Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Manado po mojemu

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Manado po mojemu

Post autor: Jedzosław »

hejka wszystkim. Zatytułowałem tem post "Manado po mojemu" bo chciałbym tu opisac tylko moje spostrzeżenia dotyczące tego kontrowersyjnego podłoża . Zacznę od skopiowania kilku uwag które już wypisałem w innym temacia . Akwarium ewoluowało :) dziś akwarium jest na ...Manado ... Tak ładnie i w dobrej cenie wyglądał ten zestawik manado + aqabasis. Kupiłem 25L+5 aqabasis x2.(dokupiłem też jeden woreczek innego substratu podżwirowego 5,4L który okazał się aktywnym ) Powiem tak . Te 50L manado ,to płukanie to był niesamowity wysiłek, każda porcja płukana kilkanaście razy. Potem okazało się że ma dużo wapnia .Płukanie ciepłąwodą nie pomogło. Robiłem testy
( wszystkie testy były w pojemnikach 0,5L po 1/1 woda i manado , pomiar po 3 dniach i 5 dniach) Gh 15 ,Kh 2 ,Ca 105 ,Mg 6. Po przepłukaniu gorącą wodą Gh 8 Kh 1 . Dopiero gotowanie totalne 2x w durzej ilości wody w miarę pomogło. Gh 3 Kh 0. mam nadzieję ze reszta wapnia wupłucze sie przy podmiankach.
Dziś akwarium ma trzy miesiące, podłoże już nie zatwardza wody ,utrzymuję Gh 8 i Kh 3. Rosliny rosną bardzo ładnie choć Tonina niestety padła :/ NPK staram się utrzymać 10-1-20 .Fosfor kumuluje sie w podłożu, w słupie wody zawsze jest około zera. Nie wiem czy to zasługa Manado czy tych 5l substratu aktywnego.
Przed zakupem Manado brałem pod uwagę inne podłoża . Czysty żwir, farbowany żwir, bazaltowy żwir . Czytałem różne opiniee na ich temat . Wszystkie miały za i przeciw , to brudny, to śmierdzi chemią , to ryby wytruł. Zdecydowałem śię na Manado. Oczywiście Manado też miał duzo opinii negatywnych.
1. Zatwardza wodę ?
2. Jest za lekki ?
3. Źle sadzi się sośliny ?
4. Brzytki kolor ?
5. Bardzo zabrudzone ?
ad 1. Tak- i to bardzo- polecam kilkukrotne porządne gotowanie w dużej ilości wody.
ad 2. Tak i nie - polecam przed płukaniem namoczyć przez kilka dni . Ja płukałem od razu suche do wiadra i woda i sporo odpadło. W akwarium nie mam problemu z z lekkością , z pewnością dlatego że nie mam dużych ryb a po dnie chodzą tylko ślimaki otoski i kilka krewetek. Ryba wielkości zbrojnika na pewno narobi bałaganu.
ad 3. TAK, TAK, TAK !!! Sadzenie roślin to sama przyjemność. Nic nie wypływało . BAJKA . Uważam to za ogromny plus.
4. Kolor ? ...... Zależy od gustu :) Ja miałem żwir kilkanaście - dziesiąt lat. Znudziłmi się . Kolor Manado MI się podoba.
ad 5. Podłoże w moim przypadku było bardzo zabrudzone .
Wiem że forum czytają akwaryści tacy bardziejsi i mniej bardziejsi :) :) :) ktoś może ma inne zdanie , może Manado w każdej torbie jest inne pod względem chemii i czystości ,ale może też komuś przyda się ta moja opinia .
Może ktoś jeszcze coś doda , a fajnie by było znaleźć wszystko w jednym miejscu o tym podłożu .
Ostatnio zmieniony 08 paź 2022, 16:45 przez Jedzosław, łącznie zmieniany 1 raz.
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Manado po mojemu

Post autor: Jedzosław »

Moje akwarium dziś
Obrazek
może nie jest zbyt wyraźne ale mam tylko taki telefon do robienia zdjęc . Sorki
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Manado po mojemu

Post autor: mazmaciek »

No ten kolor faktycznie śmieszny.
Jest tez wersja dark i moim zdaniem o wiele lepiej wyglada.
Co do innych aspektów to się nie wypowiem, nigdy nie miałem tego podłoża
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Manado po mojemu

Post autor: Jedzosław »

Dzięki Maciek za komentarz :-) mnie ten kolorek się podoba :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”