Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pielęgnacja plaży

Jak pielęgnować piaszczystą część podłoża?

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 33
Kontakt:

Pielęgnacja plaży

Post autor: Cichy »

Szukałem na forum, ale nie znalazłem podobnego wątku (jeśli mimo to jest już podobna dyskusja, to proszę o usunięcie tego tematu).

Po raz pierwszy w aranżacji zbiornika zrobiłem plażę. Efekt bardzo ładny, ale do pewnego momentu. Przez 2 dni piasek był ładny, później pojawiło się pełno ziarenek z substratu, któe zostały przyniesione przez krewetki amano. Odchody to akurat rzecz normalna i to miałem wkalkulowane.

Jak wy pielęgnujecie swoje plaże? Na każdej fotce w galerii piasek jest ładny i równy. O ile z tym drugim nie mam problemów, to substrat na piaszczystej części już mnie irytuje.

Podzielcie się swoimi doświadczeniami.
Obrazek
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

ciężko jest z plażami lepiej jest gdy mamy cały piasek lub takie podłoże którego krewecia nie przeniesie typu bazalt lub rzeczny inaczej nie wiem jak ci pomóc, na pewno jeżeli nie oddzieliłeś tego np. kamieniem lub szybką to się będzie mieszało i bez krewetek, bo woda w akwa się cały czas porusza. U mnie piasek lubi wpadać w podłoże (mam oddzielone).
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 33
Kontakt:

Post autor: Cichy »

Jak oddzielić plażę od substratu szybką? Czy plexą? To w sumie może być dobry pomysł, z tym tylko, że mam plażę, która zakręca.
Obrazek
Awatar użytkownika
Bartosss
Posty: 1951
Rejestracja: 06 kwie 2010, 12:33
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12x 28,5L
Płeć:

Post autor: Bartosss »

plexa to dobry pomysł, tu masz cytat o gięciu jej z innego forum:

wyginanie to fajna zabawa :>
potrzebujesz elektryczny piekarnik. nastawiasz na 150*C (nie wiecej niz 170 bo banki sie zrobia!!! ) czekasz az sie nagrzeje i wyginasz jak ci potrzeba. mozna w palcach ale to jest dosc cieple i ciezko giac palcami. najlepiej przygotowac sobie odpowiednie kopyto:> trzeba to robic szybko bo plexy stygnie i twardnieje a ponowne rozgrzanie powoduje ze plexy wraca do ksztaltu pierwotnego.
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 33
Kontakt:

Post autor: Cichy »

A jeśli chodzi o czyszczenie już samego piasku z odchodów itp?
Obrazek
Awatar użytkownika
Bartosss
Posty: 1951
Rejestracja: 06 kwie 2010, 12:33
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12x 28,5L
Płeć:

Post autor: Bartosss »

ściąganie wężykiem o małej średnicy. Zasysasz wodę do wiaderka i jazda.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

z plażą lekko nie jest :(
ja u siebie odgradzam kamieniami co nie znaczy, że podłoża się ze sobą nie mieszają (krewetki, zbrojniki, kiryski i przepływ wody z filtra robią robotę)
na zdjęciach masz piękne plaże bo są świeżutko usypane przed zrobieniem zdjęcia ;), ja wymieniam plażę co jakieś 2-3 miesiące - ściągam wężykiem i sypię świeży piasek
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

Ja zrobiłem takie odwrócone T z butelki po mineralnej i dośc nawet nie miesza mi się piasek, z jednej strony tylko trochę wpada pomiędzy bazalt ale jest do przyjęcia.
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Arturze dziękuję Ci za praktyczne rozwiązanie, bo też chcę mieć trochę plaży w swoim RIO a nie wiedziałem do końca jak się za to zabrać. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”