Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Skąd ta nazwa?

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Skąd ta nazwa?

Post autor: justfilied233 »

Witam to znowu ja i znowu w tym temacie :P Dziś zacząłem się zastanawiać nad nazwami ryb dlaczego właśnie takie, bo często trudno znaleźć informacje skąd się jedna czy druga wzięła.
Piszcie swoje spostrzeżenia na ten temat i jak macie to podajcie strony na których może coś być na ten temat. Mnie na tą chwilę najbardziej interesuje Pielęgnica Mekka, i większość małych pielęgniczek np. kakadu czy ramirezka bo np taka trójpręga to już wiadomo co i jak :)
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Wiele czynników składa się na nazwę ryby bądź rośliny , zobacz np. krewetka Amano :)
Markiz

Post autor: Markiz »

Wiesz to tak jak ktoś odkrył nowy ląd i nazwał rdzennych mieszkańców Indianami bo myślał że jest w Indiach :D

Tu nie zawsze jest zasada na nazwę od wyglądu czy cechy charakterystyczne - sugerował bym się literaturą pana Kopalińskiego....
Awatar użytkownika
PPPietrucha
Posty: 51
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:25
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l, kiedyś 240l
Płeć:
Wiek: 41

Re: Skąd ta nazwa?

Post autor: PPPietrucha »

justfilied233 pisze:...Pielęgnica Mekka...
to jest chyba Meeka
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Re: Skąd ta nazwa?

Post autor: justfilied233 »

PPPietrucha pisze:
justfilied233 pisze:...Pielęgnica Mekka...
to jest chyba Meeka
rzeczywiście na ot nie zwróciłem uwagi :P

P.S
Markiz rozwiń proszę wątek tego Pana może akurat trafie na coś z jego książek :)
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7056
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

justfilied233 pisze:Markiz rozwiń proszę wątek tego Pana może akurat trafie na coś z jego książek :)
ja się może wtrącę: Władysław Kopaliński, polski leksykograf, tłumacz, wydawca,autor m.i. Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

no znalazłem gościa na wikipedii ale tam z "jego" literatury to nic akwarystycznego nie znalazłem chyba że szukam nie tu gdzie trzeba, że chodzi o jakąś inną literaturę.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7056
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

justfilied233, osłabiasz mnie Markizowi chodziło zapewne o Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

sory :D ale dalej nie wiem co to ma do nazewnictwa ryb, jak mi to ma pomóc dowiedzieć się dlaczego ta ryba tak a dlaczego ta inaczej.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7056
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

justfilied233, spróbuj zdobyć na chwile te książkę i poszukać jakiś haseł związanych z jakimiś rybkami

a książka na pewno w szkolnej bibliotece jest
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

dorwałem jakiś słownik wyrazów obcych co miałem w domu i może coś w tym jest ale się będę musiał zagłębić bardziej a dziś czasu nie mam.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Temat jest w ogóle ciekawy i dotyczy historii akwarystyki i nauk biologicznych "w ogóle". Wiadomo, że poprawne nazwy (łacińskie) tworzą gremia ekspertów ichtiologów. Czasem zdarza się, że po jakimś czasie przeklasyfikowują oni dany gatunek do innego rodzaju (czasem po kilka razy). Stąd pojawiają się nazwy "stare" i "nowe". Zdarza się, że i spośród określonego gatunku wydziela się nowy, co doprowadza później do wielu pomyłek. Klasycznym przypadkiem jest tu tercet: zwinnik Blehera, rodostomus, czerwonogłówka.

Więcej "jaj" jest przy ustalaniu nazwy lokalnej. Często jest to hołd danej osobie, czasem nazwa jest dana przez odkrywcę, czasem jest to nazwa marketingowa (np. cudaczek), która nie ma nic wspólnego z nazwą prawdziwą (jeżeli istnieje). Przykładowo "kosiarka" to wytwór wyobraźni internautów i jest czymś w rodzaju "glonojada", który też nie jest nazwą prawdziwą. Obejmuje zatem kilkanaście gatunków, często nawet tylko podobnych z wyglądu (okazuje się, że część kosiarek ma w nosie podgryzanie glonów).

Jak macie jakieś ciekawostki dot. tworzenia nazw lokalnych to podawajcie je tutaj :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”