Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

JBL ProScape Volcano

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tom.pol
Mecenas
Posty: 217
Rejestracja: 24 sty 2014, 17:11
Imię: Tomek
Lokalizacja: Z pierwszego wirażu
Akwarium: seta
Płeć:
Wiek: 45

JBL ProScape Volcano

Post autor: tom.pol »

Witam
Czy ktoś z was ma doświadczenia związane z tym podłożem ?
Potrzebuje czegoś właśnie takiego jako przykrycie ziemi w LT jednak nie wiem jak to się sprawuje .
Powstaje projekt <b> Third World </b> 100x40x30=120 europejskich jednostek pojemności

Ósmego dnia - Bóg stworzył ... sport żużlowy.
Awatar użytkownika
DavyJones
Posty: 105
Rejestracja: 09 mar 2017, 8:44
Imię: Krzychu
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: plant 200, 72, 496
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: DavyJones »

Potwornie drogie, 96 zł za worek 9 l.

Ja przykrywałem ziemię i podobne substraty: Manado (95 zł za 25 l) i polskim PROH2O firmy Ichthyo Trophic - najtańsza opcja.

Zarówno w Manado jak i PROH2O doskonale ukorzeniają się rośliny. Sprawdzona opcja.
Awatar użytkownika
tom.pol
Mecenas
Posty: 217
Rejestracja: 24 sty 2014, 17:11
Imię: Tomek
Lokalizacja: Z pierwszego wirażu
Akwarium: seta
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: tom.pol »

Tak - jednak to że się pięknie ukorzeniają to bardziej zasługa ziemi niż Manado
Manado to podłoże jałowe.
Jednak też jest taka rzecz że Manado jest dosyć drobne a ja potrzebuje coś co by "separowało" biały piach - skarpa z roślinami . A taka separacja drobniutkie - drobne może ... a nawet jestem przekonany że ... będzie się mieszać .
Powstaje projekt <b> Third World </b> 100x40x30=120 europejskich jednostek pojemności

Ósmego dnia - Bóg stworzył ... sport żużlowy.
Awatar użytkownika
DavyJones
Posty: 105
Rejestracja: 09 mar 2017, 8:44
Imię: Krzychu
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: plant 200, 72, 496
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: DavyJones »

tom.pol pisze:Tak - jednak to że się pięknie ukorzeniają to bardziej zasługa ziemi niż Manado
Manado to podłoże jałowe.
Posadź rośliny w takim podłożu:
1) ziemia+żwir
2) ziemia+Manado

po 2 miesiącach wyciągnij kilka roślin z podłoża i wtedy powiedz czy ukorzenianie roślin to zasługa ziemi.

Manado do końca jałowe nie jest, na pewno nie bardziej niż JBL Volcano. Manado i PROH2O to palona glina i mają właściwości absorpcyjne.

Jeśli chodzi o układanie skarp, tarasów, to żadne podłoże samo długo się nie utrzyma, zwłaszcza jeśli w akwarium jest ryba kopiąca. U mnie Ancistrusy układ tarasowy zrównały do jednego poziomu w kilka tygodni a potem wykopały w nim doły. Bez wyraźnego oddzielenia tarasów/warstw poziomych podłoża, np przy pomocy skały, dachówki, korzenie, nie utrzymasz układu jaki sobie wymyśliłeś.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”