Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

czarny bazalt + Amazonia soil (?)

kompromis cenowy

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gorantb
Posty: 196
Rejestracja: 21 sty 2012, 14:41
Imię: Tomek
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: 240L
Płeć:
Wiek: 44

czarny bazalt + Amazonia soil (?)

Post autor: gorantb »

Po ponad dwóch latach przerwy w końcu przyszedł czas na założenie baniaczka raz kolejny. Tym razem miałby to być zbiornik (240l) nawiązujący do Ameryki płd (celowo nie używam słowa biotop - drażliwy temat ;). Jak zwykle zaczynam od przygotowań i na początek chciałbym zająć się podłożem. Zastanawiam sie nad użyciem czarnego bazaltu i substratu Amazonia soil. Zbiornik tym razem nie ma być typowym roślinniakiem ale mim wszystko rośliny maja być istotną jego częścią. Zastanawiam się nad użyciem 9l substratu + ok. 25 l bazaltu. Pytanie: czy to wystarczy aby z jednej strony zapewnić odpowiednią pożywkę a przy tym zrobić to zdroworozsądkowo pod względem kosztów. W poprzednim baniaku miałem ziemię pokryta żwirem ale wysyp glonów jak i zanieczyszczanie wody podczas przesadzania trochę mnie zmęczyły. Będę Wdzięczny za podpowiedzi.

Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Jeśli to akwarium standardowe czyli powierzchnia dna tak około 120x40 to trochę mało wg. mnie i bazaltu i Ady. Ale jeśli ma być tryb oszczędnościowy to dałbym tą adę plus jakieś kulki gliniano torfowe i na to bazalt, lecz chyba z 2x więcej wyjdzie bazaltu jak piszesz.
Awatar użytkownika
daniul007
Posty: 21
Rejestracja: 12 sie 2013, 20:45
Imię: Daniel
Lokalizacja: Wola Zgłobieńska|Rzeszów
Akwarium: Roślinne 240
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: daniul007 »

Ja na 120x40 użyłem 5l substratu JBL (cienka warstewka wyszła) plus kulki GT i kapsułki, i to przykryte 50 KG bazaltu frakcji 1-3mm, jak dla mnie grubość podłoża w zupełności wystarcza dla roślinniaka ;]
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Jaki sens jest pchać amazonie na spod i ja przykrywać 5cm warstwa bazaltu?
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”