Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Oczko wodne wykonane z folii czy siatkobetonu ?

Wszystko na temat oczka wodnego, zdjęcia, relacje, opis gatunków...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Oczko wodne wykonane z folii czy siatkobetonu ?

Post autor: Darek »

Witam
Od pewnego czasu śledzę na Podforaku temat związany z oczkiem wodnym i widzę że jest mało zainteresowanych. Link który tutaj zamieszczam przedstawia oczko wykonane z betonu http://oczkowodne.net/oczko/andrzeja.php
Chęć budowy oczka chodzi za mną od ponad roku, mam rozsady różnego rodzaju traw, rojników, rozchodników i skalniaków. Pytanie brzmi czy oczko wodne wyłożyć folią czy betonem ? Co o tym myślicie ?
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 18 sie 2010, 20:51 przez Darek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: justfilied233 »

Zależy jaką jesteś osobą :) bo np. ja pierwszego oczka nigdy bym nie zrobił z siatkobetonu a to dlatego że moje przechodziło już kilka przeróbek, które nie były by możliwe gdybym położył stałą konstrukcję.

Moja rada chodź może się wydawać dziwna jest taka abyś sobie dobrze poczytał na te tematy, potem zrobił oczko nie koniecznie ogromne z foli budowlanej (którą to każdy ci odradzi) i zdziwisz się jak w bardzo szybki czasie zobaczysz, że to mogłeś zrobić inaczej tu bardzie przekopać, w innym miejscu zrobić półkę na rośliny itd. Folia budowlana droga nie jest. W moim przypadku koszt około 50zł a oczko ma wymiary średnio 3mx2mx 1,2h. I teraz wiem co zrobiłbym inaczej gdyby miał kopać oczko od nowa i wykładać obojętnie folią czy siatkobetonem. No chyba, że ten temat tak zgłębiłeś, że jesteś pewny swoich poczynań to jak najbardziej siatkobeton.

Teraz może o plusach i minusach jednego i drugiego.

Folia: ( oczywiście na stałe mówię tu o foli PVC lub gumie EPDM)
plusy
-możliwość w przyszłości przebudowania oczka bez większych inwazji w ogrodzie
-kolorek (czarna) bardziej zgrywa się z otoczeniem
-kupujesz wrzucasz do dziury zalewasz wodą i jest (szybko sprawnie)
i to by było na tyle

minusy
-podatna na uszkodzenia co jest denerwujące gdy trzeba kilka razy w roku kleić i dopełniać wodą (oczywiście stosuje się zabezpieczenia ale to i tak może zawieść)
-czasem przy złym rozplanowaniu oczka ciężka do zamaskowania

Siatkobeton:
minusy
-raczej brak możliwości delikatnej przeróbki (pogłębianie, powiększanie) gdyż wiąże się to z całkowita rozbiórką oczka
-mnie osobiście denerwował by widok betonu w oczku gdybym miał tak idealnie przejrzysta wodę, że dno było by widać.
-pracochłonne

plusy
-jak już zbudujesz to na długie lata i nie trzeba uważać na każdym kroku przy pracach w oczku
- zdecydowanie łatwiej jest siatkobeton czyścić niż folię.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

wydaje mi się że każdy po zrealizowaniu jakiegoś zadania popatrzy na swoje dzieło i powie - następnym razem zrobię to inaczej ;) folia czy beton będzie widoczna przez jakiś czas dopóki nie zarośnie glonem, bądź osiądzie jakaś warstwa mułu. Beton jest bardziej pracochłonny ale czy wytrzyma przynajmniej 10 lat ?? Co do folii to masz rację, szybko i tanio ale czy warto ?? Ja nigdy nie widziałem oczka betonowego może ktoś kto miał okazję takie cudo oglądać na żywo się wypowie. :) Razu pewnego miałem okazję układać folię w dołku i powiem że to nie taka łatwa sprawa - śliski temat ;)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

No ja powiem, że moje oczko wodne ma już 6 lat i folia tfu tfu ale ani w jednym miejscu nie jest jeszcze dziurawa i niech tak zostanie ;).
Użyłem foli budowlanej ale nie wiem o jakiej dokładnie grubości. Pod spód dałem jeszcze skrawki starej folii z remontu domu - wyszło tego troszkę ;).
Ważne wg mnie jest jedno podczas budowy oczka z folii - zniwelowanie dokładnie terenu ale o tym już pisałem i o innych ważnych sprawach.

Wg mnie rób oczko z folii - łatwiej wyprofilować, szybciej, no i wg mnie lepiej bo beton to beton - wrazie podniesienia się lutra wód gruntowych to tylko izolacja folią pod beton da Ci pewność, że nie przenikną one do oczka. a jak będzie folia pod betonem to nie wiem? Robi się tak?

To już zależy od Ciebie ;) ale jak już pisał poprzednik dobrze się zastanów nad wymiarami i wyglądem - nie ważne czy robisz z betonu czy folii - szkoda poprawiać, lepiej zrobić raz a dobrze ;)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: justfilied233 »

Jeszcze dodam że chyba lepiej gdybyśmy pisali siatkobeton, bo znajdzie się jakiś zielony w tym temacie weźmie betoniarkę umiesza cementu i do dołka :P
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

masz rację, tytuł tematu poprawiony :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oczko wodne”