Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Akwaria na ziemi

na jak długo wystarcza ziemia

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
gunio121
Posty: 60
Rejestracja: 26 lis 2009, 20:23
Imię: krzysiek
Lokalizacja: paszczyna
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 43

Akwaria na ziemi

Post autor: gunio121 »

witam chciałbym się dowiedzieć na jak długo wystarcza ziemia dana na podłoże
mam akwa 112l ziemi około 2-2.5 cm założyłem w maju roślinki pięknie rosły i nagle buum roślinki zbladły przestały rosnąć i zaczeły gubić liście
Czy mogło to spowodować wyjałowienie ziemi ?
jan
Posty: 41
Rejestracja: 24 lis 2010, 12:23
Imię: jan
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:
Wiek: 50

Post autor: jan »

kazde akwarium trzeba nawozic... nawt jesli to jest podloze z ady... wiekszosc podloza ma twalos 1 rok gdzie zaden ze sklepow Ci nie powie... ada ma chyba 3 lata moze 5... ale mimo wszystko trzeba badac wode i nawozic... kup testy i zbadaj wode bedziesz wiedzia co sie dzieje
pozdrawiam
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: dnolek »

gunio121 pisze:nagle buum roślinki zbladły przestały rosnąć i zaczeły gubić liście
Czy mogło to spowodować wyjałowienie ziemi ?
Wyjalowienie ale np z danego elementu. Np brak zelaza lub innego mineralu. Zloze sie wyczerpalo bo byl duzy popyt na niego przez rosliny. Dlatego teraz trzeba dozucic do wody tego elementu ktorego obecnie jest brak. Inne mineraly moga ciagle w podlozu byc. Dodatkowo podloze moze ciagnac mineraly z wody, wiec te mineraly ktore byly w podlozu i dodatkowo sypales do wody, skumulowaly sie w wiekszej ilosci w podlozu. A inne zostaly z wody i podloza wybrane. Na naszym forum jest dzial ktory pisze o niedoborach elementow u roslin i ich objawach. Poczytaj i porownaj do swojego baniaka a dowiesz sie czego brakuje u ciebie roslinom. Szkoda robic restart bo zniszczysz bakteryjne podloze ktore napewno niezle dziala. Jezeli glonow nie ma ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Dokładnie tak j.w.
Część osób zafascynowanych akwariami a'la Diana Walstad zapomina, że jest to zamknięty mikroświat i nie wolno z niego nic usuwać. Nawet resztki roślin mają zgnić w akwarium. Powinno być kiepskie światło co powoduje limitowanie wzrostu roślin. Wtedy przemiany w ziemi pozwalają roślinom na rośnięcie. Gdy światło jest większe to rośliny szybciej rosną i ziemia nie nadąża z produkcją. Powinno się przekarmiać ryby aby dostarczać makroelementów itd. Diana wspomina, że tak prowadzone akwaria miała po 5 lat i nie było żadnych niedoborów a całkowitą pojemność np. żelaza szacuje na 30 lat.
Ja miewam akwaria na ziemi po kilkanaście miesięcy i nie narzekam. Z tym, że nawożę wodę. Zwykle pierwszego w takich akwariach brakuje potasu.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Najcudowniejszy »

A ja myślę że żeby odpowiedzieć w jakiś sposób na zadane przez kolegę pytanie to musimy: wiedzieć jakie ma światło,czy nawozi co2,jak często podmienia i jaką wodę i w jakiej ilości.Szczególnie to ostatnie.Nie zapominajmy bowiem że woda wodociągowa zawiera różne ilości makro i mikro elementów.
pawel
gunio121
Posty: 60
Rejestracja: 26 lis 2009, 20:23
Imię: krzysiek
Lokalizacja: paszczyna
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: gunio121 »

Światło 0,3 ,wodę podmieniłem tydzień temu i w ubiegłą sobotę po 20litów, co2 brak- było chwile z bimbrowni ale na początku ok 1 miesiąca. Co do testów to nie mam myślałem o paskach ale są zawodne z tego co poczytałem a z funduszami cienko może kiedyś.
Awatar użytkownika
pilarz617
Posty: 2884
Rejestracja: 29 gru 2009, 18:19
Imię: Patryk
Lokalizacja: Dąbrowa
Akwarium: 70l, NEW TANK- 85%
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pilarz617 »

gunio121 pisze:Światło 0,3
Nie za mało??
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Przy tym świetle gdy masz obsadę zwierzęcą to praktycznie może brakować tylko potasu. Kwestia jeszcze jakie są rośliny oczywiście bo mają zróżnicowane zapotrzebowanie na składniki mineralne.

Początkowy dobry wzrost roślin wynikał pewnie z wymywania nawozów z ziemi. Teraz nawozy muszą być "produkowane" przez bakterie stąd i wolniejszy wzrost roślin.
gunio121 pisze:wodę podmieniłem tydzień temu i w ubiegłą sobotę po 20litów
Raczej pytanie było jak często podmieniasz a nie kiedy podmieniłeś ostatni raz. Regularne podmiany pomagają na dopływ "świeżych" minerałów.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
14KKK
Posty: 429
Rejestracja: 19 lut 2010, 23:41
Imię: Marcin
Lokalizacja: Stalowa Wola/Pilchów
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: 14KKK »

A co myślicie jak bym w 160L takie coś zastosował ??:>:>
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”