Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pozyskiwanie ryb rodzimych do akwarium.

Czyli z czym to się je.

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Pozyskiwanie ryb rodzimych do akwarium.

Post autor: wisłok »

Jako że biorę się za pisanie artykułów o naszych rodzimych rybkach, na wypadek gdyby ktoś się nimi nie daj Boże zainteresował przybliżę jak je poławiać i na co przy okazji tego tematu warto zwrócić uwagę bo niestety w sklepach zoologicznych bardzo rzadko można je dostać. Sprawa wydaję się teoretycznie prosta wystarczy wziąć narzędzie typu siatka akwarystyczną lub, podbierak, tzw. podrywkę, wiecierz, inny rodzaj sieci, wędkę, harpun czy agregat prądotwórczy i udać się nad wodę. Choć dwóch ostatnich narzędzi raczej nie radze używać, bo przynajmniej teoretycznie do akwarium wpuszcza się żywe ryby ;) . A teraz do rzeczy, odradzam poławiania ryb za pomocą siatek akwarystycznych czy podbieraków, dzięki nim co prawda możemy poławiać ryby wybiorczo, ale rybki są w większości gatunków ciut za szybkie, więc metoda ta jest mało efektywna. Sam do połowu niewielkich rybek, bo takie przecież poławiać będziemy używam tzw. podrywki lub żywołapki wykonanej z przeźroczystej butelki pet. Podrywka jest to kwadratowa siatka napięta na prętach i podwieszona na tyczce. Używa się ją w ten sposób że, opuszcza się ją na dno i na leżącą na dnie siatkę sypię się jakieś papu dla rybek, które służy jako przynęta, kiedy rybki napłyną nad siatkę energicznie ją unosimy nad wodę. Żywołapkę robi się bardzo prosto, bierzemy 2 butelki i ucinamy je poniżej szyjki jak w poniższym obrazku, całość sklejamy przywiązujemy sznurek dociążamy kamieniem i do środka umieszczamy również jakiś pokarm, zostawiamy całość w wodzie i po jakimś tam czasie wyciągamy ją.
Obrazek
Rysunek iście godny mojego talentu :P
A teraz trochę mniej ciekawie, czyli jak to się ma do prawa. Po pierwsze, nie poławiamy żadnych ryb chronionych, ale to jest chyba oczywiste. Dla ułatwienia w Polsce ochronie podlegają; alosa, babka czarna, b. szczupła, b. czarnoplamka, b. mała, b. piaskowa, ciosa, dennik, głowacz pręgopłetwy, g. białopłetwy, iglicznia, jesiotr zachodni, kiełb białopłetwy, k. kesslera, koza, koza złotawa, kur rogacz, wszystkie gat. minogów( to nie są ryby tylko bezżuchwowce, ale według polskiego prawa nimi są. Polskie prawo w tym temacie nie stoi najgorzej, wg. UE węgorz jest gadem, a ślimak winniczek rybą), paprosz, piekielnica, piskorz, pocierniec, różanka, słonecznica, strzebla potokowa, s. błotna, śliz, wężynka. Ponadto przeciętny akwarysta nie ma prawa do połowu jakich kol wiek ryb ze zbiorników których dzierżawcami lub właścicielami są podmioty prowadzące tzw. racjonalną gospodarkę rybacką, czyli w polskich warunkach wyłącznie PZW lub zawodowi rybacy. Każdy osobnik który nie jest legalnym wędkarzem lub rybakiem, traktowany jest przez prawo jako kłusownik, a takim koledzy serdeczni w niebieskich lub zielonych mundurkach mogą wlepić mandat w wysokości 200- 500 zł więc nie mało. Dura lex sed lex. Dla kolegów parających się akwarystyką, ale nie posiadających stosownych uprawnień pozostają wody niczyje lub prywatnych właścicieli, ale za wcześniejszą ich zgodą bo możemy być posądzeni o włam itp. W razie jakich kol wiek pytań, czy zastrzeżeń proszę o walenie w prost, temat pisałem na szybko więc zawiera liczne braki.

Literówki poprawiłam- Dżoena
Ostatnio zmieniony 06 wrz 2013, 21:46 przez wisłok, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Słonecznica i strzebla potokowa nie są pod ochroną, już nie są więc może dlatego ta pomyłka :)
Tylko żywe zioło :D
A.WILCZEK
Mecenas
Posty: 587
Rejestracja: 21 gru 2012, 11:11
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Rudna Mała k Rzeszowa
Akwarium: 180x55x45h
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: A.WILCZEK »

ja bym nie ryzykował pokazania się z podrywką nad wodą ;) ale takie fajne akwarium z pasiakiem (okoniem) czego by nie :D
Pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

justfilied233 pisze:Słonecznica i strzebla potokowa nie są pod ochroną, już nie są więc może dlatego ta pomyłka :)
Tu mnie zaskoczyłeś, początkiem ubiegłego roku gruntownie studiowałem "Ustawie o ochronie środowiska" z 2004 roku i jeszcze w tedy rybska te były chronione. Widocznie weszła jakaś nowelizacja w między czasie, wszystkich których wprowadziłem w błąd serdecznie przepraszam. Na przyszłość sprawdzę zanim coś napiszę.
A.WILCZEK pisze:ja bym nie ryzykował pokazania się z podrywką nad wodą ;) ale takie fajne akwarium z pasiakiem (okoniem) czego by nie :D

Fakt zapomniałem dopisać że na wodach należących do PZW okręgu Rzeszowskiego nie wolno używać tego narzędzia, również do opisanej prze zemnie żywołapki może się doczepić straż rybacka, bo nie jest to narzędzie wpisane na listę przyrządów legalnych.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

wisłok, mogę i ja się mylić ale z tego co sprawdzałem wyglądało że nie są :P
A co do podrywki to jeszcze w tamtym roku można było łowić chyba 1x1m ;) nie wiem jak w tym.
Tylko żywe zioło :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”