Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Bocje - technika kopania/rycia

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Bocje - technika kopania/rycia

Post autor: Greek »

Heloł, może nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak wymyślne techniki podczas kopania w podłożu stosują bocje. Ich południowoamerykańskie odpowiedniki - kiryski - zwyczajnie ryją pyszczkiem w piasku, zagłębiając się w niego przez postępowe ruchy całego ciała. Mało tu giętkości, czy gibkości. To samo można by powiedzieć o pielęgnicowatych, które jako należące do okoniokształtnych tym bardziej nie mają możliwości wyczyniać tu cudów, i najwyżej wbijają się w piach w przypadku agresywniejszego kopania, lub po prostu go pobierają do pyszczka w poszukiwaniu pokarmu.
W tym właśnie temacie chcę pokazać na zdjęciach jak one to robią no i oczywiście pochwalić się swoimi zwierzakami ;)

Pierwsza sprawa - użycie płetw brzusznych. U przykładowych kirysków podczas kopania są one bezwładne.
Gdy bocje przesiewają piach w poszukiwaniu czegoś do skonsumowania, wylatujący pył ląduje wprost na ich rozłożonych wszerz płetwach brzusznych:
Obrazek
Oczywiście nie jest tam on do niczego potrzebny, wręcz przeszkadza, więc należy się go pozbyć. Szybki, minimalny ruch w płaszczyźnie poziomej załatwia sprawę:
Obrazek
Piasek zlatuje z płetw, a bocja wykańczając ten ruch wspiera się na nich i wykonuje jak gdyby "krok", przesuwając się minimalnie naprzód i operacja filtrowania piachu się powtarza :)
Piasek zrzucony, odbijamy się...
Obrazek

... i hop! Wygięcie i wciągamy kolejną porcję potencjalnego papu :)
Obrazek
Opuszczamy się na brzuszek i wracamy do punktu pierwszego ;)
Poruszanie się na płetwach niczym ryba dwudyszna :>
Po takim żerze pozostają na piasku charakterystyczne dołeczki - w stylu powierzchni księżyca. Na powyższych zdjęciach przedstawione są rostraty, ze względu na to, że są bardzo odważne i nie boją się bliskości aparatu. Ponadto właśnie bocje z rodzaju Botia najczęściej w ten sposób żerują - inne preferują bardziej agresywne sposoby ;)

Niemniej bardziej ciekawe numery wyczyniają bocje tygrysie - one używają płetw brzusznych bezpośrednio do rycia! Robią to na dwa sposoby. Pierwszy "na pieska", mianowicie ciało układają jak na ostatnim zdjęciu powyżej i machają nimi naprzemiennie odgarniając piasek. Oczywiście nie wykopują dołków w pierwszej kolejności za pomocą płetw - gdyż po prostu byłyby one zbyt krótkie, aby sięgnąć dalej niż ich relatywnie długa głowa. Jednakże wbijając się w podłoże, piasek wzburzony przez końcówkę pyszczka ryby jest błyskawicznie zagarniany przez płetwy latające niczym skrzydełka kolibra i eksmitowany daleko za kopiącą rybę :tak:
Drugi sposób to metoda "na spychacza", czyli przyspieszona wersja techniki zilustrowanej zdjęciami. Różnica jest taka, że ryba w pozycji delikatnie nachylonej przodem do podłoża, zagłębia się nieco głową w piasek i wykonuje błyskawicznie, równoległe ruchy płetwami brzusznymi. Tylko nie tak, jak opisana B. rostrata, odbija się płetwami od podłoża, ale zapiera się o niego i podciąga nimi w ten sposób, że porusza się tylko w płaszczyźnie poziomej. Pomaga sobie w tym wszystkim dynamicznymi ruchami płetwy ogonowej, co czyni z całej operacji niezły sajgon :brrr:
Niestety nie posiadam żadnych sensownych fotek, przedstawiających kopiące bocje tygrysie. Systematycznie poluję, aby to uchwycić, jednak są zbyt dynamiczne, aby strzelić zdjęcie dobrej jakości, płochliwe, więc od razu uciekają , a do tego nie są typowym białorybem, a co za tym idzie są to sporadyczne "kopania", a nie dłuższy żer. Być może filmik byłby w tym przypadku skuteczniejszy. Jeśli będę coś miał to czym prędzej będę się chwalił :P

A co w takim wypadku, gdy podłoże stanowi nie piach, a żwirek? Ano z tym bocje również sobie dają radę na swój sposób. Mianowicie robią tak, jakby kopały dół łopatą ;) Kamyczek w otwór gębowy, wygięcie do tyłu, wygięcie w bok, odrzut kamyczka i bierzemy następny kamyczek. Gibkość i szybkość z jaką tę operację wykonują jest niesamowita i mocno zaskakuje. Ryba w zasadzie nie zmienia pozycji tylnej części ciała - całą operację wykonuje przednia jego część (wygięcie w dół, w górę, w bok), a przy tym bocja pozostaje cały czas w tym samym miejscu. Pozbywając się kamyka nie upuszcza go po prostu, ale odrzuca, nadaje mu składową prędkość poziomą (sic!).
Niestety w tym przypadku również nie posiadam dokumentacji foto i niestety się na to nie zanosi, bo w żadnym zbiorniku nie posiadam obecnie żwirowego podłoża.

Jako że tych zdjęć brak to pochwalę się innymi, a co :D

Jestem grzeczną bocją
Obrazek

......
Obrazek

No co?
Obrazek

A kuku
Obrazek

Obrazek


Takie te boćki kochane są :całuski: :miłość:
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Kopiemy!
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

O rany jak kopiemy!

Obrazek
Obrazek
Obrazek
^ proszę zwrócić uwagę na dynamikę ruchu płetw brzusznych
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 27 lut 2016, 0:29 przez Greek, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Nie kuś... tfu, tfu, bo wrócę do nich...
Rok temu kupiłem karłowate ale nie przeżyły akwarium HT więc musiałbym wszystko w swoim życiu zmienić...
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Z karłowatymi to podwójna strata, bo oprócz utraty miłych pyśków, spore przetrącenie kieszeni :(
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

No niestety spore bo było ich 6...
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
piter1991
Posty: 159
Rejestracja: 08 mar 2010, 17:22
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: piter1991 »

jakiej wielkości są twoje wspaniałe?
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Te w rurce to świeżo kupne mikrusy, a większe mają 8-9cm. To młodziki.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
piter1991
Posty: 159
Rejestracja: 08 mar 2010, 17:22
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: piter1991 »

jak powiększyłem zdjęcie wydawały mi się większe, mam jeszcze pytanko czym karmisz wspaniałe? I czy mógł byś dodać zdjęcie całego akwarium bo chciałbym zobaczyć jak masz urządzone bo na tym forum mało kto ma akwarium pod bocje.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

piter1991 pisze:mam jeszcze pytanko czym karmisz wspaniałe?
Całkowicie wszystkożerna ryba.
* mrożonki typu:
-artemia
-lasonogi
-kryl
-dafnia
Z tego typu żarcia planuję włączyć jeszcze mięso ryb i krewetek.
* z żywego obecnie raczej nic, biorąc pod uwagę podatność bocji na pasożyty jest to zbyt duże ryzyko, a hodowla samodzielna jest ok, tylko najbardziej dostępny do hodowli żywiec jest jednak zbyt tłusty (a na artemię jestem zbyt leniwy :P ); poluję obecnie na krewetki wiślane i Lumbriculus variegatus - i nimi chętnie skarmiałbym jako żywcem
* warzywa wszelakie, od najulubieńszych:
-żabienice ( :ale jaja: ) - to żart oczywiście, znam tańsze pokarmy :P
-zielony groszek (jego traktują jak regularny pokarm do szybkiego spożycia, natomiast na poniższych żerują już jak typowy białoryb)
-ogórek
-sałata (obecnie odpuściłem, bo tyle się mówi o "pryskanym", a sałata ma wszak bardzo dużą powierzchnię w stosunku do masy - co nie zmienia faktu, że lubią)
-brokuły
-cukinia
* naturalne "kuchenne" produkty zbożowe:
-makarony (te pełnoziarniste podchodzą im bardziej), polecam raczej nitki lub tagliatelle, gdyż istotne jest aby makaron był równo ugotowany. Grubsze formy pozostaną twardsze w środku i bocje ich nie zjedzą, chyba że rozgotujemy je bardzo - tylko, że wtedy niestety makaron będzie się potwornie rozpadał i zabrudzi wodę.
-ryże - zarówno biały, jak i brązowy, jak chcemy im zrobić dietę xd
-kasze
-groch
-soczewica
-Próbowałem z quinoą, ale zupełnie im nie podeszła - pewnie dlatego, że nie z Azji tylko SA. Pomyślały zapewne: co ty nam tu wrzucasz, co my jakieś paletki?! xd
* pokarmy sztuczne - generalnie obojętne. Nie zaprzątam sobie głowy jakimi rodzajami karmię, bo pilnuję żeby nie stanowiły więcej niż 1/4 diety ryb; tak czy siak zeżrą każdy rodzaj pokarmu suchego, spirulinę też lubią.

A nawet jakby ich nie karmić to 'no problem' - same się wtedy skarmiają systematycznie rzęsą, więc z głodu umrzeć u mnie nie są w stanie :P
piter1991 pisze: I czy mógł byś dodać zdjęcie całego akwarium bo chciałbym zobaczyć jak masz urządzone bo na tym forum mało kto ma akwarium pod bocje.
Wiesz, że dobry pomysł, nawet mi nie przyszło do głowy, że kogoś może interesować akwarium bez wymuskanych roślinek :D Może to sprawa bardziej na osobny temat w prezentacjach, jak będę miał okazję użyć sensowny aparat (akwarium jamnik, więc bez odpowiedniej jakości za przeproszeniem kupę widać :( ) to takowy założę, przy okazji może dodam tło, bo jakkolwiek mnie to nie robi żadnej różnicy, to tak jakoś wypada xd
Póki co takie marne zdjęcie, przepraszam bardzo za jakość, ale tak to jest jak aparat słaby, akwarium trzeba focić z daleka i w dodatku masa światła wydostaje się do pomieszczenia (dzięki mojej wyrafinowanej inwencji DIY), robiąc refleksy i ogłupiając aparat :/

Obrazek

Ryby generalnie na razie malutkie, więc nie ma tam całego drewna, które ma tam być, jest mniej zagracone niż docelowo. A tak wygląda akwarium dla striatek (mniejsze, więc zdjęcie już lepsze, bo z bliższa):

Obrazek

A tak właśnie lubią ogórka:
Obrazek

BTW, to z rurkami to oczywiście była kwarantanna, żeby nie było, że je bez podłoża trzymał :D
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Jakich wymiarów widział pan bocję w akwarium, podobno w naturze do 40 cm dorastają. ;)
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

duch amazonski pisze: pan
Co se Pan za :jaja: robisz? :P

Z reguły to niestety 20cm, ewentualnie kilka więcej :(
Natomiast zdarzają się wyjątki:
http://www.loaches.com/species-index/cl ... cracanthus - tutaj taka 29-centymetrowa. - http://forums.loaches.com/viewtopic.php?t=20527
Generalnie pewnie rosną do tych 40cm:
http://www.tropicalaquarium.co.za/showt ... ed-or-real - tak na oko może mieć te 34-35cm, zależy od wielkości ręki ;)
Podobno smaczna (przynajmniej dla tych, co lubią ryby).
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”