Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Podłoże aktywne z czym to się je ?

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Norek
Posty: 29
Rejestracja: 14 sie 2016, 11:40
Imię: Norbert
Lokalizacja: Tuchola
Akwarium: 120L
Płeć:

Podłoże aktywne z czym to się je ?

Post autor: Norek »

Witam mam pytanie odnośnie podłoża aktywnego np Darksoil, CAL.Słyszałem ,że mają one zdolność do pochłaniania nawozów ze słupa wody.Pierwiastki oddawane są wtedy w system korzeniowy ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Większość tzw. podłoży aktywnych potrafi pochłaniać nawozy. Działają bez obecności systemu korzeniowego aczkolwiek rośliny produkując tlen i pompując go w okolice korzeni zmieniają nieco skład wody przy korzeniach i wespół z bakteriami tlenowymi mogą wspomagać nawożenie. Tym niemniej sądzić, że działa to tak jak piszesz byłoby zapewne zbyt dużym uproszczeniem.

Z punktu widzenia chemicznego działa to tak, że podłoże zabiera nadmiar nawozów z wody. Gdy w wodzie zaczyna brakować nawozów to podłoże może powoli je oddawać. Oczywiście podłoża mają skończoną zdolność do pochłaniania i po pewnym czasie nasycają się do tego stopnia, że przestają pochłaniać a dokładniej mówiąc ilość pochłanianych nawozów = ilości oddawanych z podłoża do wody. Podłoża oddając nawozy raczej nie przejmują się obecnością lub nie korzeni choć jak wspomniałem są sygnały, że tlen z korzeni może wspomagać uwalnianie się z podłoża np. jonów żelaza.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Pochłaniać mogą np. PO4, a także w początkowej fazie startu zbiornika sporo oddają, np. NO3.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kiedyś mówiło się też, że stara Amazonia na starcie oddaje dużo zarówno NO3 jak i PO4.
Podłoża aktywne mogą być bogate - wtedy mogą oddawać jak i bardziej ubogie - wtedy pochłaniają. Co więcej czasem robią to wybiórczo. W przypadku kH i gH jest tu fajnie bo podłoża stabilizują (do czas) wartości tych parametrów niezależnie od tego jaką twardą wodę wlejemy.
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 54

Post autor: mirek5566 »

Dodać do tego można jeszcze dość istotną cechę takich podłoży: mianowicie zdolność do korygowania twardości, szczególnie zasadowości wody. Podłoża takie mają zdolność dość znacznego obniżania kH. Zachowanie tej zdolności zależy w dużej mierze od tego jaką wodę użyjemy w akwarium. W przypadku zalania i podmian wodą o dużej twardości, zdolność korygowania podłoża będzie krótsza niż w przypadku używania wody np. RO mineralizowanej do niskich wartości gH i kH.
Chyba trochę powtórzyłem za zulixem, ale nie zauważyłem ostatniego posta :D
Nie udzielam porad na pw.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”