Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[Poradnik] Jak dobrze rozpocząć przygodę z dyskowcami.

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
skaczacy
Posty: 1439
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ~1000l, 160l, 27l
Płeć:
Wiek: 38

[Poradnik] Jak dobrze rozpocząć przygodę z dyskowcami.

Post autor: skaczacy »

W ostatnim czasie wspólnie z użytkownikami discusforum stworzyliśmy mini poradnik dla użytkowników PodForAka pod tytułem jak dobrze rozpocząc przygodę z dyskowcami.

Spis treści:
1) Bardzo krótki wstęp,
2) Dobieramy akwarium, jego rodzaj i sprzęt,
3) Zbiornik kwarantanno-szpitalny,
4) Jak przygotować wodę,
5) Jak i gdzie kupować ryby,
6) Aklimatyzacja
7) Inne osobniki w akwarium.
8 ) Żywienie
9) Podsumowanie i podziękowania.

Temat ten został utworzony przy czynnej pomocy użytkowników discusforum i ma służyć pomocy założeniu akwarium dla paletek i zdobyciu podstawowej wiedzy na temat ich hodowli.

Gdy zdecydujesz się założyć akwarium z paletkami najlepiej poszukaj informacji o nich na tematycznych forach o dysk owcach np. discusforum.pl a także poradź się znajomych lub innych użytkowników hodujących te piękne ryby.

[ Komentarz dodany przez: Mirro: 2012-06-10, 23:09 ]
Temat oczyszczony ze zbędnych postów
Ostatnio zmieniony 10 cze 2012, 21:41 przez skaczacy, łącznie zmieniany 2 razy.
"Dla mnie też niezbyt łaskawy był dzień"
Awatar użytkownika
skaczacy
Posty: 1439
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ~1000l, 160l, 27l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: skaczacy »

1. Tytułem wstępu:

Paletki, dyskowce nazwa wzięła się stąd, że mają wysokie ciało w kształcie dysku, o profilu niemal kolistym, silnie bocznie spłaszczone. Mają małą głowę, mały pysk i duże oczy. Płetwy grzbietowa i odbytowa są niskie, ale bardzo długie – otaczają niemal cały obwód tułowia. Płetwy brzuszne długie i wąskie. Paletki dorastają do ponad 20 cm. Występują we wszystkich trzech dominujących typach wód amazońskich: „czarnych”, „białych” i czystych wodach stojących lub wolno płynących. Są to zazwyczaj wody bardzo miękkie i kwaśne, nasycone garbnikami. Przebywają ,przy stromych brzegach, wśród dających im schronienie zwalonych do wody gałęzi i korzeni, na głębokości 3–5 m.
W naturalnym środowisku żyją w stadach od 100 do 1000 osobników. Stadu przewodzi intensywnie ubarwiony, silny i szybki samiec alfa. Przewodnik odwraca uwagę drapieżników swoim wyglądem i zachowaniem, co zwiększa szansę ucieczki pozostałych członków stada.

W literaturze popularnej wyróżniono 5 głównych rodzajów:
„zielony” (green phenotype) – z zachodniej części dorzecza Amazonki,
„niebieski” (blue phenotype) – ze środkowej części dorzecza Amazonki,
„brązowy” (brown phenotype) – ze wschodniej części dorzecza Amazonki,
„Heckla” (Heckel phenotype) – z dorzecza Rio Negro i Trombetas,
„abacaxi” (abacaxi phenotype) – z rzeki Abacaxis, dopływu dolnej Madeiry.

Bardzo ciekawą sprawą jest rozmnażanie, jak wszystkie pielęgnicowate, paletki mają silnie rozwinięty instynkt opieki nad potomstwem, ale zachowania rozrodcze przebiegają u nich inaczej niż u większości pielęgnic. Para przystępująca do rozrodu oczyszcza miejsce planowanego złożenia ikry. Rodzice pomagają potomstwu już w czasie wylęgu – chwytając pyskiem jajo zmiękczają jego otoczkę, a wyklute larwy przenoszą i przyklejają do oczyszczonej powierzchni (zwykle jest to liść). Narybek ma ciało wydłużone. Owalny kształt przyjmuje po około 3 miesiącach.

Szczególną cechą rodzaju jest sposób karmienia narybku, gdy ten wykorzysta już zapasy żółtka. Skóra obojga rodziców zawiera szaro-żółtawą wydzielinę bogatą w odżywcze substancje proteinowe. Narybek żywi się tą wydzieliną, skubiąc boki obojga rodziców naprzemiennie. W czasie gdy jedno z rodziców karmi młode, drugie regeneruje zapasy odżywczej wydzieliny. W ten sposób rodzice karmią młode, dopóki te nie zaczną samodzielnie zdobywać pokarmu.

U paletek jest trudno rozróżnić płeć, praktycznie do momentu złożenia ikry, a jak niektórzy piszą do wylęgu z ikry młodych nie możemy być pewni płci. W czasie składania ikry można spróbować rozróżnić po pokładełku. U samicy jest bardziej szerokie i tępo zakończone, u samca pokładełko jest zakończone stożkowato.

(źródło w większości wikipedia)
Ostatnio zmieniony 11 cze 2012, 14:35 przez skaczacy, łącznie zmieniany 4 razy.
"Dla mnie też niezbyt łaskawy był dzień"
Awatar użytkownika
skaczacy
Posty: 1439
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ~1000l, 160l, 27l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: skaczacy »

2. Dobieramy akwarium, jego rodzaj i sprzęt:


Jak wszyscy wiecie paletki to stosunkowo dość duża ryba, więc potrzebuje dużego wysokiego zbiornika, dobrze było by też uwzględnić to że to ryba stadna i że najlepiej czuje się w stadach powyżej 6 sztuk. Nie ma jasnej reguły jak duży powinien być zbiornik i często wielkość zbiornika powoduje spory na wielu forach. Ja wyłapałem dwie szkoły, jedna mówiąca o tym by na każdą dorosłą rybę było minimum 50 litrów, co mnożąc przez minimalną liczbę sztuk w stadzie daje 300l, druga szkoła natomiast mówi o tym że paletki powinny mieć zachowaną wysokość zbiornika, długość do pływania i akwarium w którym nie zachwieje się równowaga biologiczna od karmienia i odchodów. Wiele jest opinii które mówią o tym że minimum dla paletek to 240l, nie mniej zdarza się że już w 112 litrach trzyma się te ryby, wszystko zależy oczywiście od etapu wzrostu i ilości ryb w akwarium. Dla przykładu nie jest dużym uchybieniem trzymać 20 młodych paletek wielkości do 6 cm w akwarium 112l, nie mniej w niedługim czasie trzeba myśleć nad zmianą zbiornika na większy i oczywiście o selekcji.
Nie ma też jasno sprecyzowanego typu akwarium jakie powinno być dla nich stworzone, wiele ludzi trzyma paletki w akwariach roślinnych, wiele osób trzyma je w akwariach odwzorowujących naturalne środowisko (czyli biotopach) a wiele osób trzyma je po prostu w akwariach sterylnych. Dużo ludzi trzyma paletki z podłożami typu substrat a także w żwirku czy kwarcu, nie ma tutaj jasnej reguły. Paletki często pobierają pokarm z dna, zdarza się też że kopią, więc podłoże to nie powinno być bardzo ostre. Gdy planujemy zrobić akwarium roślinne dobrze jest tak posadzić i rozplanować rośliny by nie ograniczać paletkom przestrzeni do pływania, rośliny też powinny wytrzymywać temperaturę około 27 stopni C, podobnie w akwarium biotopowym, z tym że tu trzeba przewidzieć jakieś kryjówki z korzeni itp. Dużo osób twierdzi że akwarium sterylne jest najlepszym rozwiązaniem, bo najłatwiej w nim utrzymać czystość, tak poniekąd jest ale nie dajmy się zwariować da się i bez tego. Nie ma też jasno stwierdzonych zasad dotyczących filtracji i oświetlenia. Większość twierdzi że przy akwarium z paletkami powinna być nad filtracja, dodatkowo bardzo ważną i istotną sprawą jest napowietrzanie wody, paletki lubią dobrze napowietrzoną wodę i nie lubią przyduszania (jak w przypadku np. CO2 – oczywiście wszystko da się zrobić). Oświetlenie powinno być dostosowane do rodzaju zbiornika – to już tak jak w ogólnych zasadach akwarystyki.
Ostatnio zmieniony 10 cze 2012, 21:37 przez skaczacy, łącznie zmieniany 2 razy.
"Dla mnie też niezbyt łaskawy był dzień"
Awatar użytkownika
skaczacy
Posty: 1439
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ~1000l, 160l, 27l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: skaczacy »

3. Zbiornik kwarantanno-szpitalny,


Istotną sprawą jest fakt że w przypadku chorób ryby się leczy, a więc jak radzi kolega Weid należało by się zaopatrzyć w akwarium kwarantannowe/szpitalne zawierające nie mniej niż 100 litrów wody, ułatwi to ewentualne leczenie, podawanie dawek leków, najlepiej w zbiornik/beczkę do podmian wody, a także wagę z dokładnością minimum 0,01g. Nie trzeba mieć tego na własność wystarczy mieć do tego dostęp. Do ewentualnego leczenia potrzebny nam będzie też dobry napowietrzacz wody a także grzałka z dużym zakresem temperatury (najlepiej powyżej 34 stopni).
Ostatnio zmieniony 10 cze 2012, 21:38 przez skaczacy, łącznie zmieniany 1 raz.
"Dla mnie też niezbyt łaskawy był dzień"
Awatar użytkownika
skaczacy
Posty: 1439
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ~1000l, 160l, 27l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: skaczacy »

4. Jak i gdzie kupować ryby:


To dość trudne pytanie i jest od tego wiele odstępstw. Odradzam zdecydowanie kupno w sklepach zoologicznych, oraz ryb niewiadomego pochodzenia. Polecam natomiast udać się osobiście do sprawdzonych hodowli, które zajmują się tym profesjonalnie, pozwoli to uniknąć nam ewentualnych niewiadomych sprowadzonych do akwarium. Co więcej dużo paleciarzy twierdzi że najlepiej nie łączyć ryb z różnych źródeł, i przede wszystkim nie łaczyć ich bez kwarantanny – pod czym się podpisuje wszystkimi kończynami. Odmiany kolorystycznie należy dobierać wg własnego gustu i uznania, nie ma tutaj żadnych zasad a wręcz nie powinno być bo o gustach się nie dyskutuje. Ryby powinniśmy kupować bez wad wyglądu i wzrostu. Jedna zasada mówi że czy ryba prawidłowo rośnie sprawdza się po oku, powinno w linii pionowej prostej zmieścić się 7 razy, ryby nie powinny mieć posklejanych, krzywych i postrzępionych płetw oraz powinny mieć ładna linię boczną. Ważne jest też by dyski nie miały odstających lub za krótkich pokryw skrzelowych, a także zapadniętych brzuchów. Powiększony pęcherz pławny (na środku ryby) również wróży problemy w przyszłości. Przebarwienia i odbarwienia również są wadą. Co do „pieprzu” (czarnych kropek na ciele), nikt do końca nie wie skąd on się bierze, ta sama ryba w jednym akwarium go ma a w innym już nie. Trzeba zwracać uwagę by nie miała go ryba w akwarium sterylnym na hodowli – chyba że się komuś podoba.
Co do wielkości ryb, które chcemy kupić to też kwestia tego ile chcemy czekać na ich wzrost, jak szybko chcemy mieć olbrzyma w akwarium. Jedni lubią obserwować wzrost, inni natomiast nie chcą czekać rok by ryba osiągnęła swój właściwy rozmiar i kształt. Ponoć najlepiej aklimatyzują się rybki w wielkości 6-7 cm, nie mniej kupując takie ryby nie do końca wiemy jakie będzie miała ubarwienie, widać już niektóre wady a niektórych jeszcze nie. Kupując rybę dorosła jej wygląd już nie wiele się zmieni, nie będzie problemów z nieodpowiednim karmieniem i ewentualnym zepsuciem kształtu ryby.
Ostatnio zmieniony 11 cze 2012, 14:39 przez skaczacy, łącznie zmieniany 4 razy.
"Dla mnie też niezbyt łaskawy był dzień"
Awatar użytkownika
skaczacy
Posty: 1439
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ~1000l, 160l, 27l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: skaczacy »

5) Przygotowanie wody


Woda jak opisuje kolega DxM: wcześniej przygotowana o odpowiednich parametrach dla dyskowców tj. Ph 6-7, Gh 4-10, NO2 = 0,0, NO3 10-30. Podmianę wody dobrze jest przeprowadzać co tydzień w ilości 30% objętości akwarium w celu odświeżenia jej, a także pozbycia się azotanów, fosforanów jak również podwyższenia Ph, które podczas karmienia ryb mięsem potrafi się mocno zaniżać. Woda do podmian powinna być odstana, podgrzana i dobrze napowietrzona.

Do leczenia ryb woda musi mieć ściśle ustalone parametry, rozpuszczalność leków i wchłanianie się ich przez ryby jest inna w różnych parametrach.
W akwarium ogólnym - dekoracyjnym jest wiele odstępstw i nie ma ściśle podanych parametrów - są one bardziej płynne.
Ostatnio zmieniony 10 cze 2012, 21:39 przez skaczacy, łącznie zmieniany 2 razy.
"Dla mnie też niezbyt łaskawy był dzień"
Awatar użytkownika
skaczacy
Posty: 1439
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ~1000l, 160l, 27l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: skaczacy »

6) Aklimatyzacja


Aklimatyzacja – powinna odbywać się wolno, im większa różnic parametrów wody tym dłużej i wolniej powinniśmy aklimatyzować rybki. Czasem zdarzają się ekstremalne sytuacje gdzie np. ryba się przekręca bo zabrakło tlenu w worku, wtedy wybieramy mniejsze zło, dolewamy więcej napowietrzonej wody – nie mniej należy robić wszystko by takich sytuacji uniknąć. Dobrze wcześniej się zainteresować jakie parametry wody są w hodowli do której się wybieramy po paletki, spróbować dostosować wodę do takich parametrów – pomoże to znacząco w aklimatyzacji. Nie należy też wlewać wody z hodowli do akwarium właściwego, po aklimatyzacji w wiaderku lub małym akwarium należy ryby przenieść siatką lub ręką do akwarium właściwego.
W przypadku gdy mamy już jakieś paletki u siebie i chcemy ryb dokupić wręcz obowiązkowa jest kwarantanna, kwarantanna to obserwacja ryb, odchodów, sprawdzanie czy ryba nie zawiera pasożytów, często połączona z zapobiegawczym leczeniem.
Ostatnio zmieniony 10 cze 2012, 21:39 przez skaczacy, łącznie zmieniany 2 razy.
"Dla mnie też niezbyt łaskawy był dzień"
Awatar użytkownika
skaczacy
Posty: 1439
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ~1000l, 160l, 27l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: skaczacy »

7) Co można trzymać z paletkami.


Oczywiście można trzymać inne osobniki w akwarium, oczywiście nikt nie zabrania trzymania innych stworzeń z paletkami, nie mniej powinny być one odrobaczone i przygotowane do bycia z paletkami, tj nie powinny być nosicielami żadnych pasożytów i chorób które mogą szkodzić paletką. Ryby powinny wytrzymywać temperatury w jakich żyją paletki, są przypadki że małe rybki i krewetki dobrze się mają z dyskami, nie mniej często stają się tez ofiarą drapieżnika jakim jest paletka. Ważne jest to że gdy nie dysponujemy żadnym akwarium szpitalnym może być konieczne podniesienie temperatury w akwarium do powyżej 34 stopni, to może skończyć się źle dla mniej odpornych ryb.
Ostatnio zmieniony 10 cze 2012, 21:40 przez skaczacy, łącznie zmieniany 3 razy.
"Dla mnie też niezbyt łaskawy był dzień"
Awatar użytkownika
skaczacy
Posty: 1439
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ~1000l, 160l, 27l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: skaczacy »

8 )Karmienie dyskowców
(przygotowane przez rafal.gorzow)

Temat karmienia paletek często jest powodem sporów hodowców tych ryb. Jest wielu zwolenników karmienia ryb miksami na bazie serc wołowych czy indyczych. Ale równie dużo jest przeciwników takiego karmienia. Najczęściej przytaczanym argumentem jest to, że powinniśmy karmić ryby pokarmem zbliżonym do tego, którym żywią się w naturze. Myślę, że każdy sam sobie z czasem wypracuje sposób karmienia ryb, zobaczy co jedzą chętnie, czego jeść nie chcą i w ten sposób ustali prawidłową dietę dla swoich podopiecznych.

Najważniejsze, aby dieta naszych ryb była prawidłowo zbilansowana i kompletna pod względem odżywczym. Zacznijmy od tego, czym paletki żywią się w naturze. To zostało już zbadane, w żołądkach odławianych z naturalnego środowiska paletek znaleziono małe krewetki, owady i larwy owadów, małe ryby i spore ilości materiału roślinnego. Preferencje paletek jeśli chodzi o pokarm są bardzo elastyczne. Przyzwyczajają się one do podawanego pokarmu i przy wprowadzaniu nowych karm trzeba być cierpliwym, bo nie od razu będą chciały jeść „nowości”. Prawidłowa dieta paletek to dieta wysokobiałkowa (co najmniej 40% białka),tłuszcze powinny stanowić ok. 20%. To ważne informacje, które pozwolą nam przygotować odpowiedni miks. Ale najważniejsza jest (podobnie jak w przypadku każdych innych ryb) różnorodność. Pamiętać trzeba jeszcze o jednym - są to wrażliwe ryby. Jeśli chcemy karmić je gotowymi pokarmami mrożonym czy też żywymi dostępnymi w sklepach, to wybieramy tylko pokarmy hodowane w słonej wodzie. Ograniczymy w ten sposób ryzyko wprowadzenia do akwarium patogenów, które mimo że niegroźne dla innych ryb, paletkom mogą zaszkodzić. Rezygnujemy więc z kupnej ochotki, wodzienia, rurecznika itd. Bezpieczniejsze są np. solowiec, lasonóg, kryl, krewetki morskie.

Teraz słowo o miksach. Przygotowując własny pokarm trzeba pamiętać, aby pokarm pochodzenia zwierzęcego uzupełnić pokarmem roślinnym, bardzo dobrym dodatkiem do miksów jest spirulina, która dodatkowo zagęszcza nam pokarm. Najczęściej stosowanym składnikami w miksach są: serce wołowe lub serce indycze (oczyszczone), krewetki morskie, mięso ryby morskiej (unikamy ryb słodkowodnych ze względu na ryzyko wprowadzenia do akwarium patogenów), szpinak, marchewka, jabłko, spirulina. Jako dodatek uwydatniający kolor czerwony możemy dodać słodką paprykę. Pokarm możemy zagęścić żelatyną bądź zagęszczaczem pochodzenia roślinnego agar-agar (polecam!). Są też na rynku dostępne gotowe miksy, np. produkcji Ichthyo-Trophic. Zdania na temat bezpieczeństwa ich stosowania są podzielone, ja używam ich od dwóch lat i żadnych niepokojących objawów do tej pory nie zauważyłem. Przepisów na miksy są setki, wystarczy zajrzeć na fora o dyskowcach.

Pokarmy suche – ma je w ofercie praktycznie każda firma. Z moich obserwacji wynika, że najchętniej przyjmowane są granulaty Tetra, choć jest to zapewne kwestia przyzwyczajenia ryb. Ponieważ ważna jest różnorodność diety, pamiętajmy o karmieniu ryb różnorodnymi pokarmami. Dobrze jest podawać i miksa i pokarmy suche, aby nie przyzwyczaić ryb tylko do jednego rodzaju pokarmu.

I na koniec – jak często karmić paletki. Tutaj również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od wieku ryby. Młode, rosnące ryby karmimy kilka a nawet kilkanaście razy dziennie (jedzą praktycznie cały czas), dzięki czemu możemy wyhodować piękne,m duże okazy. Ryb dorosłych tak często już karmić nie trzeba, wystarczy im podanie pokarmu dwa razy dziennie. Ryby należy karmić małymi porcjami, tak aby zdążyły zjeść pokarm w ciągu kilku minut.
Ostatnio zmieniony 10 cze 2012, 22:27 przez skaczacy, łącznie zmieniany 1 raz.
"Dla mnie też niezbyt łaskawy był dzień"
Awatar użytkownika
skaczacy
Posty: 1439
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ~1000l, 160l, 27l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: skaczacy »

9) Podsumowanie i podziękowania:


Najważniejsze by dużo czytać i ciągle się uczyć. Nikt z nas nie jest doskonały i każdy czasem się myli. Fora są po to by zadawać pytania, a znajomi są po to by pomagać. Gdyby ktoś potrzebował pomocy to zapraszam, chętnie pomogę z paletkami.

Dziękuję wszystkim użytkownikom współtworzącym temat na discusforum.pl a szczególnie: dyzio44, rafal.gorz, weid, tomelek, DxM

a także koledze sepher za propozycje zmian i usprawnień w formie poradnika, proszę nie łączyć go z dyskowcami.
"Dla mnie też niezbyt łaskawy był dzień"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”