Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Lignit

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Lignit

Post autor: Darek »

Witam
Czytając post natknąłem się na wypowiedź Maxa, wspomniał coś o lignicie i się tym zainteresowałem.
Lignit zastosowany w akwarium obniża ph, hamuje wzrost glonów, zawiera minerały, stymuluje wzrost roślin.
Tutaj przedstawiam kilka linków :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lignit
http://www.pawiookie.pl/index.php?optio ... Itemid=518
W tym artykule są wyszczególnione ilości pierwiastków występujących w 1 kg. lignitu
http://www.akwarium.net.pl/adv/zwiazki_humusowe.htm

Może ktoś z Was miał do czynienia z lignitem w swoim akwarium, jeśli tak to proszę o szersze rozwinięcie tematu.
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 33
Kontakt:

Post autor: Cichy »

Darek, lignit miesza się z podłożem, czy jako wkład do filtra? Bardzo ciekawe, pierwsze słyszę, mógłbym z nim spróbować, gdyby tylko udało się go zdobyć i ktoś to potwierdził.
Obrazek
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Z tego co przeglądałem na allegro to jego cena raczej nie pozwoli na zrobienie z niego podłoża. Lepiej chyba byłoby zastosować jego bryłki do dekoracji zamiast kamieni.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Darku|
Lignit to inaczej najmłodszy węgiel brunatny o strukturze drewna. Pozyskiwany jest przy wydobywaniu opału dla elektrowni m.in. w Bełchatowie . Można spotkać go na składach opałowych. Lignit nie brudzi wody / podobnie jak korzenie / , pięknie na nim rosną anubiasy, microsorium, jest bardzo dekoracyjny. Potwierdzam, że lignity jak najbardziej nadają się do zbiorników w każdej postaci, nadają oryginalny i naturalny wygląd, są świetne do obróbki.
Trudno przecenić ich walory w akwarium.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Zdzisławie, zgadzam się z Tobą, ponadto bardzo sobie chwalą Ci którzy go mają w akwarium. Myślałem wybrać się na skład węgla ale mam trochę obawy co do jakości lignitu, wiadomo jak to na składzie, trochę ropy, oleju się rozleje :P
Cichy pisze:Darek, lignit miesza się z podłożem, czy jako wkład do filtra?
Prawdę mówiąc to nie wiem , wiem tylko że służy jako ozdoba coś jak korzeń.
Na allegro sporo tego nie ma ale drogie jak .... :P
Cezar
Posty: 191
Rejestracja: 27 sty 2013, 18:55
Imię: Cezary
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 360 L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Cezar »

nie wie ktoś przypadkiem, kto w Rzeszowie sprzedaje Lignity do akwa?
340 L - Wchodzę z butami w tajniki roślinniaków.
Awatar użytkownika
BartekZ
Posty: 70
Rejestracja: 25 gru 2011, 21:21
Imię: Bartek
Lokalizacja: Jarosław, Rzeszów
Akwarium: 2x20l krewetkaria
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: BartekZ »

Słyszałem, że sporo ludzi sadzi mchy na lignicie. Ale prawdę mówiąc to nigdy nie widziałem żeby ktoś w zoologicznym je sprzedawał.
Gekon
Posty: 878
Rejestracja: 07 lis 2009, 15:41
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów/Zalesie
Akwarium: wiele :)
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Gekon »

W Rzeszowie nie widzialem,natomiast na Allegro bez problemu znajdziesz.
U mnie sie to jak najbardziej sprawdza.
akwaolsztyn
Posty: 49
Rejestracja: 10 lip 2014, 22:56
Imię: jacek
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: akwaolsztyn »

Mam pytanie co do twardości lignitu. Czy bryłę można łatwo rozłupać na mniejsze kawałki ?
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7057
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Można, ja kawałki jakie posiadam dziele zazwyczaj na cieńsze kawałeczki :)
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Mam około kilograma lignitu w "Dolince" jest fantastyczny jako dekoracja co do wpływu na ph itp itd napewno jest ale nie nalezy liczyc na to ze lignit to cudowne panaceum na glony i piekne roslinki. zeby go zdobyc na podłoze lub w innym celu po niskiej cenie ( zazwyczaj pół litra wystarczy ewentualnie po cenie wegla brunatnego na wage jakies 350pln za tone:P )wystarczy znależć skład wegla gdzie maja wegiel brunatny pogadac z sprzedawca mysle ze nie bedzie robił problemu zeby sobie wejsc i poszperać. Nie nalezy sie przejmowac tym czy bedzie zanieczyszczony olejem czy czyms innym bo na to sa naprawde nikłe szanse a pozatym taki lignit z składu wymaga jeszcze "obróbki" zanim może bezpiecznie trafic do akwarium. A mianowicie nalezy go zalac czysta woda na okres minimum 2miesiecy i wode nalezy zmieniac co 3-5 dni na świeżą :) ..wiec może lepiej na allegro juz przygotowany kupic:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”