Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nicienie bananowe - "banana worms" dla narybku

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Nicienie bananowe - "banana worms" dla narybku

Post autor: zulix »

Dostałem porcję zarodową od kol. Keisaj więc opiszę jak się 'je je".

Robaki bananowe to wg mnie jedne z najłatwiejszych w hodowli pokarmów dla narybku. Według opinii w necie są mniejsze niż mikro węgorka. Ja karmię nimi skalary. Jak komuś potrzebna porcja zarodowa to prosić.

Pożywka dla robali jaką robiłem:
- pół kubka PodForAkowego płatków owsianych zalane wrzątkiem do pełna i ostudzone,
- pół banana,
- ćwiartka drożdży piekarskich.
Wszystko to rozpaćkane blenderem w postać kupy.

Pożywkę dałem do plastikowego wiaderka i dodałem porcję zarodową. Pożywka buzowała ze 2 dni - były przecież drożdże. Później po ściankach zaczęły wyłazić robale:
Obrazek
Takie cuś można ściągać pędzelkiem lub jakąś pałeczką i bełtać w akwarium z narybkiem. Robale powoli opadają na dno więc jeśli ryby z dna nie jedzą to trzeba dawać małymi porcjami aby ryby zjadły przed opadem. Jeszcze kilka godzin po opadzie widziałem na dnie wiercące robaki więc w wodzie żyją dłużej.

Po tygodniu zrobiłem drugą hodowlę ale poprzednia jeszcze działa (prawie 3 tygodnie od startu). Zapach hodowli jest specyficzny bo przecież drożdże... Mi akurat to nie przeszkadza. Rodzina mnie też nie op... Wiaderka mam jednak przymknięte z minimalną dziurą.

Pod mikroskopem nicienie wyglądają tak:
Obrazek

Obrazek

i filmik z wytwórni Holymood:
https://youtu.be/4mJAznm-q-Y
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

zulix pisze:Pożywka buzowała ze 2 dni - były przecież drożdże. Później po ściankach zaczęły wyłazić robale:
Szły prosto czy zygzakiem?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Wzorek był fraktalny. Krzywe Sierpińskiego czy co?
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Za dużo drożdży :roll:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Mówisz, że straty? Keisaj ma hodowle bezdrożdżową :)

A tutaj, kto wie? Może warto przedestylować później?
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Czy można taką porcję zarodową jakoś dłużej przechowywać?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Ja tam nie mam większego doświadczenia :P
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
akwarium0
Posty: 62
Rejestracja: 11 wrz 2015, 18:51
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:

Post autor: akwarium0 »

Nicień bananowy,bardzo dobry pokarm dla narybku,hodowałem go tak samo jak wyżej było opisane,ale bez dodatku drożdży,więcej papki z banana i to wszystko :> Niestety pomimo różnych opini w necie,co do wielkości,że są mniejsze od popularnego węgorka mikro,bynajmniej ja takiej różnicy nie zaobserwowałem,generalnie pokarm ok
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Ostatnio utrzymuję hodowle bez drożdży, tak aby przechować. Daje porcję zarodową do świeżej pulpy i czekam. Schodzi dłużej ale w końcu robaki są gotowe na obiad. Na tych wakacjach niestety ich nie potrzebowałem - nie mam narybku.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
akwarium0
Posty: 62
Rejestracja: 11 wrz 2015, 18:51
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:

Post autor: akwarium0 »

nicienia bananowego już nie mam,ale cały czas utrzymuje hodowle węgorka mikro i grindala,noi oczywiście priorytet to jaja solowca z dobrej firmy,oprócz tego to mrożonki czarna larwa komara i mrożona artemia,ogólno dostępny żywy wodzień..pokarmów w płatkach wogóle nie stosuję,tak jak larwy ochotki i rurecznika też nie uznaje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”