Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Co wybrać ziemia z ogródka czy z kwiaciarni?

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Co wybrać ziemia z ogródka czy z kwiaciarni?

Post autor: SDD »

Jak w temacie co lepiej wybrać ziemię z przekopywanej grządki z ogródka czy może kupić jakąś w kwiaciarni? Może macie jakieś konkretne sprawdzone przez was marki?
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Na większości forów sprawdzoną marką jest "ziemia z Biedronki". Ja stosowałem ziemię kwiatową (zdjęcie w fotorelacji zakładania baniaczka) ale z uwagi na sztuczną obecność nawozów często trudniej sobie poradzić z glonami na początku. Ziemia z ogródka jest trudna do przewidzenia. Często zawiera sporo nawozów, środków ochrony roślin, jaj i pasożytów, robactwa itd. Jest więc dosyć ryzykowna. Często ludzie biorą ziemię z głębszych warstw gleby (tak z 2 - giej łopaty) a leniwi szukają kopców kreta.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Będę musiał pewnie odwiedzić castoramę, tam jest większy wybór ziemi. Chyba, że uda się nabyć jakąś ziemię bez nawozów u nas w Sędziszowie. Czytałem też o ziemi do kaktusów, co o niej sądzisz?
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Na niektórych forach ludzie stawiali na takiej ziemi, ale nic nie wiem jakoby z jakichś przyczyn miała być dużo lepsza od zwykłej. Zwykle informowali o tym, że zakładają taki baniaczek a relacji potem nie było. Nie wiem więc jak się spisuje w dłuższym okresie. Na początku nie ma nawozów więc na pewno dobrze, ale czy później odpowiednio nawozi rośliny to nie znaju.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Sam nie jestem przekonany, taka ziemia jest chyba bardzo uboga. Z resztą każdy wie w jakim środowisku żyje przeciętny kaktus :P to skąd miałoby się w niej substancji potrzebnych roślinką nabrać :)
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
mazur9393
Posty: 25
Rejestracja: 15 lis 2009, 16:52
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: mazur9393 »

przepraszam że wtrące ale co ile taką "ziemię z biedronki' w akwa się wymienia albo dodaje??
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Ja jak włożę ziemię to planuje nie niszczyć tego wystroju przez co najmniej rok lub półtora, myślę że powinna spokojnie starczyć.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

mazur9393 pisze:przepraszam że wtrące ale co ile taką "ziemię z biedronki' w akwa się wymienia albo dodaje??
W akwariach HT każdy substrat dosyć szybko się wyjaławia a więc trzeba stosować dodatkowo nawożenie słupa wody. Przy ziemi może to zachodzi nieco wolniej, ale również. I przy odpowiednim nawożeniu czas nie odgrywa większej roli. Ziemia działa jednak jak bufor. Zabiera nadmiar nawozów z wody i oddaje, gdy trzeba.

Akwaria LT mogą bardzo długo funkcjonować bez restartu. Diana pisała, że akwaria po 7 lat nie należą do rzadkości. Na forach spotkałem zbiorniki 3 letnie a nawet starsze. Jedna z autorek, ale już nie pamiętam jaka wspominała, że w gliniastej ziemi jest zapasu żelaza na 30 lat. W akwariach LT większość CO2 dla roślin pochodzi z procesów gnilnych szczątków organicznych zawartych w glebie. Na jak długo może ich wystarczyć? Sam nie wiem. Przy ubogiej ziemi (typu kaktusy) przynajmniej rok a przy torfowej to pewnie i z 10. Ale to tylko gdybanie.

Z fotogalerii na innych forach nie znalazłem chyba baniaczka HT na ziemi, w którym po roku działania ktoś narzekałby na to, że ziemia przestała pełnić swoją funkcję, co przy innych substratach jest nagminne.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Ja kupiłem taką ziemię:
Obrazek
Wygląda na "czystą", bez żadnych nawozów. Mam rację? Jeszcze jej nie użyłem, więc jak coś z nią nie tak to mówcie ;)
Ostatnio zmieniony 07 paź 2015, 19:06 przez SDD, łącznie zmieniany 1 raz.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kiedyś widziałem na innym forum jak gość postawił na tej ziemi i sobie chwalił. Swoich doświadczeń nie mam.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
keisaj
Mecenas
Posty: 156
Rejestracja: 21 paź 2009, 21:43
Imię: Janek
Lokalizacja: Rzeszów/Nowa Wieś
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: keisaj »

Używałem tej ziemi do kwiatków i z tego co pamiętam to są w niej takie białe kuleczki i albo jest to jakiś nawóz albo styropian, który raczej w akwarium nie będzie wskazany. Ale jak masz to pod rękom to spróbować zawsze można.
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Specjalnie do akwa kupiłem. Te kuleczki są w prawie każdej ziemi, mają one zapobiegać nadmiernemu zawilgoceniu ziemi. Ale przy wkładaniu do akwa można je zawsze wyjąć ;)
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
mazur9393
Posty: 25
Rejestracja: 15 lis 2009, 16:52
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: mazur9393 »

a czy ziemia taka w akwarium ma jakieś minusy?? nie wyzwala jakiś szkodliwych związków?? i czy można ją używac w akwariach typu np.iguani??
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”