Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Przenoszenie ikry z ogólnego do tarliskowego

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Maciula
Posty: 4
Rejestracja: 27 lut 2016, 22:38
Imię: Maciej
Lokalizacja: lubuskie
Płeć:

Przenoszenie ikry z ogólnego do tarliskowego

Post autor: Maciula »

Witam,

Posiadam parkę glowaczyków barwnych która nie proznuje, trzeci raz złożyły juz ikre w przeciągu trzech tygodni.
Z racji tego, że z dwóch pozostałych wylegow uchoewly mi się tylko 3 sztuki, zastanawiam się nad przeniesieniem ikry. Sprawa jest o tyle trudna, że ikre składają na styku dwóch kamieni zakopanych w podłożu. Nie chciałbym ich ruszać gdyż może to poskutkowac wyplyniciem torfu do słupa wody.
Dodatkowo u glowaczykow od czasu złożenia ikry do wylegu samiec pilnuje ikry oraz wachluje ja aby dostarczyć maluchom więcej tlenu - odłowienie samca nie stanowi problemu.
Pojawiają się jednak dwa pytania:

1.W jaki sposób mógłbym przenieść ta ikre i w ogóle czy jest to możliwe bez ruszania dekoracji?
2. Czy po ewentualnym przeniesieniu samiec nie straci zainteresowania ikra poprzez zmianę środowiska i nadal będzie jej doglądał (oczywiście w przenoszonym zbiorniku będzie woda z głównego akwarium)?

Wylęg nastąpi za jakieś 4-5 dni, więc mam jeszcze czas na ewentualne działania.

Przeniosłam temat do odpowiedniego działu, uściśliłam tytuł. Dżoena
Ostatnio zmieniony 29 lut 2016, 16:15 przez Maciula, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Ad.1 Praktycznie rzecz biorąc tylko z podłożem czyli tymi kamieniami.
Ad.2 Nie rozmnażałem głowaczyków ale jeśli są one choć trochę podobne do pielęgnic to niepokojony samiec zje ikre.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
keisaj
Mecenas
Posty: 156
Rejestracja: 21 paź 2009, 21:43
Imię: Janek
Lokalizacja: Rzeszów/Nowa Wieś
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: keisaj »

Jakiś czas temu udało mi się odchować dość sporą ilość głowaczyków.
Odnośnie pytań to:
Ad.1 Tak jak napisał kol. Wisłok. Raczej tylko z elementem na którym jest złożona ikra.

Ad.2 Samca nie przenoś, on opiekuje się tylko ikrą. Jak narybek zacznie pływać to zapoluje na niego i urozmaici swoją dietę.
Obserwuj ikrę. Jeśli dobrze pamiętam to po ok 4-5 dniach powinno być widać rozwijające się larwy i "ikra zaczyna się poruszać". Wtedy możesz wraz z kamieniem przenieść ikrę i w docelowym akwarium umieścić ją w miejscu z dobrym przepływem wody.
W moim akwarium ikra była składana w kryjówce z ćwiartki kokosa na jego sklepieniu więc miałem ułatwione zadanie z przeniesieniem.
Głowaczyki to jednak sprytne ryby i po kilku takich manewrach ikra była składana w tej samej "grocie" z kokosa ale już na piasku.

Powodzenia. Głowaczyki to piękne rybki :)
Apistogramma borelli, Mikrogeophagus ramirezi,
Maciula
Posty: 4
Rejestracja: 27 lut 2016, 22:38
Imię: Maciej
Lokalizacja: lubuskie
Płeć:

Post autor: Maciula »

Dziękuję za porady, Keisaj dużo mi pomogłeś, na to nie wpadłem :) Będę musiał chyba poświęcić dekorację aby wyciągnąć maluchy.
Maciula
Posty: 4
Rejestracja: 27 lut 2016, 22:38
Imię: Maciej
Lokalizacja: lubuskie
Płeć:

Post autor: Maciula »

Ikrę udało się przenieść. Przeniosłem ja do zbiornika o tych samych parametrach (wodę zlałem z głownego) ale niestety 2 dni po wykluciu z niewiadomych mi powodów cały narybek padł.. Grzać grzalem, napowietrzacza nir posiadam ale ustawiłem ikre tak aby woda wyplywajaca z kaskady delikatnie nią bujala (jeszcze przed wylegiem). Jak głowaczyki złożą ikrę będę próbował raz jeszcze..
Awatar użytkownika
Gdl
Mecenas
Posty: 199
Rejestracja: 09 gru 2012, 18:07
Imię: Marcin
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 300l+250l+112l+54l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Gdl »

a karmiłeś je czymś? narybek w sensie
Maciula
Posty: 4
Rejestracja: 27 lut 2016, 22:38
Imię: Maciej
Lokalizacja: lubuskie
Płeć:

Post autor: Maciula »

Na początku po wykluciu muszą same strawic pechersyk żółciowy bodajże. dostały zawiesiny ze strzykawki, ale z tego co wyczytałem póki nie strawia nie ruszą nic innego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”