Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kilka pytań o ziemię jako podłoże

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Matiasek
Posty: 7
Rejestracja: 15 paź 2015, 17:33
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Zambrów
Płeć:

Kilka pytań o ziemię jako podłoże

Post autor: Matiasek »

Witam mam pytanie jak to jest z tą ziemią ogrodniczą, czy jeśli zakładam akwarium mogę po prostu dać warstwę ziemi ogrodniczej i do tego warstwę np. kamieni? Czy muszę ziemię ogrodniczą mieszać z czymś jeszcze tak by uzyskać odpowiednie podłoże do roślin ??? Pomocy.

Uściśliłam tytuł. Dżoena

[ Komentarz dodany przez: Dżoena: 2015-10-15, 19:13 ]
Temat przeniosłam do odpowiedniego działu
Ostatnio zmieniony 15 paź 2015, 18:12 przez Matiasek, łącznie zmieniany 1 raz.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Witamy. W tym dziale na pewno znajdziesz wszystko
http://podforak.rzeszow.pl/viewforum.ph ... =0&start=0
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Matiasek pisze:Czy muszę ziemię ogrodniczą mieszać z czymś jeszcze
To zależy od rodzaju ziemi. Startowałem baniaki na kilkunastu gatunkach ziemi i w 2 lub 3 sobie nie poradziłem. Poza tym wszystko dało się ogarnąć. Stąd dużo zależy od twojego zaparcia później.
Najbezpieczniejsza jest ziemia "piaszczysta", bez widocznych włókien torfu lub innego świństwa typu mielona kora, raczej nie próchnicza.

Warstwa kamieni nie będzie dobra. Lepsza warstwa żwiru (i to gruba).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Najbezpieczniejsza jest ziemia "piaszczysta", bez widocznych włókien torfu lub innego świństwa typu mielona kora, raczej nie próchnicza.
Troszkę mam do powiedzenia w kwesti nazewnictwa.
Nie ma takiego słowa jak ziemia. Raczej Gleba, grunt, utwór. Są gleby piaszczyste z kat. gleb leśnych klasy 5, 6, 6rz.

Torf w ziemi nie przeszkadza, jednakże często są to torfy morficzne (widoczna struktura). Trzeba wtedy wybrać to co większe. Z reguły te większe części to trzcina i inne rośliny rosnące na terenach bagiennych komponowane w warunkach beztlenowych. W torfach mamy często fragmenty mięczaków.


Wracając do tematu.
Czasem "ziemia" ma niewiele wspólnego z ziemią. Często jest to torf odkwaszony wapniem (wapnem ?) i NAPAKOWANY nawozami w kosmicznych ilościach. Później uwalnia się to do słupa wody w sposób niekontrolowany.

Poczytaj o "ziemi". Co do wzbogacania np. w glinę zalecam rozwagę. Nie wszystko to co wygląda na glinę jest gliną. 99% ludzi nie potrafi rozpoznać gliny. Fajnie by także wzbogacić "ziemię" w ił jako komleks sorbcyjny (pakiety).

Polecam poczytać.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Oj tam czepiasz się z tą ziemią. :P
A tak na poważnie jeśli gleba jest bogata w pruchnicę to dodatek iłu który w naszych stronach wcale nie jest tak łatwo zdobyć(chyba że gdzieś można kupić?) jest zbędny. Ma ona dużo większe zdolności sorbcyjne niż najważniejszy w tym wypadku minerał iłu montmorylonit.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Myślę, że niezależnie od kwestii nazewnictwa można zrozumieć co kto miał na myśli :) Jak zawsze nazewnictwo popularne nie nadąża za nazewnictwem "poważnym".
Wracając do tematu... Szczególnie należy uważać na świństewko typu:
tomeksup pisze:torf odkwaszony wapniem (wapnem ?) i NAPAKOWANY nawozami
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Szkoda, że nauczyciele nie są wyrozumiali przy używaniu N i No3. Przecież wiadomo o co chodzi.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

tomeksup pisze:przy używaniu N i No3. Przecież wiadomo o co chodzi.
Nie do końca. Dla większości ziemia i gleba to synonimy. Azot i azotany to różne pary kaloszy. W rolnictwie czyli nawożeniu raczej używa się N. W akwarystyce przyjęło się NO3 ale już mówi się o azocie w formie amonowej i amidowej w nawozach firmowych. W takich podawany jest skład jako azot (N) a nie azotany (NO3). Ponieważ jesteśmy na etapie przejściowym (wg mnie przejdziemy na defniowanie nawożenia standardowo: NPK) nazywanie N zamiast NO3 wprowadza w błąd sugerując przejście na nowy system.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

No właśnie, niewielka różnica w zapisie a zasadnicza w rozumieniu. To samo z ziemią. Rower to nie samochód.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Może i masz rację ale przeciętny zjadacz chleba nie ma narzędzi by ocenić dokładnie co to za próbkę gleby ma pod nosem, a testy wody dostępne są w każdym sklepie zoo i w co drugiej chałupie krytej strzechą je znajdziesz. Więc kolokwialne rozumienie "ziemi" poprostu trzeba puki co zaakceptować. Na upartego jeśli każdy kto wyspecjalizował się w jakiejś dziedzinie zacznie używać profesjalnego języka biedny początkujący może nic nie zrozumieć. Oczywiście należy dążyć do ciągłego samodoskonalenia nas w warsztacie naszego hobby ale bez zbędnej przesady.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Czas więc propagować na forach, że Diana Walstad promuje akwaria na glebie a nie na ziemi.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Matiasek
Posty: 7
Rejestracja: 15 paź 2015, 17:33
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Zambrów
Płeć:

Post autor: Matiasek »

Eh ten polski jedno słowo a może mieć tyle znaczeń :)
Mam pytanko do was zbiornik ma ok. 10l 1 dzień stoi no i jak każdy z was się domyśla woda żółknie. No i tu mam te pytanie, co ile mam podmieniać wode i w jakich ilościach :?:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Na początku uruchamiania ziemianki można podmieniać nawet co 2 dni po 20-30% lub 2X na tydzień około 50%.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Matiasek pisze:zbiornik ma ok. 10l
10 l czy to pomyłka
Awatar użytkownika
Matiasek
Posty: 7
Rejestracja: 15 paź 2015, 17:33
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Zambrów
Płeć:

Post autor: Matiasek »

Nie to nie pomyłka, chciałem spróbować założyć zbiornik na ziemi ogrodowej. Jednakże nie muszę chyba od razy zakładać jakiegoś wielkiego akwarium, sądzę że takie na początek wystarczy by zobaczyć jak rośliny będą się zachowywać itp.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”