Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Paletki-piasek

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Paletki-piasek

Post autor: VeJeK »

Witam
Pytanie do ludzi posiadających Piasek jako podłoże z paletkami
Co sądzicie o piasku czy może lepiej jednak żwirek ?

Aktualnie mam żwirek ,i wydaje mi się że piasek jednak był by lepszym podłożem jak i lepiej ryby by wyglądały przy takim podłoży ,mam też kiryski pandy które z tego co wiem uwielbiają piasek :)

Tylko teraz pytanie ,jak miałbym kupować piasek to pewnie kupił bym w kwarc-systemie tylko jaka gradacja ? I jaka ilość na dno 120x45cm ?

Myślałem żeby do piasku dać kulki gliniano torfowe ,mniej więcej tam gdzie będę rośliny :)
Chciałbym w końcu jakoś sensownie urządzić to akwarium ,dosłownie kilka dużych roślin na środku i nic więcej
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

A ten piasek z kwarc-sysytemu będzie obojętny chemicznie? Jeśli masz wątpliwości to polecam piasek ZEW z obi lub castoramy - ten jest przetestowany przez wielu akwarystow.
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Jest obojętny :)
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Oczywiście będzie lepszy, bo będzie bardziej naturalny - bliższy temu podłożu, jakie występuje w akwenach zamieszkiwanych przez dyski.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Teraz powiedz mi ,jaka gradacja i ile kg tego piasku kupić ?
Wiadomo to musi być szybka akcja ,w jeden dzień :)
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Na takie dno na równy rachunek idealnie powinno styknąć 40kg :)

A gradacja... hmm skoro mówiłeś że wiesz że jest obojętny, to wygląda to tak jakbyś już wiedział o jakiej gradacji myślisz :P Generalnie im bliżej mułu tym bardziej naturalnie będzie wyglądał, czyli czym drobniejszy tym lepszy. Oczywiście przez względny praktyczne bardziej przydatny w użytkowaniu jest taki koło 1mm.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Z kwarc systemu jest na pewno obojętny ,dużo osób z Rzeszowa go stosuje i nie zmienia parametrów wody :)

Miałem kiedyś już taki piasek ale chyba był za drobny coś jak mąka :)
co prawda w akwarium 54L ,więc było trochę mniejsze :)

Czyli sądzisz żeby nie schodzić poniżej 1mm ?
Jak sie nie mylę to jest też coś ala 0.1-0.3mm :)

http://www.sandeco.pl/pl/product-piaski ... -naturalne

Najładniejszy wydaje sie być ten najdrobniejszy ,ale czekam na twoją opinie :)
Ps.czym większa gradacja tym ten kolor przypomina mi piasek z piaskownicy a to sie dobrze nie kojarzy ...
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3448
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Bardzo drobny będzie wyglądał jak wylewka betonowa w akwarium.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

VeJeK pisze:Z kwarc systemu jest na pewno obojętny ,dużo osób z Rzeszowa go stosuje i nie zmienia parametrów wody :)
No cóż... o ile wiem kwarc system to nie jest konkretny piasek, tylko producent ;) Chociażby fakt, że (jak piszesz) w zależności od frakcji kolor się zmienia, może zapalać lampkę awaryjną, że to nie jest wszystko to samo. Ale z drugiej strony, póki nie sprawdzisz to się nie przekonasz.
VeJeK pisze:Czyli sądzisz żeby nie schodzić poniżej 1mm ?
Jak sie nie mylę to jest też coś ala 0.1-0.3mm :)

http://www.sandeco.pl/pl/...rcowe-naturalne

Najładniejszy wydaje sie być ten najdrobniejszy ,ale czekam na twoją opinie :)
Powiem tak - gdybym miał się kierować tylko wyglądem, to brałbym wręcz muł (<0,1mm), bo wyglądałby on najnaturalniej i chyba najfajniej zachowywałby się np. w interakcji z rybami. Natomiast są czynniki w akwarium, które utrudniają jego zastosowanie - np. prąd wody, czy fakt że niektórzy chcą przeprowadzać odmulanie akwarium i wtedy byłby problem.
No i jeszcze kwestia taka, że kupując np. piach 1mm, trafia się tam też drobniejsza frakcja i płukając ten piach tak naprawdę z reguły ją wypłukujemy (jeśli płukamy). Więc może być też tak, że jak weźmiesz bardzo drobną frakcję i zdecydujesz się płukać to okaże się, że niewiele z niej zostało xd
Jak patrzę na ten link to dla mnie najbardziej naturalny kolor mają te 0,4-0,8 i 0,8-1,2 - IMO drobniejsze są zbyt jasne. Ale to też trzeba pamiętać, że to w akwarium może wyglądać zupełnie inaczej i zależy też od postrzegania barw - np. ZEW, którego zawsze używam jak dla mnie wygląda idealnie, a kilku znajomych mi mówi, że jest zbyt jasny dla nich xd
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Jak tak patrze na nie to w tej chwili bardziej podoba mi sie ten 0.4-0.8 bo 0.8-1.2 to taki trochę już jakiś nie fajny ,no ale 0.1-0.3 wyglądowo jest po prostu idealny :)
No nic prawie wszystko wiem ,tylko wybrać frakcję i można jechać i kupować :)

A może wypowie się ktoś kto ma w akwarium piasek z paletkami i powie mi jaki piasek oraz jaką frakcję wybrać ?

Może akurat ktoś ma w akwa piasek z kwarc-system ??Wiem że ktoś na forum ostatnio o nim pisał ,ale nie pamiętam nicków :)
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

VeJeK pisze:A może wypowie się ktoś kto ma w akwarium piasek z paletkami i powie mi jaki piasek oraz jaką frakcję wybrać ?
Ale do czego konkretnie dążysz? Dyski to nie są ziemojady, pyszczaki czy apisto, które głównie zajmują się przesiewem podłoża, więc pod tym względem nie robi to żadnej różnicy. A jeżeli chodzi Ci o to jaką frakcję mają w swoich siedliskach to czy weźmiesz 0,1mm czy 1mm - to trafisz, bo w takich ciekach jest przekrój przez wszystkie grubości.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

VeJeK pisze:0.8-1.2
Mam od dawna i fajnie odmula sie go :P
charta non erubescit
adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Post autor: adams2121 »

Mam i używam
http://allegro.pl/bialy-piasek-kwarcowy ... 91151.html

Sporo osób używa go na wystawach
Z plusów - nie zmienia parametrów i jest biały , nie trzeba plukac
z minusów - widać każdy farfocel (+) ( - ) zależy dla kogo xd

Dyski jak mają coś z żarcia w piachu - gdy jest on drobny , dmuchaja i kaski wybierają , bądź żywy gdy jest w nim ukryty . I radzą sobie
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Biorę go pod uwagę ,lecz czekam może ktoś jeszcze sie wypowie ?
Nie ukrywam że jak bym mógł kupić taki piasek w Rzeszowie to był by to wielki +
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

VeJeK, myślę że tam gdzie był kiedyś kwarcsystem, pisze był bo później było to Sandeco a teraz jeszcze inna nazwa, której nie pamiętam, ale dalej kruszywa wiec powinieneś dostać taki piasek, ewentualnie zadzwoń i zapytaj abyś na darmo nie jechał, a ceny niskie bo np bazalt worek 25 kg coś 18 zł.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”