Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nowe akwarium dla dużego zbrojnika, potrzebna porada

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Sorprop
Posty: 2
Rejestracja: 09 sty 2017, 18:38
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Lubartów
Płeć:

Nowe akwarium dla dużego zbrojnika, potrzebna porada

Post autor: Sorprop »

Witam, od jakiegoś czasu borykam się z problemem dużych zbrojników. Popełniłem ogromny błąd nie pytając się o to co za zbrojnik pływa i kupiłem 3szt. Obecnie pływają sobie w akwarium 160x60x60: Obrazek
Dwa są wielkości ~25cm (może już większe). Jeden w granicach 20cm. Problemy są oczywiste: na tej powierzchni nie ma miejsca, aby mogły się spokojnie ukryć, a każdy ruch zrobiony w strachu, to łamanie roślin i robienie lejów w podłożu.

Mam dwie opcje:
1) znaleźć kogoś kto przygarnie tak duże ryby (szansa na to mała).
2) zakupić drugie akwarium i stworzyć im odpowiednie warunki

Myślę obecnie nad opcją nr 2 i w związku z tym szukam porady, głównie co do wielkości zbiornika, jakie tym 3 rybom byłoby potrzebne. Zastanawiam się obecnie nad zbiornikiem 200x60x40cm (D x S x W) i przy tych rozmiarach zrobić akwarium rzeczne (drobnoziarnisty żwir rzeczny, kamienie, korzenie pod którymi mogą się schować). Trochę nurtuje mnie ta wysokość, czy aby nie za niskie? Odpada przecież standardowo ok 5-10cm i zostaje ~30cm słupa wody, które musi starczyć rybie o długości 25cm. Z drugiej strony siedzienie na szybie w pionie, czy inne wyczyny są rzadkością. Problemem są oczywiście finanse, każde 10cm w górę, to parę stówek dopłaty, bo większy litraż i grubsze szkło.

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i pomoc.
Awatar użytkownika
Sebastian1995
Mecenas
Posty: 545
Rejestracja: 02 lut 2010, 15:08
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: 375L :)
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Sebastian1995 »

Polecam jak już to piasek zamiast żwiru aby mogły sobie kopać i do tego same korzenie :) Akwarium powinno mieć te 50cm przynajmniej przy tak długiej rybie , a wymiary dna to im większe tym lepsze wiadomo. Ale takie 200x60x50 byłoby już czymś :)
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Bardzo fajnie, że rozważasz zakupienie większego akwarium z uwagi na dobro ryb. Tylko w przypadku takich 'plecosiów' jest jeden szkopuł. Tak naprawdę nie wiemy do końca jakich rozmiarów jesteś się w stanie spodziewać po danej rybie, bo jest masa zbliżonych/skundlonych gatunków i odmian. I trzeba mieć na względzie, że wzrost o zaledwie 6cm tych 25-cio centymetrowych zbrojków sprawi, że to nowe 200cm będzie dla nich stosunkowo tak samo obszerne, jak obecnie 160cm akwarium przy ich aktualnych rozmiarach (a niewykluczone, że urosną do 40cm lub więcej). Więc należy sobie odpowiedzieć na pytanie czy gra jest warta świeczki, bo jest niestety bardzo prawdopodobne, że nowy zbiornik szybko również stanie się zbyt mały. Oczywiście patrząc na to w jakich zbiornikach ludzie potrafią kisić te ryby to byłoby to z punktu widzenia warunków dla ryb i tak bardzo dobre rozwiązanie - pytanie czy również z Twojego punktu widzenia, bo mając warunki na akwarium 200cm można je zagospodarować ciekawiej niż tylko jako akwarium z przymusu :) Chyba że jesteś stricte zainteresowany tymi rybami, to co innego, choć z posta wynika że raczej jesteś w sytuacji przymusowej :)
Jeślibyś chciał dla nich znaleźć inne lokum to może udałoby się oddać do jakiegoś akwarium publicznego, wystawowego. Bywają takie w różnych publicznych miejscach typu restauracje, galerie, itp., więc można ewentualnie się rozglądnąć. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że nikt Ci za nie nie zapłaci.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Sorprop
Posty: 2
Rejestracja: 09 sty 2017, 18:38
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Lubartów
Płeć:

Post autor: Sorprop »

Ogólnie i tak miałem plany w niedalekiej przyszłości założyć takie akwarium (długie, niskie, "łyse", rzeczne ;) ). Zbrojniki bardzo mi się podobają, gdy rozłożą płetwy i zaczynają pływać to wyglądają obłędnie.
Bardziej w tej chwili chodzi mi właśnie o to dobro dla ryb oraz ratunek dla mojego obecnego akwarium, które jest po prostu demolowane. Obecne wydaje się być "wystarczające", gdyby nie było zagospodarowane tak jak jest (obecne ozdoby i rośliny trochę ograniczają jednak tą przestrzeń). Jeśli bym założył akwa o 40cm dłuższe i z ozdobami przyszykowanymi i ustawionymi specjalnie pod ten gatunek to myślę, że mogłoby być nieźle.
Także szukam porad i zastanawiam się, czy to dobra droga, czy potem właśnie się nie okaże, że i tak muszę je oddać?
Na innym forum dowiedziałem się, że może to być zbrojnik z gatunku Plecostomus (z czego w Polsce ponoć dostępny jest tylko Liposarcus paradis/Plecostomus paradis). Źródła podają, że mogą rosnąć w zależności od odmiany do 35-60cm. I teraz się zastanawiam: ile i w jakim czasie urosną (obecny rozmiar osiągnęły w rok)? Czy w ogóle urosną jeszcze na długości? Przy 30cm, to akwarium 200cm to jest jakaś przestrzeń do pływania, przy 50cm tej przestrzeni już nie ma, bo co to 4 długości ryby.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Sorprop pisze:(z czego w Polsce ponoć dostępny jest tylko Liposarcus paradis/Plecostomus paradis
Raczej Pterygoplihtchys pardalis. Ale czy to jest on - pewności nie ma, bo tak jak pisałem do końca nie stwierdzi się co to jest za odmiana czy gatunek (jest masa nieopisanych gatunków, nazywanych poprzez nieokreśloną nazwę gatunkową "sp."), zresztą sam zwracasz uwagę jak rozbieżne są podawane maksymalne rozmiary. No i też na zdjęciu nie do końca widać całą rybę dokładnie, w związku z czym ciężko coś powiedzieć.

Zerknij na FB, bo tam są wiarygodne fotki i porównaj z tym co widzisz w akwarium:
http://www.fishbase.se/photos/thumbnail ... s=pardalis
http://www.fishbase.se/photos/thumbnail ... lecostomus#
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”