Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Rozmnażanie Prętnika karłowatego

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Rozmnażanie Prętnika karłowatego

Post autor: boggi »

Witam .
Tak jak w temacie , chodzi o Prętnika karłowatego , kilkakrotnie zauważyłem , ze samiec buduje gniazdo wśród roślin pływających , ale dziś widziałem a raczej nakryłem jak w pobliżu gniazda , ten teges, kilkakrotnie doszło chyba do zbliżenia .
Teraz pytanie : czy ktoś z kolegów lub koleżanek ma doświadczenie z tą rybą ?
Chodzi mi o składanie ikry , jak długo od zapłodnienia samica nosi ikrę w sobie ,bo tak sobie pomyślałem , że nie powinienem burzyć gniazda .
Gniazdo można łatwo zniszczyć podczas podmiany wody, myjąc tylną szybę lub przycinając rośliny. Nie chcę też popadać w paranoję , będzie coś , to będzie , cherry_ukasz kiedys pisał , że chętnie łapałby się na jakieś spokojne rybki :)
Jeśli chodzi o parametry wody to podane są tutaj : http://rzefa.podforak.ayz.pl/viewtopic.php?p=5043#5043
Dodam jeszcze , że temperatura wynosi 25° C

Właśnie teraz robiąc podmianę wody chciałem obskubać trochę nitki . przypadkowo ruszyłem to gniazdo . Patrzę a tam już ikra jest , myślę , że się wiele nic nie stało samiec powinien opanować sytuację , tylko teraz pytanie : co dalej ? zaopatrzyć się w kotnik i ikrę przełożyć , bo szczerze mówiąc to jestem zielony :)
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Parametry wody nie są tak bardzo istotne. Woda powinna być świeża i ciepła - 28 st. C (to je stymuluje do tarła). Przy 25 st. C nie wychowasz młodych. Obowiązkowo 28 st. musi być. Młode wykluwają się po 2 - 3 dniach od złożenia ikry. Samiec w tym czasie się nimi opiekuje. Odpędza wszystko co pływa. Samicę może nawet mocno uszkodzić. W ogólnym raczej ciężko będzie utrzymać potomstwo. Przydał by się osobny baniaczek. Kiedy młode "zjedzą" woreczek żółtkowy (czy jak to się zwie), to można zacząć je karmić micro vitem, albo zwykłymi płatkami rozdrobnionymi na pył.
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

szkoda że nie mam małego baniaczka . Pomyślałem sobie , że jeśli podkręciłbym grzałkę na ok 28 stopni i całe gniazdo przełożyć do kotnika , który musiałbym nabyć w poniedziałek. Chciałem dziś ale Carrefour jest raczej nieczynny po podtopieniu.
To może coś by było z tego

[ Dodano: 2009-06-29, 18:32 ]
Koledzy proszę pomóżcie , kupiłem kotnik i nie wiem , ale chyba przełożę całe gniazdo z ikrą i zobaczę , co dalej będzie się działo :)

[ Dodano: 2009-08-30, 13:05 ]
Odświeżam temat , ponieważ udało mi , a właściwie Prętnikom się rozmnożyć .
Kiedyś zauważyłem , że mam mniej nitek w akwa ale zaraz spostrzegłem , że Prętnik wije gniazdko .

Obrazek

Obrazek

W czwartek samica złożyła ikrę . Wczoraj ze względu na porządki w akwa , przed sesją konkursową przełożyłem gniazdo do garnka z niewielką ilością ok. 0,5 cm wody . Zapomniałem wieczorem włożyć z powrotem do akwa , dziś rano patrzę a tu zaczynają się " wykluwać " maluszki . W sumie , to zdziwiłem się , bo garnek stał przy oknie , które w nocy było uchylone , więc woda była zimna . Powoli dolewałem strzykawką wodę z akwa , żeby wyrównać temperaturę . Włożyłem kotnik do akwa i gniazdko z powrotem do wody . Jak na razie żyją . Młodych jest mnóstwo , ciekawe , czy zdołam przynajmniej kilka sztuk odchować .
Pasowałoby , bo obiecałem koledze i słowa trzeba dotrzymać :)

Obrazek

[ Dodano: 2009-08-30, 18:16 ]
jeszcze jedno pytanko , od kiedy mam podawać pokarm ?

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 19 paź 2015, 17:21 przez boggi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

boggi gratuluję zostania ojcem po raz kolejny ;] fajne takie gniazdo z glonów, te kropki na ostatnim zdjęciu to młode?:D
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Dziękuję , Prętniki pierwszy raz się rozmnożyły , wtedy włożyłem gniazdo do kotnika i nic z tego nie wyszło . Te czarne kropki to są młode , jak klikniesz na fotkę, to otworzy się w nowym oknie większe . Teraz są już takie żywe , bo rano tak godzinkę po wykluciu się , to pływały jak bączki dookoła własnej osi :)
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

Gratuluje Bogdanie ! To wspaniała zapłata za komplikacje jakie przeszedłeś ostatnimi czasy ;)
P.S.-Czekam na fotorelację twojego przychówku :P
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Dzięki
Fotorelacja będzie , od kiedy mam im podawać pokarm ? Od tego zależy , czy będzie co fotografować ;) A tak poważnie , to chyba zetrę pokarm w płatkach na pył i troszeczkę im dam
Mateusz
Posty: 508
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:11
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Mateusz »

Wielkie gratulejszyn :D Czekamy na zdjęcia! :)
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Nawet sobie nie wyobrażacie , jakież było moje zdziwienie po powrocie z pracy. Patrze do akwa , młode żyją , nitek coś mało . No fajnie pomyślałem sobie , ale za kotnikiem Prętnik buduje nowe gniazdo :)
Pewnie będzie masowa produkcja ;)
Mateusz
Posty: 508
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:11
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Mateusz »

boggi pisze:No fajnie pomyślałem sobie , ale za kotnikiem Prętnik buduje nowe gniazdo :)
Pomału fabryka powstaje :) A niedługo hurtownie z prętnikami założysz :mrgreen:
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Właśnie zaczyna się wykluwać drugi miot , gniazdo jest w kotniku , razem z tym pierwszym.
Ciekawe , ile przeżyje .
Mateusz
Posty: 508
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:11
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Mateusz »

No to rób zdjęcia i dawaj :D
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Niestety , moja radość okazała się przedwczesna , z prętników będą chyba nici . Kiedyś zauważyłem jak samiec poskubywał coś z dna kotnika , mam taki siatkowy . Dziś patrzę a tu jest tylko kilka sztuk . Następnym razem muszę się lepiej przygotować i przede wszystkim zapewnić im pokarm . Mam 2 trupki , wyrzuciłem je do kosza .
Ale może nie będzie tak źle , jeszcze kilka sztuk jest . Nie mam drugiego akwa , no chyba , , że zaopatrzę się w inny kotnik
Ostatnio zmieniony 05 wrz 2009, 7:16 przez boggi, łącznie zmieniany 1 raz.
Mateusz
Posty: 508
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:11
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Mateusz »

Szkoda maleństw, ale dobrze, że więcej nie zginęło :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”