Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Mini przegląd małych rybek do akwarium + fotografie

Przegląd małych rybek/rybek ławicowych

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Piteero
Posty: 200
Rejestracja: 17 gru 2011, 23:05
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sędziszów Młp
Akwarium: 54l
Płeć:
Wiek: 39

Mini przegląd małych rybek do akwarium + fotografie

Post autor: Piteero »

Witajcie!
Zastanawiając się nad przyszłą obsadą dopiero co założonego 54 litrowego szkiełka, postanowiłem przygotować taki mini przegląd ciekawych rybek. Jeśli komukolwiek mogłoby to być potrzebne to zapraszam do lektury :) Za wszelkie nieprawidłowości i ewentualne błędy pisowni przepraszam i proszę o sprostowanie. Jeśli macie dodatkowo jakieś pomysły co do rybek to też proszę wrzucać ;)


Bystrzyk Amandy
Obrazek
Akwarium
40litrowe akwarium będzie odpowiednie dla małej ławicy.
Długość
Głównie do 2,5 cm, rzadko do 3cm.
Odżywianie
Rybom należy podawać bardzo drobny pokarm żywy i mrożony (np artemia oraz larwa komara) lub suchą karmę w postaci płatków.
Temperatura
Przedział temperatur tolerowanych przez ten gatunek to 23-28°C
Warunki Hodowlane
Optymalny odczyn Ph wody waha się między 6,0 a 7,0 a twardość ogólna 2-10°dGH. Ryby te osiągają pełne wybarwienie jedynie w wodzie o doskonałej jakości, w zbiorniku z niezbyt jasnym oświetleniem oraz ciemnym podłożem. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinami w części tylnej oraz po bokach. Należy zostawić rybie dużo wolnej przestrzeni do pływania ponieważ jest ona niezwykle aktywna

Bystrzyk Czerwony
Obrazek
Akwarium
Stadko rybek należy trzymać w akwarium min 54l.
Długość
ok 4 cm.
Odżywianie
Pokarmy płatkowane, żywe i mrożone. Raczej preferuje pokarm żywy, który w okresie letnim można urozmaicić o mszyce. Uznawany jest za gatunek mało wybredny pokarmowo.
Temperatura
około 20-26 C. Dobrze znosi spadki temperatury nawet poniżej 20 C.
Warunki Hodowlane
Nie sprawia większych trudności hodowlanych. Akwarium powinno być średnie lub duże, nie zbyt mocno oświetlone, częściowo dobrze zarośnięte w wolną przestrzenią do pływania. Parametry wody: pH 6,0-7,0; miękka do twardej, 2-20 n, stara-regularnie nieznacznie odświeżana.

Bystrzyk Ozdobny
Obrazek
Akwarium
Min 54l dla małej ławicy.
Długość
Około 4 centymetrów.
Odżywianie
Spożywa wszystkie rodzaje pokarmów, Dieta powinna być możliwie urozmaicona.
Temperatura
Toleruje temperatury z zakresu 23-28 C
Warunki Hodowlane
Bystrzyk ozdobny i jego pokrewne gatunki jest rybą stadną. Najlepiej prezentuje się w miękkiej i kwaśnej wodzie z dodatkiem garbników. Zbiornik powinien posiadać sporo przestrzeni do pływania oraz kryjówki z gęstych roślin. Można do trzymać w zbiorniku ogólnym, przebywa głównie w środowych warstwach wody. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny pływające, które tłumią światło oraz raczej ciemne podłoże.

Drobniczka Jednodniówka
Obrazek
Akwarium
Min 30l dla małej ławicy.
Długość
Samice - 3,5 cm, samce - 2 cm.
Odżywianie
Preferują żywe i mrożone wodne bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek i komarów oraz dafnie. Chętnie spożywa również pokarmy płatkowane. W skład jej diety powinien również wchodzić pokarmy roślinny.
Temperatura
Od 19 do 30 C.
Warunki Hodowlane
Woda o pH 6,0-7,0; twardość od miękkiej do 20 n. Bardzo dobrze czuje się w wodzie z dodatkiem soli kuchennej.

Fantom Czarny/Barwieniec Czarny
Obrazek
Akwarium
Mała ławica z powodzeniem zadowoli się akwarium min 54l.
Długość
Dorasta do około 4,5 centymetrów.
Odżywianie
Zjada różne pokarmy suche oraz pokarm żywy. Szczególnie lubi dafnie, larwy komarów i ochotek.
Temperatura
Preferuje temperatury z zakresu 22-26 C.
Warunki Hodowlane
Ten gatunek nie ma szczególnych wymagań, co do parametrów wody, jednakże powinna ona być dobrej jakości. By móc cieszyć oko pięknym widokiem tych ryb należy utrzymać je w większym stadzie pływającym po otwartej przestrzeni akwarium. Nie można zapomnieć o przygotowaniu kryjówek w gęstej roślinności. Piękne kolory barwieńca najlepiej się ukazują w niezbyt jaskrawym świetle. Dobór współmieszkańców powinien przebiegać bardzo ostrożnie. Powinny to być gatunki spokojne i nie wykazujące tendencji do obgryzania płetw. Niektóre ryby mogą pokusić się na okazałe płetwy barwieńca.

Fantom Czerwony/Barwieniec Czerwony
Obrazek/d0116522_237169.jpg[/img]
Akwarium
Mała ławica z powodzeniem zadowoli się akwarium min 54l.
Długość
ok 4,5cm
Odżywianie
pokarm żywy, mrożony, suchy
Temperatura
20 - 25 [°C]
Warunki Hodowlane
Peha w granicach 5,5 – 6,0, twardość: miękka - średnio twarda. Barwieniec (zwany również bystrzykiem z Serpa lub fantomem czerwonym) jest rybą słodkowodną pływającą w grupach (ławicach) w dolnej części zbiornika. Są to rybki delikatne oraz spokojne (samce czasem puszą się, ale nie krzywdzą wzajemnie).

Gupik Endlera
Obrazek
Akwarium
Dla haremu 3 samic i 1 samca wystarczy 30l akwarium.
Długość
Samice gupika dorastają do około 5 cm, samce do 3 cm
Odżywianie
Większość wszystkich dostępnych w sprzedaży pokarmów. Należy podawać również pokarmy roślinne.
Temperatura
Znoszą szeroki zakres temperatur. Najlepiej gdy temperatura wynosi od 21-23C
Warunki Hodowlane
Gupik uznawany jest za bardzo wytrzymały gatunek. Nie należy hodować z gatunkami ryb wykazującymi tendencje do obgryzania płetw. Gupiki wymagają otwartej przestrzeni do pływania. Ogólnie jakość wody powinna być dobra. W celu zapewnienia optymalnych warunków można dodać niewielką ilość soli do wody (1 łyżeczka na 5 litrów wody) Nie wymaga dużego akwarium ( min 30 litrów).

Kirys Panda
Obrazek
Akwarium
Małe stadko 6ciu rybek zadowoli się akwarium o wielkości ok 54l.
Długość
do 6 cm.
Odżywianie
Pokarm pobiera z dna akwarium. Chętnie spożywa tabletki pokarmowe oraz skąposzczety. Prawidłowe odżywianie odgrywa bardzo ważną rolę w hodowli tego gatunku.
Temperatura
22-26 C.
Warunki Hodowlane
Doskonale czuje się w jasnych zbiornikach z piaszczystym i miękkim podłożem. W akwarium rośliny pływające nie mogą całkowicie zasłonić dostępu do powierzchni wody, ponieważ kirysek panda dodatkowo oddycha przez jelito. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinami z boków oraz z tyłu. Akwarium o długości co najmniej 50-60 cm. Woda: czysta, 4-15°n, o pH 6,0-7,1. Elementy podłoża nie mogą posiadać ostrych krawędzi, ponieważ gatunek ten posiada bardzo 

Kirys Pigmej
Obrazek
Akwarium
Akwarium dla małej grupy kirysków powinno mieć ok 40l.
Długość
do 3cm
Odżywianie
drobny pokarm suchy uzupełniany żywym lub mrożonym
Temperatura
22-26st
Warunki Hodowlane
Ph: 6,0 – 7,5, twardość: miękka - średnio twarda. Gatunek ławicowy, który czuje się dobrze w liczniejszych grupach (jest mniej bojaźliwy i zestresowany). Spokojny, ciągle w ruch w poszukiwaniu pożywienia – szuka go w strefie przydennej, na liściach lub powierzchniach elementów dekoracyjnych (planując zakup tych rybek pamiętajmy o usunięciu elementów i podłoża o ostrych krawędziach). Ryby lubią niezbyt wysokie, ale przestronne akwaria z miękkim podłożem, bez silnego ruchu wody, z licznymi elementami drewnianymi – korzenie, gałęzie, z rozproszonym oświetleniem. Ryba oddycha nie tylko tlenem rozpuszczonym w wodzie, ale także powietrzem atmosferycznym (za pomocą jelita).

Danio Niebiański/Microrasbora Galaxy
Obrazek
Akwarium
30l akwarium będzie odpowiednie dla grupki tych rybek.
Długość
2,5 cm.
Odżywianie
Z chęcią spożywają pokarmy takie jak: rureczniki, oczliki, żywą artemię oraz pokarmy suche.
Temperatura
22-24 C. W czasie tarła 25-26 C.
Warunki Hodowlane
Jest gatunkiem stosunkowo mało wymagającym odnośnie parametrów chemiczno-fizycznych wody. Woda powinna być przejrzysta, średnio twarda o pH 7,0-7,5. Polecana jest hodowla w zbiorniku jednogatunkowym w większej grupie. Najładniej wyglądają na tle bogatej roślinności. W zbiorniku wielogatunkowym mogą zostać potraktowane za pokarm przez dużo większe ryby.

Neon Błękitny
Obrazek
Akwarium
Zbiornik o min 45cm długości.
Długość
Średnio 3cm. Dochodzi nawet do 5cm.
Odżywianie
Ryby należy karmić drobnym pokarmem żywym i mrożonym oraz suchą karmą w postaci płatków.
Temperatura
Przedział temperatur tolerowanych przez ten gatunek to 24-28°C
Warunki Hodowlane
Optymalny odczyn Ph wody waha się między 6,5 a 7,5 a twardość ogólna 3-10°dGH. Ryby te wybarwiają się w pełni jedynie w optymalnych dla nich warunkach, w zbiorniku o przyćmionym oświetleniu oraz ciemnym podłożu. Akwarium powinno być odpowiednio przestronne z roślinami pływającymi, dającymi cień oraz sadzonymi w kępach. Pozwala to na zapewnienie rybom dostatecznej przestrzeni do pływania. Ryba ta wymaga zbiornika o wymiarach minimum 60x30x30 cm. Ma silnie rozwinięty instynkt stadny dlatego należy ją hodować w dużej grupie, w której liczba samic powinna przeważać nad liczbą samców. W akwarium biotopowym południowoamerykańskim Neony Błękitne mogą być hodowane z innymi bardzo małymi kąsaczami, spokojnymi pielęgniczkami oraz sumikami. W akwarium towarzyskim natomiast najlepiej czują się z równie spokojnymi gatunkami.

Neon Innesa
Obrazek
Akwarium
Zbiornik o min 45cm długości.
Długość
W akwariach do 4 cm, w naturze największy znaleziony osobnik miał tylko 22,2 mm.
Odżywianie
Drobny pokarm płatkowy, drobne preparaty, a ponadto mrożone lub żywe malutkie wodne bezkręgowce takie jak: dafnie, larwy komarów i ochotek, pokarmy płatkowane.
Temperatura
Od 22 do 25 C. Toleruje również nieznacznie niższe temperatury.
Warunki Hodowlane
Toleruje prawie każdą wodę, jednakże najlepiej jak jest to woda miękka do średnio twardej. Neon Innesa lepiej adoptuje się do różnych odczynów pH, niż neon czerwony. Pamiętajmy jednak, że nie zniosą zaniedbywania podmiany wody, czego często wynikiem jest słabe natlenienie i duża zawartość azotanów. Światło niezbyt jaskrawe. Gatunek ten nadaje się do akwarium towarzyskiego, jeśli nie zamieszkują w nim duże ryby, ponieważ neony mogłyby stać się ich pożywieniem. Neon Innesa nie wymaga zbyt dużej uwagi akwarysty, ale powinien być hodowany w większym stadzie. Gatunek ten źle znosi zbyt jasne podłoże i oświetlenie. Bardzo dobrze czuje się w akwarium z bujną roślinnością i wolna przestrzenią do pływania. Jest rybą dosyć spokojną, ale wrażliwą na zmiany parametrów wody.

Otosek
Obrazek
Akwarium
Mała grupka otosków wymaga min 30l akwarium.
Długość
Odnotowano wielkości do 5,5 cm, prawie zawsze jednak mniejsze.
Odżywianie
Głównym składnikiem pożywienia otoska są glony. Można je uzupełniać opadającym granulatem, pałeczkami i tabletkami na bazie roślinnej. Najczęściej w akwarium jest zbyt mało glonów, aby mogły się tylko nimi wyżywić.
Temperatura
Powinien znajdować się w wodzie o parametrach 22-26 C.
Warunki Hodowlane
Znakomicie się nadaje do akwariów wielogatunkowych, ponieważ jest rybą spokojną. Początkowo może okazać się dość wymagający co do parametrów wody. Przy wprowadzeniu otoska do akwarium woda powinna być miękka o odczynie kwaśnym, o pH wynoszącym nawet 5, po czym można go stopniowo zmieniać na neutralny, a nawet nieznacznie wyższy. Po takich zabiegach otosek nie powinien mieć problemów z zaaklimatyzowaniem się w warunkach akwarium. Zbiornik powinien być mocno obsadzony roślinnością, wraz z ewentualnymi współmieszkańcami, o łagodnym usposobieniu. Lustro wody może pokrywać niewiele roślin pływających, ponieważ zbyt duża ich ilość utrudnia dostęp do powietrza atmosferycznego. Oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe.

Proporczykowiec z Kap Lopez
Obrazek
Akwarium
Dla jednej pary lub haremu wystarczy akwarium ok 30l.
Długość
Ryba ta osiąga wielkość około 6 cm długości.
Odżywianie
Naturalnym pożywieniem proporczykowca są larwy i poczwarki komarów. W niewoli ta ryba chętnie zjada wszelki pokarm żywy, ale i suszony pokarm odpowiedniej jakości.
Temperatura
Preferuje temperatury od 21 do 25 C. Są wrażliwe na gwałtowne zmiany temperatury.
Warunki Hodowlane
Zbiornik powinien być przykryty szklaną pokrywą, ponieważ te ryby często skaczą. Wymaga akwarium gęsto zarośniętego roślinami o miękkich listkach, napełnionego do poziomu około 20 cm. Zbiornik może być zaopatrzony w rośliny pływające, nie powinien być zbyt jaskrawo oświetlony. Dekoracje i podłoże mogą być ciemne. Woda powinna być bardzo miękka z niewielką zawartością garbników o pH około 7. Generalnie jakość wody powinna być dobra. W akwarium powinien następować łagodny ruch wody. Może być hodowany tylko w towarzystwie małych, łagodnych gatunków o zbliżonych wymaganiach środowiskowych. Źle dobrani towarzysze mogą poobgryzać zwisające końcówki płetw proporczykowca.

Rasbora Hengeli
Obrazek
Akwarium
Dla tych razbor min wielkość zbiornika powinna wynosić 54l (60cm długości).
Długość
2,5-3,5 cm.
Odżywianie
Chętnie spożywa pokarmy płatkowane i żywe.
Temperatura
23-27°C.
Warunki Hodowlane
W zbiorniku powinna znaleźć się gęsta roślinność, rośliny szerokolistne oraz pływające. Nie należy zapominać również o wolnej przestrzeni do pływania. Woda: pH poniżej 6,5 (lekko kwaśna) oraz miękka (2-10°n). W jednym akwarium należy hodować grupę ryb, ponieważ są to typowe ryby stadne.

Razbora Borneańska
Obrazek
Akwarium
Dla grupy 10 osobników odpowiednie będzie min 40l akwarium.
Długość
3cm
Odżywianie
pokarm żywy, mrożony, suchy - bardzo rozdrobnione
Temperatura
24 - 28 [°C]
Warunki Hodowlane
Ph: 5,0 – 7,0. Woda miękka. Jest to ryba ławicowa – dobrze czuje się w większej grupie (około 10 sztuk), spokojna, nieśmiała w stosunku do innych ryb. Podczas tarła samce przejawiają terytorializm, ale nie są agresywne.  Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami (konieczna obecność roślin pływających), z licznymi kryjówkami: korzenie, doniczki, z piaszczystym podłożem i wolnymi przestrzeniami do pływania. Do wody można dodawać liście bukowe, dębowe, garbniki (można je wymieniać co kilka tygodni lub pozostawić do całkowitego rozkładu). Wodę farbujemy torfem (umieszczamy go w siatce i moczymy w zbiorniku do uzyskania ciemnej barwy wody).

Razbora Klinowa
Obrazek
Akwarium
Dla stada razbor 54l to minimum.
Długość
4 cm.
Odżywianie
Toleruje większość pokarmów, ale może nie zjadać żywego, opadłego na dno pożywienia.
Temperatura
23-28 C, zalecana 27 C w zbiornikach tarliskowych.
Warunki Hodowlane
Razbora klinowa prezentuje się najlepiej w ławicy w lekko przytłumionym świetle. Woda powinna być uboga w wapno, dojrzała, lecz odpowiedniej jakości, jednocześnie miękka i lekko kwaśna o odczynie w granicach 6-6,5. Podłożem powinna być mieszanina torfu i piasku. Większość akwarystów chciałaby od razu wpuścić ryby do swojego zbiornika. Zanim jednak to zrobimy, upewnijmy się czy na pewno warunki w naszym akwarium ustabilizowały się. Regularna podmiana wody jest konieczna dla ich zdrowia. Nie powinna towarzyszyć dużo większym rybom, nawet jeśli nie polują na nią.

Szczupieńczyk Karłowaty
Obrazek
Akwarium
Dobrze się czuje w niskim a długim akwarium. Min to 40l dla małej grupki.
Długość
Szczupieńczyk karłowaty osiąga długość od 3 do 4,5 cm.
Odżywianie
Żywi się wyłącznie żywym pokarmem, np. wrotkami.
Temperatura
Preferuje temperatury z zakresu 23-26 C.
Warunki Hodowlane
est on delikatną i małą rybką, która nie nadaje się do akwarium zbiorowego. Jeśli będzie hodowany z przedstawicielami swojego gatunku, tylko wtedy będziemy mogli podziwiać jego piękne kolorowe ciało. Ryby te dobrze się czują nawet w niewielkich zbiornikach obsadzonych roślinnością. Woda powinna być miękka i lekko kwaśna.

Zwinnik Blehera
Obrazek
Akwarium
Dla małej grupy ryb wystarczające będzie akwarium ok 60l.
Długość
Dorastają do 5cm.
Odżywianie
Są wszystkożerne, dlatego powinniśmy im zapewnić w miarę różnorodną dietę. Chętnie jedzą płatki, mrożone i suszone larwy robaków itd.
Temperatura
22-27°C.
Warunki Hodowlane
Ph: 6,0 – 7,0, twardość: miękka - średnio twarda. Ryba lubi akwaria z licznymi kryjówkami oraz dużą ilością roślin.

Zwinnik Jarzeniec
Obrazek
Akwarium
Małe stadko można trzymać w ok 54l akwarium.
Długość
4 centymetry.
Odżywianie
Zjada większość pokarmów z uwzględnieniem drobnego żywego. Preferują trzy lub dwa mniejsze karmienia dziennie, niż jedno bardzo obfite. Szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku jeśli chcemy rozmnożyć ten gatunek.
Temperatura
Od około 22 do 28 C, w akwariach tarliskowych do 28 C.
Warunki Hodowlane
Zwinnik jest gatunkiem ławicowym, który potrzebuje wolnej przestrzeni do pływania oraz miejsc porośniętych roślinami. Nie należy hodować mniej niż 4 osobniki na raz. Najlepszym środowiskiem będzie dla niego miękka, lekko kwaśna woda, aczkolwiek toleruje niewielkie odstępstwa od tych parametrów. Po dodaniu do wody garbników uwydatni się kolor zwinników. Można taki efekt uzyskać dzięki umieszczeniu w akwarium korzenia lub zastosować wkład torfowy.

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 23 paź 2015, 15:12 przez Piteero, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Wydaje mi się, że dobrym pomysłem jest dopisanie minimalnej wielkości akwarium dla poszczególnych gatunków i skrobnięcie co nieco o rozmnażaniu ;)
Awatar użytkownika
Piteero
Posty: 200
Rejestracja: 17 gru 2011, 23:05
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sędziszów Młp
Akwarium: 54l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: Piteero »

mała aktualka zrobiona ;)
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Według mnie niestety połowa tych gatunków nie powinna się tu znaleźć, między innymi fantomy, razbora klinowa i inne tej wielkości rybki. :(
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
Piteero
Posty: 200
Rejestracja: 17 gru 2011, 23:05
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sędziszów Młp
Akwarium: 54l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: Piteero »

wisłok pisze:Według mnie niestety połowa tych gatunków nie powinna się tu znaleźć, między innymi fantomy, razbora klinowa i inne tej wielkości rybki.
czemu tak twierdzisz?
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Szczerze mówiąc to w tym akwarium nie powinno się znaleźć 90% tych ryb które tu podałeś ;)

Skąd brałeś opisy ryb ???
Awatar użytkownika
Piteero
Posty: 200
Rejestracja: 17 gru 2011, 23:05
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sędziszów Młp
Akwarium: 54l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: Piteero »

Minimalne wymagania co do wielkosci akwarium dla kazdego gatunku bralem z kilku encyklopedii. Poza tym jest to temat o relatywnie malych rybkach akwariowych, wiekszosc lawicowych. A temat moze byc tez przydatny wlasciwie dla kazdego kto zaklada akwarium. Jesli nie - prosze o usuniecie i nie bedzie przeszkadzal. Mi osobiscie przeglad sie przydal :-)
Awatar użytkownika
mariusz
Posty: 678
Rejestracja: 18 mar 2010, 17:46
Imię: MARIUSZ
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 360,70
Płeć:

Post autor: mariusz »

o które rybki konkretnie chodzi....
bo ja tu wiekszych błędów nie widze...
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Podpinam się pod pytanie Mariusz, które z wyżej wymienionych ryb nie nadają się do 54l? I dlaczego?

Piteero, poczytaj o drobnoustkach jeszcze.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Bystrzyki, fantomy, microrasbora i tak naprawdę wszystkie ławicowe które tu masz ;)

Jak sam wspomniałeś są to ryby ławicowe, a Ty masz w akwarium 54l o długości 60cm 14 gatunków samych ryb ławicowatych !!! Co jak pomyślę to mnie drgawki biorą, raz że to są jak sama nazwa wskazuje ryby ławicowate i one pływają w ławicach w obrębie swojego gatunku lub pomieszane w jednej ławicy w sporym akwenie dlatego albo jeden czy tam dwa gatunki ławicowatych takich jak np. rasbory które masz po 10 sztuk, albo wcale wg mnie bo to żadnego sensu nie ma.

Druga sprawa, fantomy, bystrzyki, neony potrzebują sporej przestrzeni do pływania, a 60cm to dużo nie jest, dla nich min. to 100cm ;)

Trzecia sprawa, dobrałeś fatalnie ryby, Proporce preferują wodę raczej chłodniejszą o temp. 22 stopnie, a np. neony błękitne już temperaturę raczej wyższą ok. 27 stopni. Dlatego sam pomyśl i dojdź do odpowiednich wniosków ;)

Inna sprawa Drobnoustki tak jak comatose, proponuje. To może jeszcze welona wpuść ???

Drobnustki to ryby małe, ale również ławicowe które potrzebują sporo przestrzeni do pływania i tak np. Nannostomus marginatus dorasta do ok. 2,5-3cm max, a ławica 10-15 sztuk potrzebuje akwarium o długości min. 80cm, miałem te ryby i widziałem ich zachowanie. Inna sprawa, że większość drobnoustków w naszym kraju, jeżeli już są w sklepach (oprócz Bekfordów z Azji) to są to ryby dzikie dlatego potrzebują odpowiednich warunków, a wątpię, żebyś był w stanie im zapewnić wody o twardościach do 5 stopni i pH w granicach 6.

A te informacje które podałeś są tak rozbieżne że aż śmieszne, podajesz np., że Razbora Borneańska potrzebuje pH od 5 do 7. No to jest to taka rozbieżność jak np. ja napisałbym, że zarabiam od 2ts. do 6tys., a rzeczywiście zarabiał 2tys. ;) Tak to się mija z prawda jakąkolwiek ;), a wiadome, że gatunek tej Rasbory potrzebuje wody o pH ok. 5-5,5 bo żyje w BW Azji ;)

Także nie piszmy takich herezji bo to na lekką kpinę zakrawa. ;)
Awatar użytkownika
Fatty
Posty: 825
Rejestracja: 08 sty 2012, 14:07
Imię: Lidiu
Lokalizacja: Kolbusia
Akwarium: cztyrdziści pinć!
Płeć:

Post autor: Fatty »

ziemian pisze:Jak sam wspomniałeś są to ryby ławicowe, a Ty masz w akwarium 54l o długości 60cm 14 gatunków samych ryb ławicowatych !!!

z tego co ja zrozumiałam to nie jego obsada, tylko wyzbierał info nt kilka przykładowych gatunków i zamieścił tutaj w formie takiej ściągawki;)
Łączę w sobie 2 najlepsze cechy.
Gust nastolatki i budżet osoby dorosłej.
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Fatty, dobre spostrzeżenie bo tego akurat nie zauważyłem, a raczej nie doczytałem.

Co jednak nie zmienia faktu tego co napisałem ;)
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

No właśnie, to nie jest obsada. ziemian, zamiast się rzucać z zębami pomyśl dwa razy nad tym co piszesz. Nie będę się tutaj zagłębiał w wymagania przypisane do danego gatunku i co z czym można łączyć, ale śmiem twierdzić, że wszystko wymienione w pierwszym poście można trzymać w 54l.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
Piteero
Posty: 200
Rejestracja: 17 gru 2011, 23:05
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sędziszów Młp
Akwarium: 54l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: Piteero »

Fatty pisze:z tego co ja zrozumiałam to nie jego obsada, tylko wyzbierał info nt kilka przykładowych gatunków i zamieścił tutaj w formie takiej ściągawki;)
Dobrze zrozumiałaś. A wypocin kolegi ziemian, nie komentuję bo nie będę tracił czasu...z całym szacunkiem.
Poza tym u samej góry napisałem: "Za wszelkie nieprawidłowości i ewentualne błędy pisowni przepraszam i proszę o sprostowanie". A wiadomo, że niekiedy informacje znalezione w internecie są zbyt ogólnikowe. Sam też nie hodowałem wszystkich tych gatunków więc jak najbardziej proszę o uwagi :)
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Moje zdanie na temat tych gatunków jest inne i wg mnie z tego towarzystwa tylko rasbory z ławicowatych nadają się do tak małego akwarium.

Obsadę radziłbym dobierać pod kątem parametrów i temperatury wody ;)

Ale to tylko moje zdanie, przecież ja się nie znam... :>
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”