Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Chłodna Azja-obsada.

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Chłodna Azja-obsada.

Post autor: wisłok »

Po rozstaniu z tanganiką planuję powrót do porzuconych niegdyś ogólnie rozumianych chłodnych wód Azji( ok. 18st. C). Z grubsza obsadę mam ułożoną: haremik 1+2 wielkopłetwów, 30kardynałków i "x" brzanek wielkołuskich. Na tym koniec pewników, teraz same niewiadome. Nie potrafię określić ile brzanek wielkołuskich może zamieszkać w 232l(116x40x50cm) bo nie mam pojęcia jaką wielkość osiągają, w internecie znalazłem rozrzut pomiędzy 4 a 15cm, troszkę spora rozbieżność więc czy ktoś z was miał je może? Myślałem też o brzankach zielonych lub różowych ale te mogą pastwić się nad płetwami wielkopłetwów lub też znajomy sugerował mi denisona ale te wydają mi się zbyt duże i ruchliwe na te akwarium. Druga sprawa nie lubię jak przy dnie nie pływa nic na stałe, wolę już by toń była pusta lecz nie mogę znaleźć nic poza przylgami chińskimi co by się dobrze czuło w tej temp. ale obawiam się że w lecie bez chłodzenia nie pociągną.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

wisłok pisze:nie mam pojęcia jaką wielkość osiągają, w internecie znalazłem rozrzut pomiędzy 4 a 15cm
Sądzę, że nieścisłość może wynikać z problemów ze znajomością nazwy naukowej tej ryby i powielania nieprawidłowych informacji na stronach internetowych - po wpisaniu w szukajkę hasła "Barbus oligolepis", wyskakują nam zdjęcia brzanki wielkołuskiej, a tak naprawdę nazwa ta tyczy się dużej brzany z Turcji.
Z tym że ja bym brzanki wielkołuskie w temperaturze 18st. sobie odpuścił.

Co do dna to niezawodną opcją, która nie przekręci się podczas upałów, jest Schistura robertsi.
W ostateczności można wybrać danio i rzucać im jedzonko na dno :D
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Ciekawa rybka ale, z piskorzowatych w Rzeszowie można dostać tylko popularne gatunki bocji, cierniooczki kuhli i mejersa oraz sporadycznie przylgi. Na takie cuda można czekać latami. Chyba że znasz jakiś sklep który ma te rybcie i je wysyła? Co do b. wielkołuskiej to na jakiejś stronie wyczytałem że optimum dla niej to 18-23C i nie ukrywam że jej wygląd bardzo przypadł mi do gustu więc dlatego ją uwzględniłem w obsadzie. Może to także spuścizna po tej prawdziwej brzanie z Turcji. Teraz jestem w kropce, kompletnie nie wiem czym ją zastąpić, do głowy przychodzi mi tylko notropis chromus ale to obywatel USA.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Nie, raczej ta brzana z brzanką nie są spokrewnione.
Czym ją zastąpić - ja bym proponował odeski.
Natomiast z tym dnem to będzie problem. Choć w sumie brzanki to ryby, które również po dnie buszują, więc których byś nie wybrał to nieco ruchu tam zrobią. Można by podpytać w tej hurtowni, w której Koledzy z forum wspólnie zamawiają - być może byliby w stanie załatwić te ślizy.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Łukasz
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 26 wrz 2011, 18:26
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sokołów Małopolski
Akwarium: 300l
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: Łukasz »

Fajnie wygląda stadko ruchliwych danio pręgowanych, zapomniana ostatnio rybka.
Osobiście preferuję dziką odmianę nie tą z weloniastymi płetwami.
Łukasz
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Źle się wyraziłem chodziło mi o to że razem z rozmiarem również temperaturę brzanka hodowana w akwariach ma przypisaną od swej kuzynki. W żadnym wypadku nie sugerowałem że jedna rybka pochodzi od drugiej, poresztą to dwa osobne rodzaje. Jednak przyznać muszę że do tej pory nie wiedziałem o tej tureckiej brzanie i myślałem że opisy ryby pod tymi dwoma nazwami rodzajowymi to wynik rewizji systematyki.
Co do danio owszem ryby piękne i godne zainteresowania ale bywało że skubały mi długopłetwe rybki dlatego wylądują u mnie kardynałki a nie one. Osobiście nie mam nic przeciwko odmianom długopłetwym ale o pomstę wołają rybki barwione np. na różowo czy zielono.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

A ja tak trochę inaczej...utrzymasz temp pomiędzy 18 - 20 stopni?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”