Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Profesjonalne oczko wodne.

Wszystko na temat oczka wodnego, zdjęcia, relacje, opis gatunków...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KuMaK
Posty: 337
Rejestracja: 29 lis 2009, 11:41
Imię: Rafał Maciaszek
Lokalizacja: Warszawa, Konstancin
Płeć:
Wiek: 31
Kontakt:

Profesjonalne oczko wodne.

Post autor: KuMaK »

Yo !

Miałem problem ze znalezieniem podobnego tematu, proszę o odesłanie mnie do takowego, lub zaczynamy rozmowę tutaj.

Jakie są Wasze propozycje sposoby na zadbane i ładnie prezentujące się oczka wodne, mile widziane są fotografie. Ostatnio mi się zdarzyło pracować w pobliskim sklepie ogrodniczym jako Projektant ds. oczek wodnych i chętnie wymienię się doświadczeniami :P

Udało mi się też wykonać na spokojnie oczko wodne, w którym w chwili obecnej pływają sobie crystal redy.
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
[center]Kumak Wie Lepiej ![/center]
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

No to tak może po krótce (w niedalekiej przyszłości będzie dłużej)

Po pierwsze - jeżeli chcemy bezproblemowe oczko wodne, bez instalacji "miliona" pomp, filtrów, lamp UV itp to moja propozycja - nie mniej niż 5 000 - 7 000 dm3. Dlaczego? Ano dlatego, by móc stworzyć odpowiednią równowagę biologiczną.

Rozmiar rozmiarem, ale bez obiegu wody się nie obejdzie, dlatego proponowałbym umieścić pompę w najgłębszym miejscu i wężem przeprowadzić wypływ na przeciwległy brzeg.
Dno bym ukształtował tak, by w jednym końcu(tam, gdzie pompa) było minimum 100 cm a w przeciwległym nie mniej niż 60 cm.

Filtracja może być zbędna jeżeli odpowiednio dobierzemy roślinność do oczka. Pamiętajmy, by nie pominąć żadnej ze stref. Powinny być wszystkie: Bagienna, płytka, głęboka i część lustra wody wolna od roślinności.

Przy budowie oczka musimy pamiętać o jednym - o dobrym zniwelowaniu terenu wokół brzegu, by po zalaniu oczka nie było widocznych miejsc, gdzie wystaje folia.
==========================================================

Wiele z w/w rzeczy nie zostało spełnionych w moim oczku. Budowałem je 7 lat temu, kiedy nie miałem o tym wszystkim bladego pojęcia. Teraz mam znacznie bogatszą wiedzę jednak proporcjonalnie mniej czasu, by naprawić błędy. Podstawowe błędy: brak strefy bez roślin dla pływających (tłumaczę to sobie tym, że lilie się za bardzo rozrosły ;P ), nierówny brzeg....i przede wszystkim rozmiar - jest trochę za małe ;P (ok 4 000 litrów)
Będzie czas - będą zdjęcia i opis ;)

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oczko wodne”