Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jakie podłoże ??

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
14KKK
Posty: 429
Rejestracja: 19 lut 2010, 23:41
Imię: Marcin
Lokalizacja: Stalowa Wola/Pilchów
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 30

Jakie podłoże ??

Post autor: 14KKK »

Witam mój kolega ma zamiar założyć akwarium roślinne 60l. I pytał mnie o podłoże, mało się znam więc pytam was. Jakie podłoże dobrać do akwarium 60l 2x15w co2 z butli , no i jakieś tam nawożenie.
Proponowane podłoża to;
1 Aqua Substrate
2Aqua Soil Amazonia lub Aqua Soil Amazonia 2 nie wiem czy się czymś różnią
3 JBL Manado
-donio-
Posty: 2045
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:06
Imię: ...
Lokalizacja: ..
Płeć:

Post autor: -donio- »

gumiś107 pisze:2Aqua Soil Amazonia lub Aqua Soil Amazonia 2 nie wiem czy się czymś różnią
ADA podobno bardzo długo nawozy trzyma.
Jak jest możliwość to kolega niech weźmie ADe
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

gumiś107, jeśli kolega nie miał nigdy akwarium roślinnego, a zdecyduje się na opcję 1 lub 2, to istnieje prawdopodobieństwo, że będzie miał problem z parametrami wody, a co za tym idzie z glonami.

Może to manado będzie "bezpieczniejsze" na początek. Jednak nie mogę się o tym podłożu wypowiedzieć, gdyż nigdy go nie stosowałem.
14KKK
Posty: 429
Rejestracja: 19 lut 2010, 23:41
Imię: Marcin
Lokalizacja: Stalowa Wola/Pilchów
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: 14KKK »

a czemu przy 1 i 2 pozycji mogą być problemy ??
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Są to podłoża aktywne, zmieniające mocno parametry wody. Np. AS obniża Wartości twardości do zera. Trzeba zrobić kilka mocnych podmian. Ponadto uwalnia do wody dużo mikroelementów, co rónież może być przyczyną glonów. Można temu zapobiec stosując częste i duże podmianki na starcie. Jeśli chodzi o amazonię, to dokładnie nie jestem w stanie powiedzieć co ona takiego wyczynia. Niegdy jej nie miałem, ale też sporo się oczytałem, że wypuszcza na starcie "wiele dobrego".
14KKK
Posty: 429
Rejestracja: 19 lut 2010, 23:41
Imię: Marcin
Lokalizacja: Stalowa Wola/Pilchów
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: 14KKK »

Czyli JBL ? Bo ja bym się wtedy dołączył i kupił sobie gotowe podłoże do mojego 200L akwarium, aby było w pełni roślinne. I abym nie musiał walczyć z glonem tak jak teraz. A jest to bardzo uporczywe :(
14KKK
Posty: 429
Rejestracja: 19 lut 2010, 23:41
Imię: Marcin
Lokalizacja: Stalowa Wola/Pilchów
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: 14KKK »

Nikt nie wie jak to się sprawuje ?? Na ile wystarcza itp ?? Może używa ktoś i pochwalił by się ?
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 33
Kontakt:

Post autor: Cichy »

Ja mam ASII+. Mirro trochę wprowadził Cię w błąd chyba :)

Owszem substrat obniża parametry wody, ale tylko do określonego poziomu. Zbija ładnie PH ograniczając powstawanie glonów. Co do nawozów zawartych w podłożu - jednym roślinom wystarcza, inne trzeba zasilać dodatkowo np solami. Ale żaden substrat nie zniesie z ciebie obowiązku nawożenia, jeśli chcesz żeby rośliny szybko i ładnie rosły.

Jeśli chodzi o ADĘ - nie wypowiem się, ponieważ nie miałem styczności.
Obrazek
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Ja mam w swoich 2 baniaczkach Amazonię II i poleciłbym każdemu. Fakt, że na początku trzeba się przygotować na mocne podmiany co 2-3dni przez pierwsze 2 tygodnie, bo puszcza dużo nawozów w wodę i zbija parametry do wartości prawie czystej RO, ale za to nie ma jak na razie rośliny, która by się nie przyjęła lub nie chciała rosnąć. Powiem nawet, że większość roślin rozrasta się w zastraszająco szybkim tępie i ładnie się wybarwia (chodzi głównie o czerwone roślinki).

Jeśli chodzi o glony to powiem tyle, że nie ma z nimi takiego problemu, jak to miało miejsce u mnie przy zwykłym żwirku. Nawet przywleczone krasnorosty na roślinkach od kumpla padły u mnie po tygodniu. Amazonia zbija PH wody co dla większości glonów jest zabójcze.

Jeśli Was tylko stać na Amazonię II to polecam z pełną odpowiedzialnością.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”