Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Które kamienie nadają się do akwarium?

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
andrzejbk
Posty: 152
Rejestracja: 26 cze 2010, 18:47
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 38

Które kamienie nadają się do akwarium?

Post autor: andrzejbk »

Witam

Które z tych kamieni (kamienie ponumerowałem na zdjęciach w celu prostszej odpowiedzi):
http://picasaweb.google.com/andrzejbk/Kamienie#
można wsadzić do akwarium, żeby woda nie zmieniła swoich parametrów.

Pozdrawiam
Andrzejbk
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

3 - wygląda trochę jak serpentynit, który sam mam w akwarium.

8 i 9 to moim zdaniem otoczaki, które również do akwarium się nadają.
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: dnolek »

Z tych co sa na zdjeciu to mi wszystkie one wygladaja na takie ktore do akwarium mozna wlozyc. Tylko ten nr 1 taki troche jaki zlepek mineralow. A tak to bym wszystkie wkladal.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

polej po nich octem, jak nie będą się pienić to siup do akwarium
Awatar użytkownika
andrzejbk
Posty: 152
Rejestracja: 26 cze 2010, 18:47
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: andrzejbk »

Dzięki wam za odpowiedz. Dodałem jeszcze jeden kamień (nazwałem go "13"), jak możecie to też go zobaczcie.

Samo sprawdzanie octem kamieni wystarczy?? Czytałem na różnych forach i tam się dowiedziałem, że kamień może mieć w sobie szkodliwe pierwiastki, których ocet "nie wykryje", więc dlatego wcześniej wolę się zapytać.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

andrzejbk pisze:kamień może mieć w sobie szkodliwe pierwiastki, których ocet "nie wykryje"
może i tak ale na pewno ciężko będzie to stwierdzić rzucając okiem na jego zdjęcie
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

andrzejbk, jak nie kombinujesz i nie szukasz kamieni nie wiadomo gdzie to raczej mieć one ich nie będą.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

andrzejbk pisze:Dodałem jeszcze jeden kamień (nazwałem go "13")
Jak dla mnie to jest zwykły kamulec jakich wiele i można go śmiało do bani ładować.
andrzejbk pisze:Czytałem na różnych forach i tam się dowiedziałem, że kamień może mieć w sobie szkodliwe pierwiastki, których ocet "nie wykryje"
Często serpentynit zielony ma w swoim składzie związki miedzi (które nadają mu właśnie zielony odcień), ale z tego co wiem, związki te nie rozpuszczają się w wodzie. Ale dla pewności można wybrać egzemplarze pozbawione zielonkawego odcienia.
Awatar użytkownika
andrzejbk
Posty: 152
Rejestracja: 26 cze 2010, 18:47
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: andrzejbk »

OK, więc jak będę miał więcej czasu to tylko pozostaje wybrać sobie kamienie jakie chce wykorzystać do aranżacji, dokładnie je umyć, wyszorować, wygotować i na wypadek wszelki potraktować je octem, a na koniec wkładać go do akwarium.

Pozdrawiam
Andrzejbk
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Myślę, że nie trzeba tego pisać, ale przed włożeniem do baniaka, umyj je z octu ;)
Awatar użytkownika
andrzejbk
Posty: 152
Rejestracja: 26 cze 2010, 18:47
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: andrzejbk »

Myślę, że zawsze lepiej napisać :) Powiedzmy, że ktoś zakłada akwarium, trafia na ten temat, przed włożeniem polewa octem kamień, cieszy się, bo wynik wychodzi mu pozytywny i bach do akwarium, a dzięki temu, że przeczyta, żeby umyć z octu kamień, to zwiększa się prawdopodobieństwo, że jednak nie zapomni o przemyciu kamienia z octu, bo będzie miał to na uwadze.
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 33
Kontakt:

Post autor: Cichy »

Ocet jest za słaby i nie zawsze się sprawdza. Niestety brutalnie się o tym przekonałem. Znalazłem bardzo ładne kamienie nad rzeką, przypominały trochę łupka. Wyszorowałem, polałem octem - wynik pozytywny. Więc po wygotowaniu (tak na wszelki wypadek) trafiły do baniaka. Po tygodniu twardość wody skoczyła z 7 do...20. Niestety nie przeżyły tego 3 razborki. Nie zastanawiałem się długo, tylko wywaliłem kamole do ogrodu, nie chciało mi się nawet bawić w identyfikację gatunku.

Serpentynit można wkładać z powodzeniem do akwarium, podobnie jak łupki, czy otoczaki.
Obrazek
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Cichy pisze:Ocet jest za słaby i nie zawsze się sprawdza
Zgadzam się. Dlatego stosuję kwas siarkowy akumulatorowy. Można nabyć w sklepie motoryzacyjnym po 3zł/litr.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Geolog używa kwasu solnego - jest dobry to wygrywania węglanów w skałach ;) Tylko nie używajcie mocno stężonego :)

Co do tego, że przy occie nie pieni...takie rzeczy zawsze najlepiej się sprawdza na świeżym przełamie. Powierzchnia jest zawsze lekko zmetamorfizowana lub zwietrzała, dlatego trzeba trochę kamyczka "odświeżyć" przełamując lub odłupując wierzchnią warstwę.
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Raff
Posty: 37
Rejestracja: 08 wrz 2010, 18:11
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 112+10+39
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Raff »

domestos do WC [czarny z zielona nakretka]
Ma kwas solny i pozkaze czy mozna wlozyc czy nie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”