Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Podłoże. Jakie na początek?

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Marion
Posty: 3
Rejestracja: 07 sty 2010, 16:36
Imię: Eliasz
Lokalizacja: Niechobrz/Rzeszów
Akwarium: 112

Podłoże. Jakie na początek?

Post autor: Marion »

Mam taki problem jakie podłoże ładne dać do 112l akwa .


zmiana tytułu - zulix
Ostatnio zmieniony 09 lut 2010, 18:36 przez Marion, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Drobniutki piasek kwarcowy lub bazalt jeśli wolisz ciemniejsze :)
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
daquid
Posty: 867
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Imię: Dawid
Lokalizacja: Hermanowa
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: daquid »

Zacznijmy od tego: co chcesz w nim mieć??
Marion
Posty: 3
Rejestracja: 07 sty 2010, 16:36
Imię: Eliasz
Lokalizacja: Niechobrz/Rzeszów
Akwarium: 112

Post autor: Marion »

Rośliny i kreweyki
Awatar użytkownika
daquid
Posty: 867
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Imię: Dawid
Lokalizacja: Hermanowa
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: daquid »

A ile chcesz na nie przeznaczyć pieniędzy??
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

No i jakie rośłiny chcesz hodować.
Bunio112
Posty: 71
Rejestracja: 13 sty 2010, 15:00
Imię: STASZEK
Lokalizacja: Stalowa Wola
Akwarium: 60L 160L
Płeć:

Post autor: Bunio112 »

mam właśnie taki sam problem jakie podłoże dać zęby rośliny pięknie rosły :) i w miare zeby cena była
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Jeżeli nie masz żadnego doświadczenia w hodowli roślin wodnych, to może spróbuj zacząć od tego co chyba wszyscy z nas zaczynali czyli od czarnego bazaltu o granulacji 3-5mm, a pod żwir (bazalt), zastosuj jakiś substrat podżwirowy. W Iguanie widziałem biogrunt, który jest relatywnie tani (tak, żeby na początek w koszty się nie pchać) ;)

Potrzebne będzie też odpowiednie oświetlenie (zarówno ilościowo jak i jakościowo). Ilościowo, do prowadzenia akwarium z roślinami (celowo nie piszę roślinnego ;) ), potrzeba oświetlenie o mocy ok. 0,5 W na każdy litr wody (przykład do akwarium 60, sumarycznie ok. 30W świetlówek) Jakość światła - Od razu mówię, żeby nie kupować "akwarystycznych", gdyż są drogie, a jakościowo to też nie rewelacja. Polecam świetlówki philips np. 865, 840, aquarelle. Najlepiej jest wykonać oświetlenie z dwóch lub więcej świetlówek (w zależności od potrzeb). Można łączyć wtedy ze sobą świetlówki o różnej temperaturze barwowej, dzięki czemu możemy uzyskać lepsze uwydatnienie kolorów w akwarium i lepsze efekty hodowli. Polecam zestaw philips aquarelle + 865 (sam mam taki ;) )

Kolejna rzecz, to instalacja CO2. Na początek możesz wykonać "bimbrownię". Z czasem jak Ci się spodoba hodowla roślinek, a zacznie cię wkurzać bimbrownia (każdy ma ten etap :P ), to zainwestujesz w butlę wysokociśnieniową.

No i na koniec nawozy. Na początek chyba najlepiej będzie zacząć od czegoś firmowego np. aqua art )choć ja tam nie mam zbyt pozytywnych doświadczeń z tymi nawozami, ale zdecydowana większość użytkowników je chwali). Ogólnie jest tego trochę do wyboru. No chyba, że chcesz od razu rzucić się na głęboką wodę i nawozić solami ;) Wychodzi tak ze 20 razy taniej ;)
Bunio112
Posty: 71
Rejestracja: 13 sty 2010, 15:00
Imię: STASZEK
Lokalizacja: Stalowa Wola
Akwarium: 60L 160L
Płeć:

Post autor: Bunio112 »

o dzięki za pomoc spróbuje wykorzystać wszytkie te rady ;) a ten żwir ma jakąś swoją nazwę w sklepie czy nie ??
w aquatice dostane to bo wybieram się tam po więkrze zakupy baniak, filtr : i pewnie jakies male duperele;)
Ostatnio zmieniony 10 lut 2010, 11:38 przez Bunio112, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Żwiru nie kupuj w sklepie bo zbankrutujesz, popatrz sobie na składach mateiałów budowlanych, a jak chcesz bazalt kupić to uderz tam gdzie wszyscy uderzali - do kwarcystemu i lepiej przeczytaj sobie odpowiedni wątek o tym co by się nie naciąć.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Marion
Posty: 3
Rejestracja: 07 sty 2010, 16:36
Imię: Eliasz
Lokalizacja: Niechobrz/Rzeszów
Akwarium: 112

Post autor: Marion »

co do roślin to jeszcze nie wiem , zwir tak w miarę tanio
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”