Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jakiej firmy ziemia do akwa.

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Jakiej firmy ziemia do akwa.

Post autor: alkarn »

Jakiej firmy ziemie do akwa. polecacie.
Zastanawiam się nad firmą Substral.
I gdzie ja mogę dostać.
ok. ile wysypać ziemi do 200l akwa.
Golpol
Posty: 148
Rejestracja: 06 kwie 2010, 17:16
Imię: Damian
Lokalizacja: Stalowa Wola
Akwarium: 60 l
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Golpol »

Powiem tak. Jest sporo tematów na forum na temat ziemi ogrodowej do akwa no ale cóż...

Używa się jak najtańszej ziemi np tej z biedronki. Chodzi o to by sama w sobie nie zawierała zbyt dużo chemii.. a chodzi o to by jej wcale tam nie było...

Więc kup jak najtańszą znajdziesz... Ja używam z biedronki...

A ziemi się sypie ok 4-5 cm.. jak się mylę to proszę mnie poprawić.
14KKK
Posty: 429
Rejestracja: 19 lut 2010, 23:41
Imię: Marcin
Lokalizacja: Stalowa Wola/Pilchów
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: 14KKK »

nie nie mylisz się. JA kupowałem ziemie 10L za 2.99 :) w mrówce. A ziemie sypie się chyba ciut mniej 3 cm + jakiś żwirek tez z 2 cm
Awatar użytkownika
Bartosss
Posty: 1951
Rejestracja: 06 kwie 2010, 12:33
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12x 28,5L
Płeć:

Post autor: Bartosss »

Golpol pisze:A ziemi się sypie ok 4-5 cm
14KKK pisze:ziemie sypie się chyba ciut mniej 3 cm + jakiś żwirek tez z 2 cm

CO ?? :lol: :podwójnie widzę:

2cm ziemi max do akwa 200L a żwiru minimum 5-6 cm !!! Przy przesadzaniu wszystko ci sie wymeisza i nie bedzie zbyt ciekawie
Golpol
Posty: 148
Rejestracja: 06 kwie 2010, 17:16
Imię: Damian
Lokalizacja: Stalowa Wola
Akwarium: 60 l
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Golpol »

Bartosss pisze:
2cm ziemi max do akwa 200L a żwiru minimum 5-6 cm !!! Przy przesadzaniu wszystko ci sie wymeisza i nie bedzie zbyt ciekawie
Przesadzanie i sadzenie mam już obcykane i nic mi się nie dzieje... dlatego sądzę że tak mała ilość jest nie wystarczająca... a żwiru sporo za dużo... ja zastosowałem jakieś 3-4 cm ziemi i ok 5 cm żwiru... spokojnie wystarcza... ale umieszczenie 2 cm.. według mnie troszkę za mało..
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Ja kupiłem sobie nawóz w kulkach osmocote dla roślin domowych i balkonowych, ziemię najtańszą i nasypałem jej 0,5 cm a może i mniej, tylko po to żeby mi kulki nie wyłaziły spod bazaltu. Nie ma sensu sypać grubo ziemi, a tym bardziej ziemi pozbawionej chemii.

Ziemia substral to jeśli się nie mylę ziemia od razu z tymi kulkami które zakupiłem osobno. Nie przyglądałem się jej ale tych kulek jest w niej chyba trochę mało.
Awatar użytkownika
urquel
Posty: 293
Rejestracja: 05 mar 2010, 17:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: urquel »

Ziemię substrala kupowałem w RCMB mieli tego sporo rodzajów. Płaciłem coś koło 4 złotych za jeden woreczek chyba dwu kilogramowy ale z obserwacji wiem że warto buło wszystko pięknie rosło.
póki co to 30 literków solanki i kilo skałki
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

urquel pisze:Ziemię substrala kupowałem w RCMB mieli tego sporo rodzajów. Płaciłem coś koło 4 złotych za jeden woreczek chyba dwu kilogramowy ale z obserwacji wiem że warto buło wszystko pięknie rosło.
A może pamiętasz nazwę tej ziemi.
Awatar użytkownika
urquel
Posty: 293
Rejestracja: 05 mar 2010, 17:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: urquel »

Nazywa się to Substral Osmocote do roślin zielonych.
póki co to 30 literków solanki i kilo skałki
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

A ja stosowałem taką:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 07 paź 2015, 19:13 przez SDD, łącznie zmieniany 1 raz.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
pilarz617
Posty: 2884
Rejestracja: 29 gru 2009, 18:19
Imię: Patryk
Lokalizacja: Dąbrowa
Akwarium: 70l, NEW TANK- 85%
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pilarz617 »

SDD, to samo ma w akwarium
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Golpol pisze:Więc kup jak najtańszą znajdziesz... Ja używam z biedronki...
Zgadzam się- ja na takiej mam baniak.
Co do stosunku ziemi do żwiru- ja proponuję ok. 2 razy więcej żwiru niż ziemi
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Ja zawsze daję 5-7 cm żwirku na dowolnej ilości ziemi i jest to pewnie na zapas, ale mam pewność. Patrząc na kupioną ziemię patrzyłbym, czy jest "włóknista", czy "piaskowa" i na tej podstawie ewentualnie korygował grubość żwiru.
Gdy ziemia jest zbyt obfita (a taką też można stosować - ja zawsze miałem ziemię obfitą) to przy zbyt małej warstwie żwiru ziemia nie jest silnie przyciśnięta do dna a wiemy przecież, że zachodzą tam różne procesy w wyniku których powstają gazy (głównie CO2). I takie podłoże potrafi "wybulić" tj. samoistnie zrobić taki mały wulkan z wywaleniem ziemi spod żwiru. Na forach kilkoro osób już pisało, że im się tak stało. Ziemia ze stonki jest chyba za mało "organiczna" więc nie powinno się to zdarzyć.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

mam jutro kupować ziemie i nie wiem do końca jaką zastanawiam się nad SUBSTRAL Osmocote - Ziemia uniwersalna + SUBSTRAL Osmocote - Ziemia do kaktusów
lub Substral Ziemia do roślin zielonych + Substral Ziemia do kaktusów lub Terra Osmocote - do kwiatów domowych :P
i będę wysypywał do 1,5 - 2,5 cm ziemi i na to do 5,5 cm żwiru, wszystko będę robił w poniedziałek a rybki wpuszczę w środę rano. Coś dodać po założeniu akwa. do wody jakiś środek uzdatniający czy szczep bakterii. Czy dobrze będę :) to robił.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

"SUBSTRAL Osmocote - Ziemia uniwersalna" stosowałem z powodzeniem ale chyba rzeczywiście była nieco zbyt żyzna i miałem za duży wysyp glonów jak na takie akcje. Może rzeczywiście lepiej ją osłabić kaktusami :D
W ziemi jest 100X więcej bakterii niż w preparatach sklepowych :)
Po zalaniu akwa zrób proszę ze dwie podmianki (wtorek i środa) odstaną wodą. Potem możesz już wpuścić rybki.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”