Pogostemon helferi.

Co o tym sądzicie?
Dałoby radę takie podłoże dla tych roślin?
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Sam niedawno uchciwiłem się na podłoże aktywne a do tej pory jechałem na ziemi. Kupiłem jak dobrze pamiętam używaną przez 4 mies. AS II+ i szczerze żałuje. Myślałem że rozwiąże to częściowo problemy z glonami i figa. Szkło już niby dojrzało, stosunek azotu do fosforu jest ok, na dodatek codzienie leje po 6ml carbo i podaje CO2 a glonów jest nawet jakby więcej choć inne gatunki. Nadto niektóre rośliny wogóle niechcą na tym rosnąć np. gwiazda wodna. Teraz już niechce mi się tego restartować ale w przyszłym roku rozbudowuje szkło i powrócę do ziemi.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
przemx23
Posty: 43
Rejestracja: 17 wrz 2014, 22:26
Imię: Przemek
Lokalizacja: Zielona Góra
Płeć:

Post autor: przemx23 »

Jakąś mineralizację robiłeś?
Jakiej ziemi użyłeś? Kupowana czy inna?
Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

Jakąś mineralizację robiłeś?
raczej nie ma potrzeby
Jakiej ziemi użyłeś? Kupowana czy inna?
ja mam kupną, ale podobno najlepsza jest z kretówki ;)
Pozdrawiam - Kaśka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”