Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jakie podłoże do krewetkarium 30 l

kilka pytań :)

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

festivetime
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2017, 23:52
Imię: Adrian
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
Płeć:

Jakie podłoże do krewetkarium 30 l

Post autor: festivetime »

Witam

Jestem nowym użytkownikiem i mam zamiar uruchomić krewetakrium 30l. Dostałem zestaw Aquael'a 30 l. W związku z tym mam kilka nurtujących mnie pytań :). Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc doświadczonych kolegów z forum :).

1. Jakie podłoże wybrać do akwarium przy założeniu że będą tam głównie 3-4 gatunki mchów, planuję też zrobić trawnik ( nie wiem jaką roślinę wybrać, aby trawnik był niski i fajnie się prezentował) ?

2. Czy filtr, grzałka i oświeltenie w tym zestawie nadaję się na start takiego zbiornika czy wymieniać na inne modele ?

Jeżeli temat jest umieszczony w złym dziale to proszę o przerzucenie mnie w odpowiedni, przy czym zaznaczam że pewnie będzie tutaj większa dyskusja gdyż pewnie przy startowaniu zbironika będę miał inne pytania :)

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Witamy
Musisz się sprecyzować jakie krewetki będziesz tam hodował :P To znacznie pomoże w doborze podłoża.
Neocardiny - preferowany bazalt
Cardiny - tutaj to pole do popisu olbrzymie (Benibachi, GlasGarten Environment i wiele innych )
Sulavesi - to musisz pytać innych
festivetime
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2017, 23:52
Imię: Adrian
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
Płeć:

Post autor: festivetime »

Cardiny, myślałem nad crystal red i crystal black. Tylko nie wiem w jakich ilościach ?

Co do położa to wolałbym aby granulacja była jak najmniejsza, średnio podoba mi się jak jest większa :D
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Każde z podłoży pod Cardiny wystepuje w wersji powder czyli malutkie granulki.
A co do ilości to na start tak minimum 10-15 żeby się nie bały.
festivetime
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2017, 23:52
Imię: Adrian
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
Płeć:

Post autor: festivetime »

A mógłbys podać mi jakieś konkretne ? Mam zamiar dzisiaj kupić :). No i ile litrów tego podłoża ?
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

https://caridina.pl/kategoria-podloza/1 ... r-4-l.html

https://caridina.pl/kategoria-podloza/1 ... c-5kg.html

Teraz z podłożem są dwie szkoły albo grubo albo minimum. Na forach handlarze maja po 2-3 cm. Ja w swoim mam kolo 2 cm przód i 4 cm tył. Litry trzeba przeliczyć
Tu masz kalkulator:

https://sklep.roslinyakwariowe.pl/kalku ... odloza.php
festivetime
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2017, 23:52
Imię: Adrian
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
Płeć:

Post autor: festivetime »

Dobra dziękuję, zamówione :)

A teraz w związku z komplementacją wszystkiego do startu mam pytanie odnośnie roślin. Jako że u mnie we Wrocławiu bieda trochę to zamierzam zamówić rośliny z plantagarden. Zamawiać z hodowli wodnej czy in vitro ?. Mam zamiar zamówić 2-3 rodzaje mchów, coś na trawnik ( ktoś coś poleca ? :)) oraz jedną wyższą roślinę ( nie wiem też jaką, jest ich tyle że można się pogubić). Dla krewetek lepszy będzie korzeń czy kamienie ?

Dziękuję za dotychczasową pomoc :)
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Teoretycznie i te i te jak się przyjmą będą rosnąć. Ja preferuje od kogoś nie z in vitro. Na pewno jak zapytasz w giełdzie znajdzie sie ktoś kto sie podzieli. Nawet ja po nowym roku chetnie dam troch christmasa ewentualnie china moss. Co do trawnika tu juz musisz patrzeć na wymagane światło dla danej rośliny. Mały heniek jest śliczny ale potrzebuje duzo swiatla. Mniej wymagajace to paluvara lub monte carlo. A wyższa roślina to już temat dość trudny zależy co ci bedzie rosło na tym podłożu.
festivetime
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2017, 23:52
Imię: Adrian
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
Płeć:

Post autor: festivetime »

Oświetlenie to 1x 6W LED, tak jest opisane w danych technicznych, jak zapaliłem to świeci nawet mocno ale to na "sucho" nie wiem jak to będzie się prezentować jak akwarium będzie zalane. Mogę ewentualnie dokupić drugą lampkę jak jest potrzeba, co uważasz ? Faktycznie ten mały heniek jest piękny :D

Masz rację, ogłoszę się na giełdzie że chętnię odkupię :). A co do Twojej propozycji, pamiętaj o mnie :D. Zreważuję się, wysyłając na piwko :D.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Na henia 6w bedzie malo ale 12-18 to juz sensownie jest. Mam ta lapke ze zestawu na mchy ok i bucki tez ale na rosliny to troche malo chyba ze to rogatek:D
festivetime
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2017, 23:52
Imię: Adrian
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
Płeć:

Post autor: festivetime »

To proszę w takim razie jakbyś mógł o napisanie mi na PW bądż tutaj jakie rośliny wybrać aby cieszyły moje oko, rogatka to sobie daruje :D
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Na podłożu pod Cardiny będą świetnie rosy macandry. wszelkie rotale i ludwigie.
Najładniejsze bucephalandry jak dobrze poukładasz z anubiaskami mhhh pikne

Zerknij do moich zbiorników Leń i Qsteczka jest na podłożach Cardinowych dwóch różnych.
Krzych82
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 04 lip 2014, 20:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Poraż
Akwarium: 240,32 i 10x25l
Płeć:

Post autor: Krzych82 »

Trawnik w krewetkarium to średni pomysł, cały syf bedzie się tam zbierał. Większość roślin bedzie ładnie rosła, jak pisze pawprz. Pamietaj jednak że im więcej rośin posadzisz w podłożu tym szybciej one to podłoże wyjałowią.
Bucki pięknie rosną w takich warunkach.
festivetime
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2017, 23:52
Imię: Adrian
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
Płeć:

Post autor: festivetime »

Dzięki Panowie za rady, biorę na klatę i działam. Powoli w dobrym kierunku :D

A ewetualnie jakie nawożenie polecacie ? Coś do dawkowania w płynie ?
Krzych82
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 04 lip 2014, 20:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Poraż
Akwarium: 240,32 i 10x25l
Płeć:

Post autor: Krzych82 »

Skup się na parametrach wody coby robakom żyło się dobrze. A rośliny same bedą rosły.
Proponuje nie nawozić. Mam crystale na amazonii i np nesea gold rośnie pięknie lecz powoli, bez CO2.
Miałem też benibachi i fajnie rosły rośliny bez grama nawozów.
Dlatego postawiłem roślinne na używanym beni, ktore nawoziłem i dawałem CO2 no i właśnie robię restart.
Jak chcesz oglądać krewety to nie szalej z roślinami ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”