Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Które kamienie nadają się do akwarium?

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
andrzejbk
Posty: 152
Rejestracja: 26 cze 2010, 18:47
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: andrzejbk »

A na końcu może warto zrobić taki test, że włożyć kamień do miednicy z wodą, wcześniej sprawdzić twardość i ph wody, odczekać np dobę (nie wiem czy tyle wystarczy), znowu zmierzyć twardość i ph wody i zobaczyć czy się parametry zmieniły, dobry sposób? Myślę, że taki zabieg będzie najpewniejszy. Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Wydaje mi się , że doba to trochę mało i pewnie dobrze byłoby dać jak najmniej wody , do " celów badawczych "
Ale pomysł według mnie jak najbardziej jest dobry.
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 33
Kontakt:

Post autor: Cichy »

andrzejbk, przez 24h raczej niewiele się zmieni. Chyba, że będzie to wapień, który mocno zatwardza wodę, ale wapień akurat każdy pozna i nie trzeba go polewać octem.
Obrazek
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

zawsze można pomyśleć o kamieniach tydzień przed aranżacją w tedy wsadzić na 7dni do małej ilości wody i powinno być ok.
Tylko żywe zioło :D
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

W tydzień sporo wody odparuje, a mała ilość tym bardziej :)
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Zaku, no to więcej wody, cichy pisze że w akwarium mu po tyg zmieniło twardość, więc niech by to było 10 litrów.
Tylko żywe zioło :D
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 54
Kontakt:

Post autor: Łoren »

Odgrzeje troszkę ten temat przytargałem własnie piękne kamienie wydarte z potoku w okolicy Chmielnika wydaje mi się ze to jakiś zlepieniec na oko wygląda mi na piaskowiec jest miękki(jak na kamień) ma strukturę podobna do piaskowca ale obijając kawałek zrobił sie białawy polałem to octem...i tak na oko niby nic się nie działo ale powstały malutkie pęcherzyki gazu tylko nie wiem czy to wynika z reakcji chemicznej czy wsiąkania w strukturę kamienia .Wiem ze jak się pieni to raczej nie będzie sie nadawał do akwa ale jak taka piana ma wyglądać??bo jak sie np wleje ocet do sody oczyszczonej to się pieni i nie ma żadnych wątpliwości :) .. może lepiej to faktycznie potraktować jakimś bardziej stężonym kwasem??
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 33
Kontakt:

Post autor: Cichy »

Zdecydowanie, silniejszy kwas będzie lepszy. Odpowiedni będzie kwas siarkowy akumulatorowy. Można nabyć w sklepie motoryzacyjnym po 3zł/litr.

Ja jeszcze przed polewaniem wyszorowałbym kamienie pod bieżącą wodą. Ocet może pienić po zetknięciu z błotem/ brudem (jeśli się mylę, to mnie poprawcie)
Obrazek
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 54
Kontakt:

Post autor: Łoren »

no własnie tez tak myślę ..nie chce ryzykować bo w przygotowaniu dość poważny baniak i nie chciałbym popełnić jakiegoś szkolnego błędu a z drugiej strony kamienie są idealne do zaplanowanej aranżacji... serce mi pęknie jak sie okaże ze nic z nich :D
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 33
Kontakt:

Post autor: Cichy »

Łoren, moje też były idealne, do czasu aż nie podniosły twardości dwukrotnie i nie spowodowały śmierci 2 razbor. Ocet nie wykazał nic.
Obrazek
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 54
Kontakt:

Post autor: Łoren »

Potraktowałem je kwasem akumulatorowym...niestety zapieniło sie..., a może dobrze ze teraz a nie kiedy juz by sie znalazły w akwarium... trudno bede szukał czegoś innego.
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Andrzeju! Napiszę po prostu - ja żadnego z tych kamieni nie włożyłbym do swojego akwarium - są "przebrzydkie".

Pozdrawiam i życzę udanych zakupów w sklepach akwarystycznych
Awatar użytkownika
ccac0la
Posty: 20
Rejestracja: 20 lis 2010, 15:47
Imię: Adrian
Lokalizacja: Przeworsk/Warszawa
Akwarium: 240l , 30l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: ccac0la »

Witam,
a co powiecie o tych kamieniach ?

<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

wyglądają na łupki, piach się z nich nie kruszył więc wykluczyłem piaskowca :mrgreen: i to był chyba błąd. Dzisiaj zrobiłem test z octem na kamyku spoza akwa - syczało ładnie ;) Choć te wyjęte z akwarium, przy próbie octowej praktycznie nie reagowały.
Ostatnio zmieniony 20 paź 2015, 17:24 przez ccac0la, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
LaJon
Posty: 390
Rejestracja: 22 paź 2010, 9:29
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 160l, 30l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: LaJon »

ja bym je wrzucił na parę dni do wody i obczaił czy nie będą rdzewieć;) z podobnego kamienia murek budowałem i rdzewieje jak diabli... :P
Chodź! Pokażę Ci gdzie leżą smaczne liście...
Awatar użytkownika
andrzejbk
Posty: 152
Rejestracja: 26 cze 2010, 18:47
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: andrzejbk »

Widzę, że przez moją nieobecność w tym dziale temat jeszcze był poruszany :)

Ja znalazłem rozwiązanie :)
Po prostu zrezygnowałem z kamieni, dużo się o tym oczytałem i tak naprawdę nigdy nie wiemy co wkładamy do akwarium, więc postanowiłem "wrzucać" inne, też ciekawe i myślę, że pewniejsze rzeczy do akwarium, jest to kokos czy korzeń :) Kupiłem parę kokosów za nie wielkie pieniądze, "rozwaliłem" je na mniej więcej taki kształt jaki mi odpowiadał, wygotowałem, oczywiście wcześniej wszystko ze środka wywaliłem, cześć zjadłem :D uważam, że efekt jest dość ciekawy, do tego nie muszę się martwić, że coś podniesie mi twardość wody, bo kokos nawet wręcz przeciwnie działa, czyli zawsze tam troszkę twardość zbije :) Zauważyłem też, że na tle kokosa rośliny ładniej wyglądają. Są tacy, co się im kokosy w akwarium nie podobają, albo uparcie chcą kamienie w akwarium, ja spróbowałem kokosa wsadzić do akwarium i się do niego przekonałem.

Gdzieś bliżej lata planujemy z MST wykopać parę korzeni, więc myślę, że w nowym roku pobawię się jeszcze z korzeniami :)

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”