Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Sól w wodzie przy molinezjach i innych piękniczkowatych

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Sól w wodzie przy molinezjach i innych piękniczkowatych

Post autor: adams2121 »

Czy podajesz piekniczkowatym (Poeciliidae ) sól kamienna niejodowaną - element niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju ? ;)

Wydzielone z tematu: http://podforak.rzeszow.pl/posting.php? ... &comment=1 - zulix
Ostatnio zmieniony 16 lip 2016, 19:43 przez adams2121, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

melania pisze:,wode podmienialam 3razy w przeciagu miesiaca w znacznych ilosciach,chwilowo problem ustapil
Ehh, no to widzę problem. Jeżeli podmiana 3 razy w miesiącu to jakieś awaryjne rozwiązanie to boję się jak to wyglądało normalnie. Zacznij mierzyć podstawowe parametry, bo póki co to można wróżyć. W dwóch postach wspominasz o związkach azotu, a ani razu nie zmierzyłaś nawet NO3.
adams2121 pisze:Czy podajesz piekniczkowatym (Poeciliidae ) sól kamienna niejodowaną - element niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju ? ;)
Nie pisz proszę takich rzeczy, bo potem ludzie to powielają i błędne informacje się rozprzestrzeniają. Zapoznaj się z naturalnym zasięgiem molinezji i innych piękniczkowatych, a potem zastanów się dlaczego powyższe zdanie to nieprawda.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Post autor: adams2121 »

To doświadczenia własne - niewyczytane
A z początków lat 90 - gdy sam zaczynałem jako dziecko
A wszystko rozbija się o stężenie
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Kroiłeś zatem swoje ryby i jesteś wykształcony w tym kierunku, skoro piszesz o doświadczeniach własnych i konieczności dodawania soli dla prawidłowego rozwoju?

Tak - wszystko rozbija się o stężenie i akurat dla molinezji stężenie sodu może być zarówno zerowe jak i wyższe, bo w tak różnych rejonach one żyją.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Post autor: adams2121 »

Nie nie kroję ryb akwariowych , nie prowadzę laboratorium , nie szukam - bo nie było potrzeby , wygląd ryb i ich kondycja mówiły same za siebie .

Co do tematu - zrób kilka podmian częściej niż dotychczas - 2-3 w tygodniu o łącznej nieprzekraczającej 30 % na tydzień i obserwuj ryby
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

adams2121 pisze: wygląd ryb i ich kondycja mówiły same za siebie .
Zatem bardzo jestem ciekawy na jakiej podstawie potrafisz stwierdzić o niezbędności soli dla prawidłowego rozwoju.
melania pisze:ale dawna szkola mowila ze wode co pare mies przy dobrze ustabilizowanym zbiorniku sie wymienia
Pamiętajmy o tym, że "wymienia" nie oznacza że powinno się jej wymieniać w całości. Niby oczywiste, ale warto wspomnieć :)
melania pisze:,aqua jak pewnie wiesz powinno oczyszczac sie niemalze samo,
Pierwsze słyszę ;)
melania pisze: wszystko co zyworodne mnozylo sie na potege,
Z tym, że musimy wiedzieć, że rozród tak wytrzymałych gatunków nie musi świadczyć o dobrych warunkach.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Post autor: adams2121 »

Jeśli łamie regulamin - proszę wykasować

Tak ryby wyglądały u mnie
Akwarium wystartowało u mnie w 2008/9
Do 2013 r nie robiłem żadnych zdjęć ,
Każdy może ocenić

http://www.akwariumonline.pl/viewtopic.php?f=16&t=1221

Do podmiany co tydzień 2-3 czubate łyżki soli kamiennej niejodowanej.
Nie mogę inaczej odtworzyć, zdjęć gdyż w 2015 przestało istnieć .

Na podstawie w sumie 16 lat doświadczeń własnych z żyworodkami i solą , codziennych obserwacji ryb , ich zachowań mogę śmiało tak stwierdzić .
Niektóre zbiorniki z początku lat 90 które zakładałem działają do tej pory nieprzerwanie . ;)
Nigdy nie problem adzilem badań na rybach - to moje hobby
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Ehh, a czy ja gdzieś stwierdziłem, że dodatek soli jest dla nich niedobry i nie można jej stosować?
adams2121 pisze:Nigdy nie problem adzilem badań na rybach - to moje hobby
Twoje doświadczenia nie dowodzą po prostu tego co napisałeś - że ryby te wymagają soli do prawidłowego rozwoju. Co najwyżej to, że dobrze się czują w takich warunkach (jeśli masz porównanie). A ja poczułem się w obowiązku sprostować wprowadzającą w błąd wypowiedź, bo nie oszuka się faktów dotyczących zasięgu występowania tych ryb.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Post autor: adams2121 »

Co ma zasięg występowania do soli?
Dostać zyworodki z odlowu - u nas prawie niemożliwe
Hodowlane sa od lat - jak dla mnie brak związku, wszelkie odmiany barwne to efekt dzialalnosci czlowieka .
Gdyby była mowa jeszcze ze ryby melanii są z odlowu to bym to zrozumiał

Przejrzyj .Wątek z linku - cały i przyjrzyj się rybom a zwłaszcza największym .
Tej wielkości ryb nie znajdziesz
;)

A porównanie mam takie ze ze bez soli - u ludzi dookoła nie osiągały takich rozmiarów, wyglądu , kondycji itp. Itd.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Co ma zasięg występowania do soli?
Ma to, że ryby żyjące kilkaset metrów nad poziomem morza nie żyją w wodach słonawych. Ot co.
Przejrzyj .Wątek z linku - cały i przyjrzyj się rybom a zwłaszcza największym .
Tej wielkości ryb nie znajdziesz

A porównanie mam takie ze ze bez soli - u ludzi dookoła nie osiągały takich rozmiarów, wyglądu , kondycji itp. Itd.
Nie zobaczę tego, bo trzeba mieć tam konto.
Po pierwsze - rozmiar ryb nie jest żadnym wyznacznikiem prawidłowego rozwoju. Przeciwnie - ryba ponadnormatywnych rozmiarów jest rozwinięta nienaturalnie, podobnie jak skarlała.
Po drugie - chyba nie zauważasz, że są jeszcze inne zmienne niż obecność soli.
adams2121 pisze:Co ma zasięg występowania do soli?
Dostać zyworodki z odlowu - u nas prawie niemożliwe
Hodowlane sa od lat - jak dla mnie brak związku, wszelkie odmiany barwne to efekt dzialalnosci czlowieka .
Gdyby była mowa jeszcze ze ryby melanii są z odlowu to bym to zrozumiał
Pochodzenie ryb - czy odłów czy hodowla nie ma żadnego znaczenia, jeśli już to liczy się to skąd pochodzili przodkowie. Nie masz pojęcia skąd pochodzą przodkowie Twoich ryb, jak było hodowane ich potomstwo, nie masz porównania na jednej zmiennej (zawartości soli), ale stwierdzasz, że sól jest niezbędna do prawidłowego rozwoju (mimo faktów, które stoją z tym w sprzeczności).
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Wydaje mi się, że każdy pozostanie przy własnym zdaniu.

Z ciekawości zapytam dlaczego w większości książek, zwłaszcza starszych, pisze jak byk, że obecność soli w przypadku molinezji jest wskazana. Argumentują tym, że ryby żyły w rzekach wpływających do morza stąd się przyzwyczaiły. Jeśli to jakiś mit to skąd się niby wziął?
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

zulix, nie rozchodzi się o to, że nie może być tej soli. Rozchodzi się o to, że nie musi być.
To trochę tak jak z białym i czarnym - to, że coś nie jest białe, nie znaczy że jest czarne. Tak samo tutaj - jeśli piszę, że molki nie potrzebują soli to nie znaczy, że nie mogą pływać w wodzie z takim dodatkiem :)

Jeśli chodzi o te wskazania to jak najbardziej są one ok i w żadnym wypadku nie próbuję tego negować. W starych książkach, które mam również tak jest napisane. Tylko pamiętajmy, że słowo "wskazane" nie oznacza, że coś jest koniecznie potrzebne ;) Więc w tym wypadku literatura się nie myli.
Z czego wynikają takie zalecenia? Mam na to swoją teorię. Przede wszystkim P. sphenosp występuje również w pobliżach ujść rzek - jest to już argument, że ten gatunek toleruje podwyższoną zawartość sodu w wodzie. Choć ciekawa jest jedna rzecz - autorzy jakoś dziwnie upodobali sobie ten gatunek jeśli chodzi o propozycje dodawania soli do wody mimo, iż jego zasięg jest potwornie szeroki i obejmuje nie tylko wybrzeża, ale także (a w zasadzie w głównej mierze) tereny w głębi lądu. Natomiast mamy dwa inne popularne gatunki: P. velifera i P. latipinna. I w tym wypadku nie ma takiego ciśnienia na zapewnianie tym rybom słonawych warunków. Jest to ciekawe ze względu właśnie na naturalny zasięg występowania tych ryb. Pierwsza z nich żyje na samym czubku Jukatanu, natomiast zasięg drugiej z nich obejmuje całe północne wybrzeże Zatoki Meksykańskiej włącznie z Florydą, a skupia się na delcie Missisipi i terenie lekko na zachód. To są poważne podstawy, aby uważać owe gatunki za słonawowodne.
Ale wracając do teorii - wiemy, że molinezje to ryby twardolubne, zasadolubne. Żyją w wodzie o dużej przewodności i jest im tak dobrze - takiej potrzebują. Jak wiemy akwarystyka sukcesywnie przychodziła od nas z zachodu - być może generalnie nie mieli tam do czynienia z wodą o dużej przewodności, przez co dodatek soli był pomocny dla takich rybek. Generalnie w przeciętnych "kranowych" warunkach, gdzie woda jest twarda, doświadczenia akwarystów pokazują, że molinezjom to odpowiada.
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt - P. velifera była odkryta wcześniej niż popularna w akwariach P. sphenosp. Z tego powodu mogło być tak, że tej drugiej z automatu przypisano środowisko swojej bardzo zbliżonej, a wcześniej odkrytej krewniaczki.
Ciekawa jest także sprawa z innymi żyworódkami - wszak również mówi się o tym, że dodatek soli odpowiada np. mieczykom, gupikom czy platkom. Nie ma podstaw do negowania takich procederów. A wiemy, że nie są to ryby powszechne na wybrzeżach - w estuariach czy deltach. Wychodzi więc na to, że to tak naprawdę nie chodzi stricte o sól, a o przewodność wody, do której ta grupa ryb jest przystosowana i w jakiej dobrze się będzie rozwijać.
Reasumując - natura sama podpowiada nam w jakich warunkach ryby powinny się dobrze czuć - gdy rzucimy okiem na zasięg P. sphenosp, widzimy że żyją one zarówno na wybrzeżach jak i w głębi lądu. Jeżeli podwyższona ilość sodu byłaby im niezbędnie potrzebna to nie mogłyby się aż tak rozprzestrzenić (choć nie wiemy w którą stronę to zachodziło, raczej z głębi lądu na wybrzeże, bo większość żyworódek żyje właśnie tam), bo ryby źle rozwijające się po prostu by ginęły - czyli nie byłyby odnajdywane w takich warunkach. Myślę, że każdy przytaknie stwierdzeniu, iż przedstawiciele tej grupy ryb są wyjątkowo wytrzymałe, więc tym bardziej trudno doszukiwać się prawdy w stwierdzeniu, iż dodatek soli jest niezbędnym elementem dla prawidłowego rozwoju.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

No i warto wydzielić z tego nowy temat co robię.
adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Post autor: adams2121 »

Jako żem zawziety człowiek , udało mi się odnaleźć Stare zdjęcia część w złej jakości ( niestety ) a i fotograf ze mnie marny , sprzętu też brak - ryby zawsze ważniejsze ;)

Moje podejście może jest archaiczne - ale sprawdzone a ryby - najlepiej zobaczyć
Niektóre ryby miałem po 6-7 lat od urodzenia do śmierci ze starości .
W szczytowym okresie miałem 11 odmian barwnych i różniących się pletwami między sobą
Co tydzień podmiana i 2-3 łyżki stołowe soli .
W miedzyczsie rozmnażały mi się kundelki ancistrusa sp. Do tego odmiany White , jak również l144 . W różnych zbiornikach .

W przedstawionej 160 za filtracje odpowiadał aquaszut 750 następnie turbofilter 1500 + jbl 1501 .
Podłoże - pierwsze 5 -6 lat biało czarny bazalt , następnie piasek kreisel 098 .
Którego używam do dziś

Nie mierze też żadnych parametrów - oprócz temperatury.
Po rybach widać czy jest im coś czy nie .
Nie jestem też szarlatanem ani czarodziejem .
Ryby żyją u mnie długo i mają się dobrze .

Obrazek
Najstarsze zdjęcie z 2013 roku . Można też znaleźć na zdjęciu samice pawiaka ok 9 cm

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazekpoczątek miesiąca

Obrazekkoniec miesiąca
Na 44w /160 l bez nawozów - tylko rybie guano , przerybienie widoczne podmiana ok 20-30% 9 h święcenia + po podmianie 2-3 łyżki soli kamiennej niejodowanej

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Takie liście rosły ok 20 na miesiąc


Obrazek

Obrazek

Mało kto wierzył na słowo że da się - a jednak .
Większość prawd nie ma u mnie zastosowania - niestety
Rosliny rosną powoli , w równym tempie z, nie każda się zaadoptuje do moich warunków .
Może znajdę jeszcze inne ;)
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Dobrze, wszystko fajnie, tylko trochę szkoda Twojego zachodu, bo wciąż nie zrozumiałeś jakie stwierdzenie ja neguję :)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”