Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Czy podłoże na lawie i żwirku to dobry pomysł w HT?

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
JaroGL
Posty: 64
Rejestracja: 05 mar 2015, 14:17
Imię: Jarek
Lokalizacja: Tarnów
Akwarium: 500
Płeć:

Czy podłoże na lawie i żwirku to dobry pomysł w HT?

Post autor: JaroGL »

Witam po dłuższej przerwie.
W maju stawiam nowy zbiornik ok 450L i cały czas zastanawiam się nad podłożem, stąd ten temat. Nawożenie solami troche ogarniam, dlatego boje się podłoży aktywnych, ponieważ nie wiem co absorbują a co oddają i kiedy.
Obecnie mam zbiornik na ziemii i jakoś to idzie, ale widziałem piękne akwaria na samym żwirku, więc wiem że się da.
Mam plan wrzucić lawę na spód ok 2-3 cm i na to żwirek 1-3mm na ok 3-4cm.
Co o tym myślicie? Czy ktoś ma coś podobnego zastosowane?
Co ewentualnie wymieszać z lawą?
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

A może jakiś substrat podżwirowy?? One raczej nie pochłaniają.
Śrubowałem na podłożu jałowym, substracie i teraz mam na aktywnym, to ostatnie rozwiązanie najbardziej przypadło mi do gustu
JaroGL
Posty: 64
Rejestracja: 05 mar 2015, 14:17
Imię: Jarek
Lokalizacja: Tarnów
Akwarium: 500
Płeć:

Post autor: JaroGL »

A jaki substrat polecasz?
Zastanawiam się też nad pomieszaniem tej lawy z np. kulkami, torfem, lignitem?
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

Poprzednie moje dwa akwaria były na substracie podzwirowym tropica Plant Growth Substrate. Z innymi nie miałem do czynienia.
pod takie coś pewnie sprawdził by się keramzyt lub właśnie lawa. Przez pierwsze z 8 miesięcy wszystko ładnie rosło, puzniej trzeba było nawozić w podłoże, nawozy do wody lałem prawie od początku.
Po zalaniu robi się z tego coś jak by glina wiec zapomnij o wyrywaniu roślin.
Kulki kiedyś stosowałem ale nie widziałem efektu aby działały, może takie mi się trafiły.
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

JaroGL pisze:A jaki substrat polecasz?
jbl aquabasis plus :tak:
charta non erubescit
JaroGL
Posty: 64
Rejestracja: 05 mar 2015, 14:17
Imię: Jarek
Lokalizacja: Tarnów
Akwarium: 500
Płeć:

Post autor: JaroGL »

Czy te substraty, które polecacie wpływają na parametry wody? Jak przy nich nawozicie? Zwłaszcza na starcie.

Na innym forum czytałem wczoraj relacje z zakładania akwarium na podłożu benibachi. Podobno autor przez 1,5 roku nic nie nawozi oprócz tego co wpada z mineralizatorem i jedzeniem dla ryb. Czy to naprawdę możliwe? Rośliny rosną pięknie. Woda bardzo miekka gh ok 3.
raiders25
Posty: 11
Rejestracja: 02 mar 2020, 10:57
Imię: Tomek
Lokalizacja: Lubuskie
Akwarium: 300L,30,45l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: raiders25 »

Podłoże benibachi to podłoże pod krewetki bez nawozów .

Co do substratu podżwirowego to Tropica substrat ,Jbl aquabasis a na sam spód lawa jak najbardziej .

Ja jakiś czas temu (2 miesiące ) restartowałem 300L dość pochopnie bo dałem sam jbl aquabasis i na to żwir 1.2mm niby człowiek doświadczony a błedy początkującego dalej popełnia .

Na tą chwile dał bym na spód lawę na to Tropica substrate i podłoże czarny piasek kwarcowy barwiony 0.8-1.2 mm /1,2-1.6mm
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

A może pomysł o gotowym podłożu, tylko do tak dużego sbiornika będzie to kilka stówek
JaroGL
Posty: 64
Rejestracja: 05 mar 2015, 14:17
Imię: Jarek
Lokalizacja: Tarnów
Akwarium: 500
Płeć:

Post autor: JaroGL »

No właśnie z dużym akwa to trochę nie ekonomicznie wchodzić w te podłoża markowe. Generalnie to z wieloma rzeczami jest problem np. oświetlenie Led na długość 160 cm cena kosmos, nawet maty pod akwa nie ma 160x65, karimaty też, podkład pod panele tez za mały. Wszystko trzeba kombinować, łaczyć.
Pomysł lawa , substrat i żwirek wydaje się trafiony.
Czy wkładać tam jeszcze coś np. torf czy lignit, ewentualnie kulki?
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

[quote="JaroGL" na podłożu benibachi. Podobno autor przez 1,5 roku nic nie nawozi oprócz tego co wpada z mineralizatorem i jedzeniem dla ryb. Czy to naprawdę możliwe? Rośliny rosną pięknie. Woda bardzo miekka gh ok 3.[/quote]

Ja tak miałem. Tonina która nigdy mi nie rosła na Beni rosła jak chwast. Prawda jest tez że bez żadnych nawozów tylko to co ryby narobiy

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... 62&start=0
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”