Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Ciemne podłoże

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Toudy-T1
Posty: 93
Rejestracja: 13 sty 2010, 21:07
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Londyn
Płeć:
Wiek: 33

Ciemne podłoże

Post autor: Toudy-T1 »

Witam!
Nie wiem czy temat umieszczony jest w odpowiednim dziale, jeśli nie proszę o jego przeniesienie.
Za jakiś czas planuje restart akwarium a w związku z tym zmianę podłoża.
Chcę by nadal było ono ciemne (brązowe, czarne), lecz by nie był to bazalt. Nie jest on najlepszym rozwiązaniem, szczególnie jeśli chodzi o dosadzanie roślin w istniejącym już zbiorniku, przynajmniej dla mnie jest to uciążliwe. Rozważam też zakup substratów, lecz nie jestem jakoś do nich przekonany, wolałbym żwir. Wiecie może czy w ogóle jest możliwe kupno takiego żwirku w rozsądnej cenie? A może macie jakieś inne rozwiązanie tego problemu.
Czekam na wasze odpowiedzi.
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

Jeśli nie substrat gotowy to może JBL Manado ?? Opinie nawet dobre.
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

ToryBcia pisze:JBL Manado
raczej to ono bardziej czerwone jest ;)

poszukaj po sklepach czasem są różne żwirki ciemne ale nie koniecznie tak idealnie jak bazalt czy ASII+ lub RBS.
Toudy-T1 pisze:Nie wiem czy temat umieszczony jest w odpowiednim dziale, jeśli nie proszę o jego przeniesienie.
bardziej pasuje do działu podłoża i ozdoby w akwarium ;)
Tylko żywe zioło :D
Brzosti1989
Posty: 215
Rejestracja: 10 mar 2010, 12:18
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Brzosti1989 »

gdzie mozna kupic ciemny piasek kwarcowy/ żwir/ cokolwiek ciemnego/czarnego/brazowego do akwarium? byle nie czerwone
ps. bazaltu nie moge uzyc z powodu zerowania kirysków na dnie
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

ps. bazaltu nie moge uzyc z powodu zerowania kirysków na dnie
to nie przeszkadza, jeżeli kupisz 1-3mm, a tak w ogóle to możesz im zrobić z piasku plażę np. z tyłu żeby nie było widać i tam sobie będą kopać.

Inne podłoża ciemne to ASII+ i RBS
Tylko żywe zioło :D
Brzosti1989
Posty: 215
Rejestracja: 10 mar 2010, 12:18
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Brzosti1989 »

z bazaltu to tylko dosc gruby widzialem i ostro zakonczony wiec odpada, chyba ze widziales w ktoryms sklepie okragly

na allllledrogo znalazlem piasek kwarcow czarny ale z przesylka to ogromne koszty wyjda

4.50zl/kilogram + przesylka a potrzebuje okolo 25-30kg
Ostatnio zmieniony 20 lip 2010, 19:55 przez Brzosti1989, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

U nas chyba nie ma "okrągłego" bazaltu bo jest on zwykle pozyskiwany metodą łupania, stąd jest to grys bazaltowy a nie żwir bazaltowy. Jeżeli ktoś jedzie na jakąś plażę w okolicach wulkanicznych to mógłby sobie nazbierać, ale w Polsce raczej tego nie znajdzie więc i koszt byłby niebotyczny, porównywalny ze żwirkiem z Afryki (są takowe).
Inna sprawa, czy grys rzeczywiście szkodzi kiryskom. Zapewne w ogólności tak, ale mając np. bazalt 2-3 mm mam też kiryski i w ciągu roku padło mi tylko 2 sztuki. Czy bazalt był tego powodem też nie wiem. może napiszecie koledzy, jak się wam trzymają kiryski na podłożu bazaltowym?

Można też zamówić żwir barwiony w Kwarcystemie. Na żwir nakłada się cieniutką warstewkę plastiku o dowolnej barwie i jest bardzo ładny i trwały. Jeżeli ktoś myśli, że to chemia, i że wytruje ryby to niech popatrzy do akwarium ile ma innych "plastików" :P
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Brzosti1989
Posty: 215
Rejestracja: 10 mar 2010, 12:18
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Brzosti1989 »

nie orientujesz sie moze ile taki barwiony żwir moze kosztowac ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kiedyś dzwoniłem do Kwarsystemu aby zapytać i powiedzieli mi, że każdy taki żwir robią na zlecenie klienta mając wzorniki 1000 kolorów. Stąd nie chcieli mi wyceniać telefonicznie, ale jak ich przycisnąłem, że chodzi mi o brunatny i aby podali rząd wielkości to podali 50-60 netto zł za worek (25 kg). Nadmieniam, że od razu mówiłem tylko o 1 worku więc nie podali mi ceny hurtowej. No i minął rok od tej rozmowy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

zulix pisze:Inna sprawa, czy grys rzeczywiście szkodzi kiryskom. Zapewne w ogólności tak, ale mając np. bazalt 2-3 mm mam też kiryski i w ciągu roku padło mi tylko 2 sztuki. Czy bazalt był tego powodem też nie wiem. może napiszecie koledzy, jak się wam trzymają kiryski na podłożu bazaltowym?
W jakiś sposób na pewno szkodzi. Od kiedy zmieniłem żwirek na bazalt kiryski przestały przekopywać podłoże. Zachowują się teraz jak bocje. Bazalt rzeczywiście jest ostry i podczas płukania wbiło mi się kilka "opiłków" pod paznokieć. Warto też zwrócić uwagę na to że bazalt jest kilkukrotnie cięższy od żwirku co dodatkowo utrudnia przekopywanie. Jeśli w tym poście nie znajdzie się jakiś inny ciemny środek to jestem zdecydowany wrócić do żwirku. Restart planuje na przełomie września i października (rok od wsypania bazaltu).

Podsumowując, bazalt może ładnie wygląda ale dla ryb przydennych może być groźny z powodu jego ostrości, a na pewno zmienia zachowanie rybek. Jaki urok mają kiryski zbierające pokarm z dna? Zawsze podobało mi się ich kopanie i wygrzebywanie resztek. Jedyną rybą która kopie w bazalcie jest mój prastary glonojad, pozostałe samce które miałem również nie dały rady.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

ja mam na bazalcie 1-3mm kiryski pigmejki i kopać nie kopią tylko zbierają z tych kamyczków, ale nie zauważyłem skaleczeń ani niczego niepokojącego.

Polecam zrobić kiryskom plaże z piachu gdzieś z tyłu jeżeli kolega nie chce jej widzieć.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Z kopaniem macie oczywiście rację. Raczej nie da rady :) Jak ktoś lubi oglądać zachowanie się rybek to na pewno jest to ważne. U mnie rybki stanowią ekipę sprzątającą więc na to nie zwracam uwagi.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Brzosti1989
Posty: 215
Rejestracja: 10 mar 2010, 12:18
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Brzosti1989 »

w kwarcsystem za zwirek barwiony 1-3mm 25kg okolo 70zl chca
KacpeR96
Posty: 194
Rejestracja: 06 kwie 2010, 18:53
Imię: Kacper
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: KacpeR96 »

czyli duzo :P
i mam jeszcze jedno pytanie dlaczego tak tego bazaltu nie chcesz ??
W granulacji 1-3mm kiryski sobie nic nie zrobia a jesli wsypiesz odpowiednio duzo to i z roslinami nie bedzie problemu :D
Brzosti1989
Posty: 215
Rejestracja: 10 mar 2010, 12:18
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Brzosti1989 »

bo bocje i kiryski maja upodobania do rycia w dnie i sie o nie boje przy takim ostrokrawedzistym bazalcie. mialem kiedys krewetki i podlozem w akwarium byl bazalt, i przy pkukaniu sam sie przekonalem ze bazalt jest ostry :p
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”