Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Obsada 72l

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Arto1982
Posty: 6
Rejestracja: 02 gru 2015, 14:18
Imię: ARTO1982
Lokalizacja: Radymno/Jarosław
Akwarium: 72l
Płeć:

Obsada 72l

Post autor: Arto1982 »

Witam, to mój pierwszy post i mam pytanie. W tej chwili w akwarium mam 10 gupików (5/5), 5 neonków innesa, 2 kiryski spiżowe, 2 otoski i glonojada. Chciałbym dzisiaj dokupić 5 neonków, 2 kiryski panda i właśnie zastanawiam się nad samcem bojownika ewentualnie parką - czy to dobry pomysł?
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

To zły pomysł, gdyż obecny układ wymaga poprawy. Po pierwsze - nie ma możliwości, żeby dobrać takie warunki, aby zadowolić wszystkie ryby. Mówię przede wszystkim o neonach i gupikach. Ponadto dla "glonojada" tez zbiornik będzie ciasny. Tak samo dla kirysków spiżowych. Właśnie - wszystkie kiryski to ryby stadne, tak samo otoski. A neony - ławicowe.
Do wszelkich rozważań będzie potrzeba, abyś napisał jakie są parametry wody w akwarium i podał pozostałe istotne informacje, jak np. filtracja, co2, itp.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Arto1982
Posty: 6
Rejestracja: 02 gru 2015, 14:18
Imię: ARTO1982
Lokalizacja: Radymno/Jarosław
Akwarium: 72l
Płeć:

Post autor: Arto1982 »

Posiadam filtr wew. Aqua-szut turbo 550n, grzałkę tetra ht 200w, pozostałych informacji nie jestem w stanie podać ponieważ nie posiadam żadnych testów do wody. Co do stadnych rybek zamierzam je właśnie powiększyć tak jak pisałem. Otosków było trzy ale jeden popełnił "samobójstwo", gdyż pewnego dnia po powrocie z pracy zastałem go z głową wbitą w podłoże :).

[ Dodano: 2015-12-08, 11:43 ]
Widziałem w sklepie że bojowniki pływają razem z rybkami, a nie osobno w skrzynkach dlatego, o nich pomyślałem, bo czytając fora stwierdziłem że nie powinny atakować innych rybek.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Widziałem w sklepie że bojowniki pływają razem z rybkami, a nie osobno w skrzynkach dlatego, o nich pomyślałem, bo czytając fora stwierdziłem że nie powinny atakować innych rybek.
Kolego, przeczytaj jeszcze raz co napisałem ;) Toż tu nie chodzi o to, że nie dogadają się, ale o to, że ryby dobiera się tak, aby zapewnić im godne warunki.
Przede wszystkim bojownik nie może być hodowany razem z neonami Innesa. Tak samo jak neony z gupikami (co wcześniej pisałem).
Jeżeli:
Arto1982 pisze:nie posiadam żadnych testów do wody.
to należy zerknąć na stronę internetową swojego dostawcy wody i tam to sprawdzić. Powinien udostępniać takie informacje.
Niemniej - woda kranowa (w akwarium) z pewnością będzie mieć pH>7. To na wstępie dyskwalifikuje neony (jeżeli rzecz jasne nie będziesz zmieniał parametrów wody). W zależności od tego ile powyżej tej wartości 7 pH będzie, możliwe że odpadają również otoski i kiryski.
"Glonojad" jak i kirysek spiżowy to zbyt duże ryby do tego zbiornika.
Arto1982 pisze: Co do stadnych rybek zamierzam je właśnie powiększyć
Różne rzeczy można powiększać, ale rybek nie polecam.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Arto1982
Posty: 6
Rejestracja: 02 gru 2015, 14:18
Imię: ARTO1982
Lokalizacja: Radymno/Jarosław
Akwarium: 72l
Płeć:

Post autor: Arto1982 »

Witam mam pytanie, czy bojownik jest rybą która atakuje tylko w nocy, bo w dzień spokojnie pływa i nie zaczepia innych rybek?
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Arto1982, sądząc po nicku jesteś w takim wieku, że powinieneś umieć rozumieć to co czytasz. Rozumiesz, że ryby dobiera się pod warunki, które możesz im zapewnić, a nie zaczyna się od zastanawiania się czy będą żyć w zgodzie?

Odpowiedź na Twoje pytanie jest taka, że z pewnością nie będzie Cię satysfakcjonować. Mianowicie: bojownik jest albo złośliwym agresorem, który będzie doprowadzał do pasji inne ryby i swojego opiekuna, albo łagodnym barankiem, którego obecność w akwarium opiera się na niemalże wegetacji i łypaniu mętnym wzrokiem. Nie ma innej odpowiedzi.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Arto1982
Posty: 6
Rejestracja: 02 gru 2015, 14:18
Imię: ARTO1982
Lokalizacja: Radymno/Jarosław
Akwarium: 72l
Płeć:

Post autor: Arto1982 »

Zastanawiałem się dlatego, bo dwóch moich znajomych ma również bojownika syjamskiego i obsadę taką jak ja + 1-2 gatunki więcej i żyje z rybkami w zgodzie, no ale faktycznie jest tak jak napisałeś - zależy jak się trafi. Może są jakieś szanse aby dać mu czas załóżmy 2-3 dni ale szkoda innych rybek.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Tragedii być nie powinno, jeżeli w akwarium będzie bujna roślinność/kryjówki. Wtedy innym krzywda by się nie stała, a agresora można by szybko usunąć. Ale podstawa to warunki.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Arto1982
Posty: 6
Rejestracja: 02 gru 2015, 14:18
Imię: ARTO1982
Lokalizacja: Radymno/Jarosław
Akwarium: 72l
Płeć:

Post autor: Arto1982 »

Tak jak piszesz warunki muszą być a moje akwarium jest świeże bo ma niecały miesiąc i już na start przechodziły rybki ospę. Roślinek mam trochę nasadzonych ale oprócz rogatka nic za szybko nie będzie od razu rosło, trzeba na to trochę czasu, ewentualnie bojownika mogę dać na razie do mniejszego 30l. Dziś zamierzam wieczorem sprawdzić czy przy zgaszonym świetle znów będzie atakował, jeśli tak to dziś powędruje do 30l do czasu zaroślinienia akwarium. No chyba ale nie orientuję się czy np. istnieje możliwość wymiany bojownika w sklepie w którym kupiłem go wczoraj na jakiś inny gatunek.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Kolego, nie rozumiemy się. Warunki, czyli:
Greek pisze:Do wszelkich rozważań będzie potrzeba, abyś napisał jakie są parametry wody w akwarium i podał pozostałe istotne informacje, jak np. filtracja, co2, itp.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”