Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Harem bojownika

Czy warto?

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Harem bojownika

Post autor: CHAPEK »

Hej

Harem bojownika jest często polecany do małych zbiorników (np. 54l).
Zgłębiając temat można jednak doczytać, iż często samiec nie toleruje samic, samice siebie nawzajem, czy też samice samca (z wyjątkiem okresu tarła).

I tu pytanie do osób, które hodowały bojowniki w haremach - Czy warto je hodować w haremie jeśli nie zależy nam na ich rozmnażaniu? Jak wygląda to w praktyce? I czy często zdarzają się wyżej wymienione problemy?

Drugie pytanie, jakie inne ryby wolno pływające proponujecie jako towarzystwo dla samego samca zakładając - zbiornik 54l (pomijając ryby przydenne, kirysowate, zbrojnikowate).
Przy większych zbiornikach mi na myśl przychodzi np. sumik szklisty
wojciech87
Posty: 22
Rejestracja: 22 lis 2014, 8:24
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Okolice Jarosławia
Akwarium: ~60L
Płeć:

Post autor: wojciech87 »

w starym zbiorniku 60l miałem harem bojownika i wszystko funkcjonowało. Owszem zdarzały się sprzeczki ale podczas budowy gniazda to się zawsze zdarza. Aby uniknąć 'nietolerancji' wystarczy zadbać o kryjówki(u mnie wystarczyła bujna roślinność). Nawet dochowałem się własnego bojownika bez oddzielania małych rybek.
kondzio20005
Posty: 1431
Rejestracja: 20 mar 2013, 17:21
Imię: Konrad
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: 54L, 31,5L
Płeć:
Wiek: 23

Post autor: kondzio20005 »

Ja miałem i bojowniki i prętniki w haremie razem z małą ławicą ryb. Czasem samiec samicę przegonił i tyle :) Kiedyś doszło do tarła u bojków (jakoś mi wtedy nie zależało na rozmnażaniu). Narybek pewnie został zjedzony i znów był spokój.

Co do rozmnażania bojków. Każdy pisze aby po tarle oddzielić samice od samca. Ja specjalnie zostawiłem. U mnie było wszystko w spokoju. Potem samiec co powinien być oddzielony od narybku jak to na każdej stronie pisze aby tak zrobić. Ja zostawiłem. Chyba do 4/5 miesiąca samiec był z małymi i wszystko było ok. Możliwe, że akurat był jakiś spokojny, ale drugi czy tam trzeci pod rząd? Coś to dziwne się wydaje dla mnie.

Jeżeli byś chciał mieć harem bojków w 54L, OK. Tylko pamiętaj o dużej ilości roślin. Możliwe,że uda Ci się odchować małe. Jedzenia na ten miesiąc,dwa w dojrzałym akwarium powinno wystarczyć. Piszę z własnego doświadczenia. Ja trzymałem ryby bez karmienia przez dłuugi czas bo zacząłem je karmić jak miały z 1cm? Wtedy mi jeszcze nie zależało na bojownikach aby rozmnożyć i odchować. (chciałem po prostu czegoś się nauczyć na własnych obserwacjach) Teraz mam ładne duże grubasy :D utrzymało mi się z 13/14 z 15 więc jest dobrze jak na drugi raz :D (za pierwszym wszystkie padły i nwm czemu :( )
I chciałbym zaznaczyć, że mam bojki z paru tareł w jednym zbiorniku. Trochę się potem bałem bo gdzieś wyczytałem, że podobno te starsze coś wydzielają do wody co mogłoby zabić młodsze. Jednak wszystko u mnie było w porządku.

Podsumowując wszystko jednym zdaniem. Jeżeli chcesz harem bojowników to wrzucaj tylko pamiętaj o dużej ilości roślinności aby w razie czego samiczki miały gdzie się ukryć i coś na taflę wody możesz wrzucić :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”