Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Cegła jako ozdoba w akwarium

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Cegła jako ozdoba w akwarium

Post autor: justfilied233 »

Przeglądając forum roslinyakwariowe.pl trafiłem na temat w którym użytkownik pokazał zdjęcia akwariów w których aranżacje zawierały cegłę. Chciałbym się dowiedzieć co wy na ten temat myślicie, czy macie jakieś sposoby aby taką cegłę ładnie rozbić co by wyglądała jak najnaturalniej. I ostatnie najważniejsze jak ona się ma do parametrów wody?? i jak się ma do krewetek??
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Cegła jest wypalana z gliny, więc myślę, że do parametrów wody ma się nijak, ewentualnie może na nie wpływać w nieznaczny sposób.

A możesz podać linka do aranżacji z cegłą. Jestem ciekawy jak to wygląda.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Mirro pisze:A możesz podać linka do aranżacji z cegłą. Jestem ciekawy jak to wygląda.
Dołączam się do prośby :) Również mnie zżera ciekawość
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Mirro pisze:Cegła jest wypalana z gliny, więc myślę, że do parametrów wody ma się nijak...
Pod warunkiem, że jest to cegła z surowców dobrej jakości i wypalana w odpowiednich warunkach. Niestety sporo jest szajsu. Taki szajs wypaca białe wykwity już "na powietrzu".
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

kiedyś do akwarim wkładałem ceglane rurki drenażowe i było ok. hmmm ale czy w naturalnym środowisku wodnym występują cegly? :mrgreen:
Awatar użytkownika
daquid
Posty: 867
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Imię: Dawid
Lokalizacja: Hermanowa
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: daquid »

Darek pisze:hmmm ale czy w naturalnym środowisku wodnym występują cegly? :mrgreen:
Pewnie, że TAK. Już w starożytności rybki budowały akwaria z cegły :mrgreen:
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Darek pisze:czy w naturalnym środowisku wodnym występują cegly? :mrgreen:
Co za problem. Stworzymy nowy biotop "ceglane wody" :P Coś na wzór ada i stylu nature. Zrobimy później ogólnoświatowy konkurs na aranżacje z cegłą i będziemy trzepać kase jak cholera :mrgreen:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Darek pisze:...czy w naturalnym środowisku wodnym występują cegly?
Sporo kamieni wulkanicznych ma zbliżoną budowę a nawet wygląd do ceglanych (oczywiście mówię o strukturze a nie o kształcie - ten można jakoś dostosować pod nasze oczekiwania).

A propos.... Miałem kiedyś kawałki cegieł (czerwonych) i było całkiem dobrze.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

zulix pisze:Pod warunkiem, że jest to cegła z surowców dobrej jakości i wypalana w odpowiednich warunkach. Niestety sporo jest szajsu. Taki szajs wypaca białe wykwity już "na powietrzu".
Będzie to cegła komunistyczna można powiedzieć a co za tym idzie dobra cegła.
Darek pisze:ale czy w naturalnym środowisku wodnym występują cegly? :mrgreen:
w dzisiejszych czasach gdybym zrobił akwa w stylu podłoże korzeń i opakowanie po chrupkach i jogurcie nie moglibyście powiedzieć, że to jest coś dziwnego, bo teraz to normalka (taki element wystroju wód na całym świecie).Bardzo dobrze ukazują to zbiorniki z żyworódkami i krokodylami w Schönbrunn we Wiedniu, ale to trzeba zobaczyć żeby zrozumieć. Poza tym odpowiednio ułożona i potłuczona cegła może wyglądać jak skały po które musiałbym tysiące kilometrów jeździć.

http://glassbox-design.com/2009/terrest ... oundation/
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

następne będą butelki :) byleby z białego szkła
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Najcudowniejszy »

A ja myślę że potłuczony i przesiany gruz ceglany o odpowiedniej granulacji mógłby byc alternatywą chociażby kolorystyczną np.dla podłoży z bazaltu.Myślę też że ze względu na swoją porowatośc byłby doskonałym siedliskiem bakterii nitryfikacyjnych.Jak mnie najdzie to w zimie poeksperymentuję.Na razie niestety brak czasu. :mrgreen: :evil: 8)
pawel
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

pawelwilkon, a czasem taki potłuczony gruz nie będzie miał za bardzo ostrych krawędzi ? Chodzi o to żeby się ryby nie pokaleczyły.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

w sumie to dobrze kombinujesz bo czerwony kolor w połączeniu z czarnym bazaltem i zieloną roślinnością będzie fajnie kontrastował. Teraz kwestia tego jak urządzisz. ;) Resztki cegły przrośnięte mchem hmmmm może być całkiem całkiem... W takim razie czekam na foto. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

a jak się komuś nie chce cegły kruszyć to może kupić sobie manado ;)
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Artur___, manado to koszt a cegła jak dobrze pójdzie za darmo (ja np. mam około 1 tony) także gdyby ktoś chciał to zapraszam.
Tylko żywe zioło :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”