Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

AquaArt AquaSubstrate II+

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

MirosławB pisze:cherry_ukasz, Czy zaobserwowałeś pochłanianie azotu i fosforu przez to podłoże (ASII+) w pierwszych tygodniach "życia" zbiornika?
Tzn chodzi Ci o to, że lejesz makro do baniaka ppm'ami a wciąż masz tego 0 w wodzie?? Jeśli chodzi Ci o to, to nie zaobserwowałem. Na pewno nie pochłania go w jakiś trasznych ilościach. Sądzę, że jeśli już to miało miejsce to w niewielkich ilościach.
Czy Ty masz podejrzenia, że tak się dzieje? Masz ku temu jakieś podstawy?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Tak, mam podstawy tak twierdzić. No chyba, że rośliny w tak dużych ilościach już pochłaniają makro. Baniak zalałem trochę ok. dwa tygodnie temu. Póki co, roślin jest niewiele. Nawożę go solami i cełodwa, a testowane wartości makro są na bardzo niskich poziomach:
PO4 - 0,2ppm
NO3 - 0-5ppm (ale bliżej 0)

Dozuję:
K - 16 ppm/tydzień
NO3 - 8ppm/tydzień
PO4 - 0,4ppm/tydzień

Rośliny odżyły a mech rośnie w najlepsze, więc może to one już zaczęły pochłaniać makro. Tylko dziwi mnie, że tak szybko od startu.
Ostatnio zmieniony 25 lis 2009, 10:33 przez Mirro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Mirku, jeśli dozujesz te 8ppm tygodniowo, to wychodzi 1,125(jakoś tak :P) dziennie. Wg mnie nie jest to ilość, którą roślinki nie są wstanie pochłonąć. Skąd te przypuszczenia? Co prawda akwarium wtedy miałem już gęsto zarośnięte, ale rośliny potrafiły dziennie pochłonąć 2,5 ppm azotu! I powiem, że to na pewno nie podłoże "zjadało" bo baniak stał wtedy na "Starym Dnie".
Więc jeśli masz teraz na start rośliny szybko rosnące, to wg mnie takie ilości pochłaniane przez rośliny mogą być jak najbardziej.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Skoro tak mówisz, to widocznie tak jest ;) Nie mam dużo roślin. Dopiero namnażam. Widać już się przyjęły skoro pochłaniają nawozy :D Tylko, że zwykle musiałem czekać dużo dłużej zanim ?machina" ruszyła ;)
Ostatnio zmieniony 25 lis 2009, 12:34 przez Mirro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Tak to już jest z substratami, że rośliny startują dużo szybciej - takie jest moje odczucie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”