Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Brzanki sumatrzańskie

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Kadafix
Posty: 96
Rejestracja: 06 mar 2013, 21:39
Imię: Przemek
Lokalizacja: Żnin
Akwarium: 360l
Płeć:
Wiek: 28

Brzanki sumatrzańskie

Post autor: Kadafix »

Witam. Niedługo planuje zrobić restart akwarium i myślę o brzankach sumatrzańskich. Lecz mam kilka pytań:
1.W kranie płynie woda o gH 20 i ph około 7.8- czy taka woda nada się dla brzanek ?
2.Jeśli woda się nada, to ile sztuk w 250l (120x35x60l)
3.I odwieczny problem brzanek-towarzystwo. Myślałem nad 5 bocjami lub przylgami chińskimi, nadadzą się ?
4. Jakie rośliny oprócz twardych epifitów by się do nich nadawały.
Z góry dziękuje i czekam na opinie :)
Gdy ci smutno, gdy ci źle, weź w akwarium popatrz se :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Brzanki lubią się w kupie. W podobnym akwarium miałem około 20 (formy zwykłe i mszyste oraz kilka albinosów). Były bocje wspaniałe ale to chyba nie był idealny pomysł. Przylgi wymagają dość niskich temperatur - zawsze mi zdychały w lecie więc już sobie odpuściłem.
Z roślinami nie było problemu. Tolerowały na prawdę dużo popularnego ziela.

Co do biotopów to pewnie koledzy precyzyjnie opiszą :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

AD1. Zdecydowanie za twarda, pH wysokie ale jeszcze w granicach normy dla nich.
Ad.2. Patrz punkt pierwszy.
AD.3. Zależy jakie bocje, a przylgi odpadają zbyt wysokie temperatury jeśli chcesz zadbać o dobro brzanek.
Ad.4. Właściwie wszystkie poza co bardziej delikatnymi jak cabomba, świetnie pasują tu cryptocoryny które spotkasz w naturze tam gdzie brzanki.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”