Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pytanie o bazalt 1-3mm

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Damian23111
Posty: 1476
Rejestracja: 13 lut 2010, 21:45
Imię: Damian
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Akwarium: 600
Płeć:
Wiek: 33

Pytanie o bazalt 1-3mm

Post autor: Damian23111 »

Witam. Wczoraj kupiłem 25kg bazaltu ,ogólnie strasznie cieżko było go wypłukać ale jakośsie udało wszystko przelałem na koniec wrzącą wodą i zrobiła mi sie straszna mgła. Teraz filtruje sie juz około 11 godzin i jest już lepiej ale mam takie pytanie czy jak ta woda ma zapach tego bazaltu i to taki intensywny dośc to złe? Nigdy nie miałem z tym do czynienia wiec nie wiem dlatego pytam i czy kilkukrotne płukanie przez sitko pod bieżąca wodą wystarczy? Dałem ponad połowe worka do akwarium 112l.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez Damian23111, łącznie zmieniany 3 razy.
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 54
Kontakt:

Post autor: Łoren »

Ta "mgła" to nic innego jak pył powstający w czasie kruszenia bazaltu i powoli sam osiądzie albo go wyłapie filtr, co do zapachu trudno powiedzieć jaki to zapach.. bo bazalt jest kamieniem bardzo mało nasiąkliwym i w zasadzie nie powinien mieć żadnego zapachu no chyba że woda w której był wstępnie płukany w kopalni miała już dużo szlamów to może występować taki zapach "żelazowy" ale mim zdaniem nie powinien mieć wpływu na cokolwiek no chyba ze zapach jest intensywny i ostry to trzeba go jeszcze płukać najlepiej na jakimś sicie albo w wiaderku wypełnionym do 1/3 obietosci bazaltem ,włożyć tam "słuchawkę " od prysznica pod bazalt i puścić niewielki strumień wody od czasu do czasu mieszać to ręką a przelewająca się woda będzie wypłukiwała szlam pól godziny takiego płukania powinno dać rade .Tylko strumień wody nie wielki bo kawałki bazaltu beda wypływać i pozatykają kolanka w kanalizacji i będziesz miał akwarium w całej łazience :)
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
Awatar użytkownika
Damian23111
Posty: 1476
Rejestracja: 13 lut 2010, 21:45
Imię: Damian
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Akwarium: 600
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Damian23111 »

Wydaje mi się że ten zapach jest już coraz mniej intensywny poczekam jeszcze niech się filtruje zobacze co z tego będzie. Nie uśmiecha mi się wylewać 80 litrów wody które juz wlałem. Ogólnie wczoraj po zalaniu wsadziłem jakaś mała trawke (taka roślinka testowa) i jak do tej pory ma sie całkiem dobrze.
Ostatnio zmieniony 02 mar 2010, 13:05 przez Damian23111, łącznie zmieniany 2 razy.
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 54
Kontakt:

Post autor: Łoren »

Damian23111, Dobrze by było jeszcze na początek wrzucić do akwarium bakterie nitryfikacyjne , ja stosowałem "Bactozym" Tetra Aqua .Wystarczy ci jedna tabletka a koszt zakupu to ok 2,50 zł .Na pewno pomoże w ustabilizowaniu wody w początkowym okresie rozruchu akwarium szczególnie wtedy kiedy baniak jest nowy i nowe podłoże jest duże prawdopodobieństwo rozwoju niepożądanej flory bakteryjnej , czy pierwotniaków ,zastosowanie takiej tabletki pozwoli na szybki rozwój tych właściwych bakterii .
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
Awatar użytkownika
Damian23111
Posty: 1476
Rejestracja: 13 lut 2010, 21:45
Imię: Damian
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Akwarium: 600
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Damian23111 »

Byłem w zoologicznym ale nie miał gość takiej tabletki. Dolałem starej wody i teraz postanowiłem posadzić roślinki ale znowu zrobiła mi sie mgła i kompletnie nic nie widać mam znowu czekać 10 godzin aż opadnie i później znowu sie zrobi?
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

Za każdym razem jak coś będziesz robił przy podłożu to na pewno będzie się mąciło, chociaż coraz mniej bo filtr trochę wyłapie. Jak opadnie to potem na pewno nic się zrobi jak oczywiście ponownie nie będziesz grzebał, ja swoje kamyczki przepłukałem z dobre dziesięć razy i tak troszkę woda od nich mętnieje gdy coś kombinuję. Dla przykładu dzisiaj trochę grzebałem, ale po godzinie już nie było śladu z ingerencji.
30 litrów robaków
Awatar użytkownika
texel
Posty: 361
Rejestracja: 19 paź 2009, 21:41
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100 + 60
Płeć:

Post autor: texel »

mgłą i zapachem się nie przejmuj, nie jest to szkodliwe dla ryb oraz roślin, jeżeli masz tylko wodę i żwir to co jakiś czas wypłucz lekko wkład filtra i zamieszaj intensywnie wodę - szybciej pozbędziesz się osadu
Obrazek

Panie Boże, o niewiele cię proszę, ale chciałbym, żeby wszystko, co mi dasz, było najwyższej jakości.
Awatar użytkownika
Damian23111
Posty: 1476
Rejestracja: 13 lut 2010, 21:45
Imię: Damian
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Akwarium: 600
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Damian23111 »

texel może to dobra rada ale przed chwila posadziłem juz roślinki. Zapach i mgła są coraz mniejsze, myśle że jutro rano będe miał już piękne akwarium.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”